Diğer
  Ana SayfaSağlıkKışla savaşa hazır mısınız?

  Kışla savaşa hazır mısınız?

  -

  Havanın soğumasıyla birlikte nezle, grip, anjin ve bronşit gibi hastalıklar kendilerini birer birer hatırlatmaya başlıyor. Peki, niçin bu hastalıklar hep bu mevsimde ortaya çıkıyor? Kendisi küçük, etkisi büyük 10 öneri ile bu kışı hastalıksız atlatabilirsiniz…

  1. Mikroplara veda edin
  Dışarısı ne kadar soğuk olursa olsun, odanızı mutlaka her gün havalandırın. Unutmayın ki, evlerdeki ısıtma sistemleri odaların havasını solunum sistemimiz için son derece sakıncalı olacak şekilde kurutur. Kuru havadan kurtulmanın ilk şartıysa dışarıdaki havadan faydalanmaktır.

  2. Ellerinizi sık sık yıkayın
  Özellikle, çalışanların, kalabalık ortamlarda bulunanların ellerini mümkün olduğunca sık yıkamaları, mikroplarla temas etmelerini en aza indirgeyecek etkili bir alışkanlık. Unutmayın, size hiç de kirli gelmeyen bir kapı kolu ya da telefon ahizesi sandığınızdan çok daha mikroplu olabilir.

  3. Ballı ılık süt için
  Boğazı yumuşatmak, zorlanan ses tellerini rahatlamak için işte müthiş bir içecek. Boğazınızda rahatsızlık hissettiğinizde, ılık sütün içine bir tatlı kaşığı bal katarak içebilirsiniz.
  Ayrıca yine ılık su, bir limonun suyu ve bal kullanarak hazırlayacağınız C vitamini deposu soğuk algınlığıyla savaşmanızı kolaylaşıracaktır.

  4. Hep hareket halinde olun!
  Soğuk havada yürümeniz gerektiğinde dikkat etmeniz gereken, göğsünüzü ve bacaklarınızı soğuktan koruyacak şekilde giyinmektir. Soğuk havadan daha az etkilenmek için sık sık hareket etmekten de çekinmeyin.

  - Advertisement -

  5. Karanlık ortamlardan kaçın
  Yorgunluk, moral bozukluğu, neşesizlik ve sürekli uyuma isteği… Bunlar kış depresyonu olarak adlandırılan durumun tipik belirtileri. Uzmanlara göre, kış depresyonundan kurtulmanın en güzel yolu, bol bol ışık yakmak ve güneşin yüzünü gösterdiği tüm güzel havaları değerlendirmek.

  6. Boş mideyle dışarı çıkmayın
  Belki size ilk anda komik gelebilir. Ancak kış aylarında boş mideyle, aç karnına dışarı çıkmak gerçekten de hastalıklara davetiye çıkarabilir. Özellikle sabah mutlaka kahvaltı etmelisiniz. Öğlen ve akşam yemeklerinde ise sıcak bir sebze çorbası içmeyi ihmal etmeyin.

  Haberin devamı 2010 şubat sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz