Ana Sayfa Fitness Kardiyo egzersizleri neden önemli?

Kardiyo egzersizleri neden önemli?

Kardiyorespiratuar egzersiz yani “kardiyo” olarak da bilinen egzersizler, kalp ve dolaşım sistemini harekete geçiriyor. Bu egzersizleri kalp güçlendirme antrenmanı olarak tanımlayan Herbalife Nutrition Global Sporcu Performansı ve Fitness Eğitimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Samantha Clayton, kardiyonun sağlık açısından önemini dört maddede sıralıyor:

1 Kalbin kan pompalama kabiliyetini arttırıyor
Kardiyo egzersizleri, kalp ve dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Koşu, bisiklet ve yüzme gibi egzersizler bu açıdan mükemmel örnekler. Kalbimiz kas dokusundan oluşuyor ve bu egzersizler kalbin kan pompalama kabiliyetini arttırmaya yardımcı oluyor.

2 Nabız atışını kontrol ediyor
Egzersiz sırasında kalbiniz daha hızlı kan pompaladığı için daha fazla çalışıyor. Bunun sonucunda kan pompalama etkinliği giderek artıyor. Bu sayede kalbiniz daha az yorulacağı için günlük faaliyetlerinizi daha kolay yapabiliyorsunuz.

3 Kilo kontrolü sağlıyor
Kardiyo egzersizleriyle aktivite seviyenizi arttırdığınızda enerji ihtiyacınız da artıyor ve buna bağlı olarak vücudunuz ekstra yakıta ihtiyaç duyuyor. Uzun süreli kardiyo egzersizlerinde temel yakıt kaynağı olarak vücutta depolanan yağ kullanılıyor.

4 Stres seviyesini düşürüyor
Kardiyo egzersizleri beyninizin mutluluk hissini arttıran endorfin hormonunun üretilmesini destekliyor. Tamamen egzersize odaklandığınızda stres seviyenizde düşüş meydana geliyor.

Antrenmana hazır mısınız?
Spor tutkunları Under Armour’ın antrenman programında buluşuyor. Instagram TV’den yayınlanan ve her hafta yeni bir derste spor tutkunlarını buluşturacak olan Under Armour antrenman programı Emine Başarır önderliğinde gerçekleşiyor. Uygulamalı anlatımlar; evde veya spor salonunda yapılan performansı arttırmaya, kasları doğru kullanmaya yönelik önerilerden oluşuyor. Antrenman programı için Instagram’da
@underamourturkey hesabına göz atabilirsiniz.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here