• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. İlsun Aka

Kol germe ameliyatı sonrası iz kalır mı? Kaç günde iyileşir?

Yaşlılık, aralıklı kilo verme ve yer çekimine bağlı olarak kol arka ve iç kısmında sarkıklıklar meydana gelebilir. Sarkıklık ile birlikte birikmiş olan yağ dokusunun miktarı kişiler arasında farklılık gösterir. Bu nedenle her hasta ayrı değerlendirilmelidir. Peki, kol germe ameliyatı nasıl yapılır? Kol germe ameliyatında iz kalır mı? Kaç günde iyileşir? Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. İlsun Aka, kol germe ameliyatını anlatıyor…

Kol germe ameliyatı (brachioplasty) tek başına yapılabileceği gibi diğer vücut kontur düzeltme ameliyatları (karın germe, meme küçültme veya büyütme, bacak germe) ile birlikte de yapılabilmektedir.

KOL GERME AMELİYATINDA İZ KALIR MI? *

Ameliyat öncesi değerlendirmede kol iç ve arka kısmındaki yağ dokusunun miktarı ve sarkıklığın derecesi incelenir. Ayrıca ameliyat sonrası gelişecek yara izi hakkında hastaya ayrıntılı bilgi verilir. Yara izi, tüm ameliyatlarda olduğu gibi kol germe ameliyatı sonrasında da genişlik ve kabarıklık açısından kişiler arasında farklılık gösterir. Ameliyat sonrası yara izini minimuma indirmek için, ameliyat bölgesine kortikosteroid’li kremlerle masaj yapılması önerilir, gerekirse silikon bant tatbik edilebilir.

KOL GERME AMELİYATI NASIL YAPILIR? *

Cilt kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu olgularda liposuction (vakum ile yağ emme) ile başarılı sonuç elde edilebilir. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı varsa liposuction tek başına yetersiz olacaktır. Bu gibi durumlarda kol germe ameliyatı yapılmalıdır. Kol germe ameliyatı genel anestezi altında yapılabileceği gibi lokal anestezi altında da yapılabilmektedir.

kol germe ameliyatı

Kolun iç ve arka kısmında (sarkık bölgede) elips şeklinde bir kesi yapılarak sarkık deri ve fazla olan yağ dokusu çıkartılır. Aynı seansta gerekir ise kolun diğer bölgelerine liposuction da yapılır. Kesi yeri içten iki tabaka şeklinde dikilir, ameliyat sonunda kol yumuşak bir pansumanla sarılır ve işlemden yaklaşık 1 gün sonra hasta evine gidebilir.

KOL GERME AMELİYATI KAÇ GÜNDE İYİLEŞİR? *

Ertesi gün sargılar açılarak ameliyat bölgesi kontrol edilir ve hasta üç hafta süre ile özel kol korsesi giyer. Hastaya kollarını yüksek tutması önerilir ve bunun dışında özel olarak dikkat etmesi gereken bir husus yoktur. Doğru hasta seçimi yapıldığı sürece kol germe ameliyatının sonuçları hasta memnuniyeti oldukça yüksek bir operasyondur.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here