Ana Sayfa Haber İtalya koronavirüs son durumu ne? İşte canlı vaka ve ölüm sayısı

İtalya koronavirüs son durumu ne? İşte canlı vaka ve ölüm sayısı

Koronavirüs (Corona Virüs) salgını dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Salgının uzun süre en fazla etkilediği ülkeler arasında İtalya da vardı. Peki, İtalya’da en son Koronavirüs vaka ve ölüm sayısı kaç? İtalya koronavirüs son durumu ne? İtalya Koronavirüs tablosu ne diyor? İtalya Koronavirüs tablosu gelişmeleri neler? İşte İtalya Koronavirüs son durumu, tablosu ve grafikleri…

İTALYA GÜNCEL KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI *

Worldometers verilerine göre İtalya’da 26 Kasım itibarıyla toplam kornavirüs vaka sayısı 1 milyon 480 bin 874’e ulaştı. İtalya’da koronavirüs nedeniyle toplam 52 bin 028 kişi hayatını kaybetti. Bugüne kadar koronavirüse yakalandıktan sonra iyileşenlerin sayısı ise 637 bin 149 oldu.

İTALYA’DA SON 24 SAATTE 26 BİN 831 YENİ VAKA *

İtalya’da 30 Ekim’de son 24 saatte 26 bin 831 kişide virüs tespit edilmesiyle, salgının başladığı şubat ayından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi.

İTALYA KORONAVİRÜS TABLOSU *

İtalya’da koronavirüs salgını bir anda yükselişe geçmiş ve peş peşe ölümler yaşanmıştı. Günlük koronavirüs vaka ve ölüm sayıları bir süre sonra inişe geçti. Ancak birkaç gündür ibrenin yukarı döndüğü görülüyor.

Bu arada, Yüksek Sağlık Enstitüsü, son iki haftada vakaların yaş ortalamasının 32’ye kadar düştüğünü bildirdi.

İTALYA’DA SON DURUM İÇİN TIKLAYIN: CANLI VİRÜS GRAFİKLERİ

İTALYA’DA SON GRAFİKLER *

italya koronavirüs son durumu

Worldometers verilerine göre günlük yeni vaka sayısında bir yükseliş dikkat çekiyor.

İTALYA’DA GÜNLÜK YENİ ÖLÜM GRAFİĞİ

İtalya’da salgının ilk dönemde günlük çok sayıda can kaybı yaşanmıştı.

İTALYA’DA SON KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

 • İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, salgınla mücadelede tüm dünya toplumlarının teşhis, tedavi ve aşılara erişiminin garanti edilmesi gerektiğini ve bunların herkesin hakkı olduğunu söyledi. (23 Kasım)
 • İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, ülkeye ilk Kovid-19 aşılarının ocakta geleceğine işaret ederek, “Ülkede, muhtemelen daha önce eşi benzeri görülmemiş bir aşılama kampanyası olacak ve her alandan herkesin tüm enerjisini vermesi ve olağanüstü uğraş göstermesi gerekiyor.” diye konuştu. (22 Kasım)
 • İtalyan basınında çıkan haberlerde vaka sayılarındaki düşüşe paralel olarak yaklaşan Noel Bayramı’nda kısmi bir yeniden açılmanın hükümet tarafından değerlendirildiği, ancak doktorların buna mesafeli yaklaştığı kaydedildi.
 • Son 24 saatte 40 bin 902 yeni vaka ile salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısının kaydedildiği İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte, ulusal düzeyde virüs bulaşma katsayısının 1,7 olduğunu, bunun düşeceğini ancak bazı bölgelerde risk seviyesinin güncelleneceğini belirtti. (14 Kasım)
 • İtalya’da hükümet, vaka sayılarının arttığı 5 bölgede yarından itibaren kısıtlayıcı tedbirleri artırmaya karar verdi. (11 Kasım)
 • İtalya’da turuncu kategorideki bölgelerde restoran, bar gibi işletmelerin faaliyetleri evlere paket servis dışında askıya alınırken, buralarda oturanların başka bölgelere ve bölge içinde şehirler arası seyahat etmesine de “kanıtlanmış iş, sağlık ve acil gerekçe” olmadığı müddetçe izin verilmiyor. (11 Kasım)
 • İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte’nin çarşamba günü duyurduğu yeni tedbirler devreye girdi. (7 Kasım) 
 • İtalya Milli Takım Teknik Direktörü Roberto Mancini, Kovid-19’a yakalandı. (7 Kasım)
 • İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Roma’nın Bosna Hersekli futbolcusu Edin Dzeko, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu. (6 Kasım)
 • İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, vakaların son günlerde hızlı şekilde artması nedeniyle duruma müdahale etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Conte’nin detaylarını paylaştığı yeni başbakanlık kararnamesine göre, ülke genelindeki tüm müze ve sergiler kapanacak, AVM’ler hafta sonu ve tatil günleri kapanacak, ortaokullarda uzaktan eğitime geçilecek, bingo ve bahis gibi oyun salonları kapanacak, toplu taşıma araçları yarı kapasiteyle hizmet verecek. Ülkedeki hizmet sektörü çalışanları ise hükümetin salgın sebebiyle aldığı kendi faaliyetlerini de kısıtlayan tedbirleri protesto etti. (3 Kasım)
 • İtalya’da 31 bin 758 kişi ile en yüksek günlük vaka sayısı açıklanırken Koronavirüs Bilim Teknik Kurulu, yeni tedbirleri görüşmek üzere olağanüstü toplantıya çağrıldı. (2 Kasım)

İTALYA’DAN SONBAHAR’DA İKİNCİ DALGA UYARISI *

Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) Başkanı Prof. Silvio Brusaferro, sonbaharda enfeksiyonların yayılmasının arttığını ve bu nedenle de Kovid-19’da ikinci dalga olabileceğini belirtti.

İTALYA NÜFUSU NE KADAR? *

Birleşmiş Milletler verilerine göre İtalya 2020 nüfusunun yıl ortasında 60,461,826 olması beklenmektedir. 2019 yılının başında İtalya nüfusunun 60,550,075 milyon olduğunu düşünecek olursak, İtalya nüfusunun bir yıl içerisinde 100 bine yakın azaldığı görülmektedir. Bu durum İtalya’da doğurgan oranının çok düşük, yaşlı nüfusun oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. İtalya nüfusunun demografik yapısına göz attığımızda da ülke nüfusunun 2016 yılından bugüne azaldığı görülmektedir. 2010 yılında 59,3 milyon nüfusa sahip İtalya, 2015 yılında 60,6 milyona ulaşmış, bundan sonraki yıllarda azalarak bugünkü nüfusuna sahip olmuştur

İTALYA YAŞLI NÜFÜSU NE KADAR? *

İtalya’da Sağlık Yüksek Enstitüsü tarafından açıklanan verilere göre koronavirüs bağlantılı ölümlerin yaş ortalaması 79,4. İtalya’da koronavirüs bağlantılı ölüm oranının yüksek olması, nüfusunun yaşlı olmasına da bağlanıyor. İtalya, Japonya’dan sonra yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu ikinci ülke.

Ülkede ortalama yaşam süresi kadınlarda 85,3 yıl, erkeklerde 81 yıl. Nüfusun yaş ortalaması da 45,7. İtalya’da 65 yaş üzerindekiler, toplam nüfusun yüzde 23,1’ini oluşturuyor.

CORONA VİRÜS HANGİ ÜLKELERE YAYILDI?

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here