Diğer
  Ana SayfaGüzellikPRP tedavisi nedir, faydaları nelerdir? PRP ile saç dökülmesi tedavisi

  PRP tedavisi nedir, faydaları nelerdir? PRP ile saç dökülmesi tedavisi

  -

  PRP, Platelet Rich Plasma yani trombositten zengin plazma anlamına gelir. PRP, zengin plazma enjeksiyonu kalp cerrahisinden ortopedi, üroloji, cilt ve saç tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Trombosit çoğunlukla kan dolaşımı sırasında etkisiz bir şekilde dolaşan kan ögelerindendir. Sadece yara ya da doku hasarı oluşumunda esas işlevini yerine getirerek kan pıhtılaşması ve yara iyileşmesini gerçekleştirir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, PRP tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

  PRP TEDAVİSİNİN ETKİLERİ

  PRP tedavisinde kullanılan trombositler çok sayıda büyüme faktörü içerdiğinden hücresel çoğalma, kolajen üretimi, hyalüronik asit üretimi, epidermal hücre büyümesi, anjiyogenez benzeri sistemleri aktive ettiği için birçok farklı hastalığında tedavisinde kullanılır. Günümüzde trombositlerin aktivasyonu kalsiyum klorür, kolajen, peptit, ADP, trombin gibi kimyasal malzemeler kullanılarak yapılmıştır. Ek kimyasal malzeme desteği ile kanın pıhtılaştırılması, alerjik reaksiyon ve bazı yan etkilere neden olabilmektedir.

  PRP TEDAVİSİYLE SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ

  PRP tedavisi son yıllarda saç dökülmesi ve saç ekimi sonrası iyileşme süresini hızlandırmak için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Üretilen PRP materyali ince uçlu enjektörler kullanılarak saç seyrelmesi olan bölgelere enjekte edilir. Böylece saç köklerinin canlanması, saç tellerinin kalınlaşması ve saçın yoğunluğunun artması amaçlanır. Saç dökülmesi tedavisinde PRP enjeksiyonlarının etkili olması için en az 2 – 3 seans tekrarlanması gerekebilir. Seanslar arasında süre yaklaşık olarak 3 hafta olmalıdır.

  PRP TEDAVİ ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Eğer herhangi bir kan sulandırıcı alıyorsanız, doktorunuzu bilgilendirmelisiniz, çünkü bu tedavide bir kontra-endikasyona sebep olabilir.
  • Mümkünse, sigaranın yan etkilerini azaltmak için tedaviden önceki üç gün süresince sigara kullanmaktan kaçının.
  • Uygulamadan 5 gün önce aspirin veya başka herhangi bir ilaç kullanmayın.
  • Bunun dışında kalp ve tansiyon ilacı dahil, her gün kullanmak durumunda olduğunuz diğer reçeteli ilaçlar için de doktorunuzdan bilgi almalısınız.
  • PRP tedavisi öncesinde üç gün boyunca alkol tüketmeyin.
  • Tedavi sabahı düzenli kahvaltı edin, tedaviden iki saat öncesine kadar bol su tüketmeye özen gösterin.

  PRP TEDAVİSİ UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

  Plazma kanınızın çoğunlukla su ve proteinden oluşan sıvı kısmıdır. Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin ve trombositlerin kan dolaşımınızda hareket etmesini sağlar. Trombositler kan pıhtılaşmasını sağlayan bir tür kan hücresidir. Ayrıca iyileşmede rol oynarlar. Plazmayı toplamak için bir doktor vücudunuzdan kan alır ve trombosit açısından zengin plazmayı kanın geri kalanından ayırmak için bir makine kullanır. Sonra doktor vücudunuzun PRP enjeksiyonları ile tedavi edilen bölgesini uyuşturur. Uyuştuktan sonra, doktor plazmanızı vücudunuzun tedavi edilen bölgesine enjekte etmek için bir iğne kullanır. PRP enjeksiyonları genellikle yaklaşık 30 dakika sürer, ancak hedeflediğiniz alana bağlıdır. Trombositler tedavi edilmekte olan bölgeye girdikten sonra, hücrelerin onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olan bileşikler olan büyüme faktörlerini parçalayıp serbest bırakırlar. Bunun vücudunuzun iyileşme sürecini tetiklediği düşünülmektedir.

  - Advertisement -

  PRP tedavisinin en az 2-3 seans uygulanması gerekebilir. Seanslar arası süre yaklaşık 3 haftadır. PRP tedavisinin yılda bir tekrarlanması tedavinin etkisinin artmasını ve devamlılığını sağlar. PRP destekli saç ekimi tedavisinin yüksek oranda etkili ve başarılı olması için sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan alışkanlıklardan uzak durarak kanın kalitesini artmasını sağlayabilirsiniz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz