Diğer
  Ana SayfaGüzellikİnatçı selülitlere karşı doğru içerikler

  İnatçı selülitlere karşı doğru içerikler

  -

  Yağ dokularının deri altında su ve tuz tutarak şişmesi sonucu oluşan şekil değişikliğine selülit deniliyor. Genetik, hormonal faktörlerden kaynaklanabileceği gibi beslenme, kötü yaşam alışkanlıkları da bu görünüme sebep olabiliyor. Bu durumda selülitlere karşı silahınız doğru içerikler olmalı.

  Yazı: Deran Çetinsaraç

  Spor yaparak, sağlıklı beslenerek ve yeterince su tüketerek selülit oluşumunun önüne geçilebiliyor. Yani vücutta düzgün dolaşım sağlandığında bölgesel yağlanma gibi bir sorun yaşanmıyor. Ancak çay, kahve, aşırı tuz tüketimi, işlenmiş şeker, kızartma gibi yanmış yağ içeren besinler selülit oluşumunu kolaylaştırıyor. Dolayısıyla selülite karşı savaş başlatıyorsanız mutlaka doğru, temiz içerikler tüketiyor veya kullanıyor olmalısınız. Uzmanlar, beslenme ve egzersizin yanında estetik işlemlerin de yardımcı olacağını belirtiyor. Yağ hücrelerinin azalması için tavsiye edilen yöntemlerden biri olan mezoterapi yaz aylarında da yaptırılabiliyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal, mezoterapinin uygulanışı ve içeriklerin nasıl etki ettiği hakkında sorularımızı yanıtladı.

  Çatlak ve portakal görünümüne karşı yaygın olarak kullanılan yöntemler neler?
  Bölgesel zayıflama tedavilerinde, selülitleri gidermede, hamilelikte oluşan çatlakların tedavisinde, gıdının toparlanmasında ve yüz gençleştirme tedavilerinde daha çok mezoterapi tercih ediliyor. Bu yöntemde amaç, sorunlu bölgeye küçük dozlarda ilaç enjekte ederek yağ hücrelerini azaltmak. Cilt altına enjekte edilen ilaç sayesinde, dolaşımda düzelme ve lenfatik sistemde canlanma artıyor, hücre içi yağ metabolizması hızlanıyor. Böylece cilt altı yağ dokusunda yağ hücre sayısı azalarak, serbest kalmış yağ asitlerinin dolaşımla vücuttan atılması amaçlanıyor.

  Mezoterapide ne tür içerikler kullanılıyor?
  Kullanılan ürünlerin içeriğinde yer alan kafein ve mikro besinler yardımı ile enzimlerin aktivasyonunu maksimize ederek, selülitsiz bir görünüm sağlanması hedefleniyor. Vücuttaki yağ birikintilerini azaltmaya yardımcı kafein, mikro besinler ve hyalüronik asit, lipolitik etken maddelerle yağları enerjiye çevirmeye yardımcı oluyor. Mikro dolaşımı ve lenf drenajı destekliyor, kutanöz dokunun dış görünümünü iyileştirmeye ve depolanan yağları azaltmaya katkı sağlıyor. Portakal kabuğu görünümünden sorumlu tutulan kümeler halindeki adipositler (yağ hücresi) hapsedilerek, hyalüronik asit içerikler hücre zarlarını hidrolize ediyor. Hyalüronik asit, nemlendirici özelliğiyle cilde daha yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor. Mezoterapide kullanılan diğer içerikler olan DMAE, mikrobesinler ve B5 vitamini de çatlak izlerinin görünümlerinin düzelmesine yardımcı oluyor. Cilt dokularına ton kazandırılması, cildin elastikiyetinin artması, genç ve taze bir görünüm sağlanması amaçlanıyor.

  - Advertisement -

  Bu yöntem hangi bölgelere uygulanıyor?
  Gıdı, bacaklar, karın ve mide bölgesi, yanlar, sırt, kollar, alt bacak olacak şekilde bölgesel yağlanma olan yerlere uygulanıyor.

  Uygulamalar hangi sıklıkla yapılmalı?
  Hekim tarafından yapılan uygulamalar, hastanın durumuna göre farklı seans sıklıklarında gerçekleştiriliyor. Yüz ve vücutta yer alan tüm çatlak izleri ile elastikiyet kaybı için uygulanan mezoterapi duruma göre 8-10 gün aralıklarla dört-altı seans olmak üzere uygulanıyor ve gözle görülür bir etki sağlıyor. Tedavi sonrasında hastanın dinlenmesini gerektiren herhangi bir durum bulunmuyor. Kişi günlük hayatına devam edebiliyor. Sadece mezoterapi tedavisi süresince güneş banyosu ve solaryumdan kaçınmak gerekiyor. Tedavi kürünün ardından, ciltteki hassasiyet geçtikten sonra hastanın güneşlenmesinde bir sakınca bulunmuyor.

  Evde de bakım yapmanıza yardımcı olacak etkili içerikli kremler

  Murad Firm and Tone sıkılaşmaya ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı serum 429 TL
  Sothys Toning Cream çatlakları azaltıcı sıkılaştırıcı krem 287 TL
  Neutrogena Visibly Renew esneklik sağlayan vücut bakım kremi 14,90 TL
  Elancyl Active selülit masaj başlığı ve jel 129 TL
  Nivea Q10 sıkılaştırıcı vücut yağı 44,90 TL
  Avon Solutions selülitli bölgeler için termal bakım jeli 22,50 TL
  Lierac Body-Slim Express inatçı selülit görünümüne karşı ekspres bakım 189 TL
  Yves Rocher selülit karşıtı inceltici ve sıkılaştırıcı serum 119,90 TL
  Caudalie Contouring Concentrate inceltici etkili vücut yağı 109 TL


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....