Ana Sayfa Haber İtalya koronavirüs son durumu ne? İşte canlı vaka ve ölüm sayısı

İtalya koronavirüs son durumu ne? İşte canlı vaka ve ölüm sayısı

Koronavirüs (Corona Virüs) salgını dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Salgının uzun süre en fazla etkilediği ülkeler arasında İtalya da vardı. Peki, İtalya’da en son Koronavirüs vaka ve ölüm sayısı kaç? İtalya koronavirüs son durumu ne? İtalya Koronavirüs tablosu ne diyor? İtalya Koronavirüs tablosu gelişmeleri neler? İşte İtalya Koronavirüs son durumu, tablosu ve grafikleri…

İTALYA GÜNCEL KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI *

Worldometers verilerine göre İtalya’da 25 Ekim itibarıyla toplam koronavirüs vaka sayısı 504 bin 509’a ulaştı. İtalya’da koronavirüs nedeniyle toplam 37 bin 210 kişi hayatını kaybetti. Bugüne kadar koronavirüse yakalandıktan sonra iyileşenlerin sayısı ise 264 bin 117 oldu.

İTALYA’DA SON 24 SAATTE 7 BİN 332 YENİ VAKA *

İtalya’da 23 Ekim’de son 24 saatte 19 bin 143 kişide virüs tespit edilmesiyle, salgının başladığı şubat ayından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi.

İTALYA KORONAVİRÜS TABLOSU *

İtalya’da koronavirüs salgını bir anda yükselişe geçmiş ve peş peşe ölümler yaşanmıştı. Günlük koronavirüs vaka ve ölüm sayıları bir süre sonra inişe geçti. Ancak birkaç gündür ibrenin yukarı döndüğü görülüyor.

Bu arada, Yüksek Sağlık Enstitüsü, son iki haftada vakaların yaş ortalamasının 32’ye kadar düştüğünü bildirdi.

İTALYA’DA SON DURUM İÇİN TIKLAYIN: CANLI VİRÜS GRAFİKLERİ

İTALYA’DA SON GRAFİKLER *

Worldometers verilerine göre günlük yeni vaka sayısında bir yükseliş dikkat çekiyor.

İTALYA’DA GÜNLÜK YENİ ÖLÜM GRAFİĞİ

İtalya’da salgının ilk dönemde günlük çok sayıda can kaybı yaşanmıştı.

İTALYA’DA SON KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

  • Vaka sayısının hızla arttığı İtalya’nın gece sokağa çıkma yasağının başladığı kentlerinden Napoli’de yasağı protesto eden grup, güvenlik güçleriyle çatıştı. (25 Ekim)
  • İtalya’da, 4 bin 125 ile en çok yeni vakanın çıktığı bölge olan Lombardiya’da yarından itibaren yerel saatle 23.00 ile 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı kararı çıkartıldı. Söz konusu yasak, 13 Kasım’a kadar uygulanacak. (22 Ekim)
  • İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, salgının yeni dalgası karşısında zaman kaybetmemeleri gerektiğini, genel bir karantinaya girmekten kaçınmaya yönelik bazı önlemleri kabul ettiklerini bildirdi. (20 Ekim)
  • Conte, ülke genelinde restoran, bar, kafe, dondurmacı gibi işletmelerin 05.00-00.00’da açık olabileceğini ancak masalarda en fazla 6 kişi oturabileceğini, evlere servisin devam edeceğini söyledi. (20 Ekim)
  • İtalya Sağlık Bakanı danışmanı Prof. Walter Ricciardi, ülkede salgına ilişkin durumun son derece ciddi olduğunu belirterek, virüs yayılımının yüksek olduğu yerlerde okul ve üretim faaliyetlerini sekteye uğratmadan kapanacak yerler belirlediklerini, bulaşma endeksinin (Rt) 1’den yüksek olduğu yerlerde bölge bazlı kapanışlar söz konusu olduğunu dile getirdi. (17 Ekim)
  • İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Hellas Verona, Türk asıllı Alman futbolcusu Koray Günter’in Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu. (12 Ekim)
  • İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Milan’ın İsveçli golcüsü Zlatan İbrahimovic’in Kovid-19’u atlattığı bildirildi. (10 Ekim)
  • İtalya Birinci Futbol Ligi’nin (Serie A) 3. haftasında bugün yapılması planlanan Juventus-Napoli müsabakası, konuk ekibin kadrosundaki Kovid-19 vakaları nedeniyle Torino kentine gidememesinden dolayı oynanamadı. (6 Ekim)
  • İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ülkede salgınla mücadele için halihazırda uygulamada olan olağanüstü hali (OHAL), 31 Ocak 2021’e kadar uzatmayı düşündüklerini söyledi. (2 Ekim)

İTALYA’DAN SONBAHAR’DA İKİNCİ DALGA UYARISI *

Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) Başkanı Prof. Silvio Brusaferro, sonbaharda enfeksiyonların yayılmasının arttığını ve bu nedenle de Kovid-19’da ikinci dalga olabileceğini belirtti.

İTALYA NÜFUSU NE KADAR? *

Birleşmiş Milletler verilerine göre İtalya 2020 nüfusunun yıl ortasında 60,461,826 olması beklenmektedir. 2019 yılının başında İtalya nüfusunun 60,550,075 milyon olduğunu düşünecek olursak, İtalya nüfusunun bir yıl içerisinde 100 bine yakın azaldığı görülmektedir. Bu durum İtalya’da doğurgan oranının çok düşük, yaşlı nüfusun oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. İtalya nüfusunun demografik yapısına göz attığımızda da ülke nüfusunun 2016 yılından bugüne azaldığı görülmektedir. 2010 yılında 59,3 milyon nüfusa sahip İtalya, 2015 yılında 60,6 milyona ulaşmış, bundan sonraki yıllarda azalarak bugünkü nüfusuna sahip olmuştur

İTALYA YAŞLI NÜFÜSU NE KADAR? *

İtalya’da Sağlık Yüksek Enstitüsü tarafından açıklanan verilere göre koronavirüs bağlantılı ölümlerin yaş ortalaması 79,4. İtalya’da koronavirüs bağlantılı ölüm oranının yüksek olması, nüfusunun yaşlı olmasına da bağlanıyor. İtalya, Japonya’dan sonra yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu ikinci ülke.

Ülkede ortalama yaşam süresi kadınlarda 85,3 yıl, erkeklerde 81 yıl. Nüfusun yaş ortalaması da 45,7. İtalya’da 65 yaş üzerindekiler, toplam nüfusun yüzde 23,1’ini oluşturuyor.

CORONA VİRÜS HANGİ ÜLKELERE YAYILDI?

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here