Ana Sayfa Haber İtalya salgın başladığından bu yana en yüksek vaka sayısı ulaştı!

İtalya salgın başladığından bu yana en yüksek vaka sayısı ulaştı!

Koronavirüs (Corona Virüs) salgını dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Salgının uzun süre en fazla etkilediği ülkeler arasında İtalya da vardı. Peki, İtalya’da en son Koronavirüs vaka ve ölüm sayısı kaç? İtalya koronavirüs son durumu ne? İtalya Koronavirüs tablosu ne diyor? İtalya Koronavirüs tablosu gelişmeleri neler? İşte İtalya Koronavirüs son durumu, tablosu ve grafikleri…

İTALYA GÜNCEL KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI *

Worldometers verilerine göre İtalya’da 20 Ekim itibarıyla toplam koronavirüs vaka sayısı 423 bin 578’e ulaştı. İtalya’da koronavirüs nedeniyle toplam 36 bin 616 kişi hayatını kaybetti. Bugüne kadar koronavirüse yakalandıktan sonra iyileşenlerin sayısı ise 252 bin 959 oldu.

İTALYA’DA SON 24 SAATTE 7 BİN 332 YENİ VAKA *

İtalya’da 15 Ekim’de son 24 saatte 7 bin 332 kişide virüs tespit edilmesiyle, salgının başladığı şubat ayından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi.

İTALYA KORONAVİRÜS TABLOSU *

İtalya’da koronavirüs salgını bir anda yükselişe geçmiş ve peş peşe ölümler yaşanmıştı. Günlük koronavirüs vaka ve ölüm sayıları bir süre sonra inişe geçti. Ancak birkaç gündür ibrenin yukarı döndüğü görülüyor.

Bu arada, Yüksek Sağlık Enstitüsü, son iki haftada vakaların yaş ortalamasının 32’ye kadar düştüğünü bildirdi.

İTALYA’DA SON DURUM İÇİN TIKLAYIN: CANLI VİRÜS GRAFİKLERİ

İTALYA’DA SON GRAFİKLER *

Worldometers verilerine göre günlük yeni vaka sayısında bir yükseliş dikkat çekiyor.

İTALYA’DA GÜNLÜK YENİ ÖLÜM GRAFİĞİ

İtalya’da salgının ilk dönemde günlük çok sayıda can kaybı yaşanmıştı.

İTALYA’DA SON KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

 • İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, salgının yeni dalgası karşısında zaman kaybetmemeleri gerektiğini, genel bir karantinaya girmekten kaçınmaya yönelik bazı önlemleri kabul ettiklerini bildirdi. (20 Ekim)
 • Conte, ülke genelinde restoran, bar, kafe, dondurmacı gibi işletmelerin 05.00-00.00’da açık olabileceğini ancak masalarda en fazla 6 kişi oturabileceğini, evlere servisin devam edeceğini söyledi. (20 Ekim)
 • İtalya Sağlık Bakanı danışmanı Prof. Walter Ricciardi, ülkede salgına ilişkin durumun son derece ciddi olduğunu belirterek, virüs yayılımının yüksek olduğu yerlerde okul ve üretim faaliyetlerini sekteye uğratmadan kapanacak yerler belirlediklerini, bulaşma endeksinin (Rt) 1’den yüksek olduğu yerlerde bölge bazlı kapanışlar söz konusu olduğunu dile getirdi. (17 Ekim)
 • İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Hellas Verona, Türk asıllı Alman futbolcusu Koray Günter’in Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu. (12 Ekim)
 • İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Milan’ın İsveçli golcüsü Zlatan İbrahimovic’in Kovid-19’u atlattığı bildirildi. (10 Ekim)
 • İtalya Birinci Futbol Ligi’nin (Serie A) 3. haftasında bugün yapılması planlanan Juventus-Napoli müsabakası, konuk ekibin kadrosundaki Kovid-19 vakaları nedeniyle Torino kentine gidememesinden dolayı oynanamadı. (6 Ekim)
 • İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ülkede salgınla mücadele için halihazırda uygulamada olan olağanüstü hali (OHAL), 31 Ocak 2021’e kadar uzatmayı düşündüklerini söyledi. (2 Ekim)
 • Eski İtalya Başbakanı ve Forza Italia partisinin lideri Silvio Berlusconi’ye yapılan Kovid-19 testi bir kez daha pozitif çıktı. (28 Eylül)
 • İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Genoa, kalecisi Mattia Perin’in Kovid-19’a yakalandığını duyurdu. (28 Eylül)
 • İtalya’da bugün 5 bölgede daha yaklaşık 2 milyon öğrenci için ders zili çaldı. Okulların açıldığı 5 bölgeden biri olan Campania’da dışarıda da maske takma zorunluluğu getirildi. (26 Eylül)
 • İtalya’da salgın nedeniyle marttan beri kapalı olan ilk ve orta dereceli okullar, yeni eğitim öğretim yılıyla bugün bazı bölgelerde yeniden açıldı. Ülkede 12 bölge ve Trento vilayetinde 5,6 milyon öğrenci için 6 aylık aradan sonra ders zili çaldı ve öğrenciler yeniden sınıflarına döndü. (15 Eylül)
 • İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Napoli’nin kulüp başkanı Aurelio De Laurentiis’in Kovid-19 testi pozitif çıktı. (11 Eylül)
 • İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Bologna’nın teknik direktörü Sinisa Mihajlovic’in, Kovid-19 hastalığını yendiği bildirildi. (9 Eylül)
 • İtalya Sağlık Bakan Yardımcısı Pierpaolo Sileri, ülkede son günlerde vaka sayılarında görülen artışa karşın kritik bir seviyede olmadıklarını söyledi. (Eylül)
 • İtalya’da yüzlerce kişi, salgına yönelik önlemleri protesto etti. Başkent Roma’nın Bocca della Verita Meydanı’nda toplanan ve kendilerini “İnkarcılar” olarak adlandıran, aşırı sağ grupların da dahil olduğu yaklaşık 2 bin kişi, “Sağlık diktatörlüğüne karşıyız” adıyla protesto düzenledi. (6 Eylül)
 • Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi. Berlusconi’nin Milano yakınlarında bulunan Arcore kasabasındaki villasında izolasyon altında olduğu belirtildi. (3 Eylül)
 • İtalya’da öğrenci ve öğretmenler 6 ayı aşkın bir sürenin ardından sınıflara döndü. (2 Eylül)
 • İtalya’da ekonomi, salgının etkisiyle yılın ikinci çeyreğinde, beklentilerin üstünde, yüzde 12,8 daraldı. (1 Eylül)

İTALYA’DAN SONBAHAR’DA İKİNCİ DALGA UYARISI *

Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) Başkanı Prof. Silvio Brusaferro, sonbaharda enfeksiyonların yayılmasının arttığını ve bu nedenle de Kovid-19’da ikinci dalga olabileceğini belirtti.

İTALYA NÜFUSU NE KADAR? *

Birleşmiş Milletler verilerine göre İtalya 2020 nüfusunun yıl ortasında 60,461,826 olması beklenmektedir. 2019 yılının başında İtalya nüfusunun 60,550,075 milyon olduğunu düşünecek olursak, İtalya nüfusunun bir yıl içerisinde 100 bine yakın azaldığı görülmektedir. Bu durum İtalya’da doğurgan oranının çok düşük, yaşlı nüfusun oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. İtalya nüfusunun demografik yapısına göz attığımızda da ülke nüfusunun 2016 yılından bugüne azaldığı görülmektedir. 2010 yılında 59,3 milyon nüfusa sahip İtalya, 2015 yılında 60,6 milyona ulaşmış, bundan sonraki yıllarda azalarak bugünkü nüfusuna sahip olmuştur

İTALYA YAŞLI NÜFÜSU NE KADAR? *

İtalya’da Sağlık Yüksek Enstitüsü tarafından açıklanan verilere göre koronavirüs bağlantılı ölümlerin yaş ortalaması 79,4. İtalya’da koronavirüs bağlantılı ölüm oranının yüksek olması, nüfusunun yaşlı olmasına da bağlanıyor. İtalya, Japonya’dan sonra yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu ikinci ülke.

Ülkede ortalama yaşam süresi kadınlarda 85,3 yıl, erkeklerde 81 yıl. Nüfusun yaş ortalaması da 45,7. İtalya’da 65 yaş üzerindekiler, toplam nüfusun yüzde 23,1’ini oluşturuyor.

CORONA VİRÜS HANGİ ÜLKELERE YAYILDI?

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here