Koronavirüs günlerinde cinsel yaşam! Peki nasıl? Nelere dikkat edilmeli

Koronavirüs günlerinde cinsel yaşam nasıl olmalı, koronavirüse karşı nelere dikkat edilmeli? İngiliz uzmanlardan bu konuda öneriler var. Koronavirüsün ilk günlerinde koronavirüs cinsel ilişki ile; seks ile bulaşır mı sorusu merak edilenler arasındaydı. Kısa sürede yanıtı ortaya çıktı: Evet… Çünkü Covid-19 damlacık yoluyla bulaşıyor. Virüs kapan biriyle sosyal mesafe olmadan yan yana gelirseniz virüsü kapabilirsiniz. O nedenle maske kullanımı, hijyen, sosyal mesafe oldukça önemli. Peki, cinsel yaşamda koronavirüse karşı nelere dikkat edilmeli?

CİNSEL YAŞAMDA MUTLAKA MASKE TAKIN

İngiliz seks sağlığı uzmanları, koronavirüsten korunmak için cinsel ilişki sırasında maske takılmasını öneriyor. Daily Mail’in haberine göre Covid-19 taşıyıcısı olduğunuzun farkına varamayabileceğinizin altını çizen uzmanlar, virüsü partnerinize geçirmemeniz için maskenin koruyucu bir önlem olacağını söylüyor.

İngiliz sağlık araştırmaları enstitüsü The Terrence Higgins Trust (THT), son olarak Covid-19’un cinsel ilişki sırasında yaşanabilecek risklerini paylaştı. Özellikle HIV virüsü ile ilgili araştırmalar yapan enstitü, prezervatif kullanımı nasıl önem taşıyorsa, pandemi sürecinde de maske takmanın önemli olduğunu söylüyor. THT uzmanları, “Maskeyle de cinsel ilişki yaşamaya alışabilirsiniz” dedi.

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE CİNSEL YAŞAM NASIL OLMALI

İngiliz uzmanlar, sıkı karantina sonrası cinsel hayatlara kısıtlama koymanın mümkün olmadığını bu nedenle insanlara sadece maske takmaları tavsiyesinde bulunabileceklerini açıkladı. Birleşik Krallık’ta önde gelen HIV ve cinsel sağlık yardım kuruluşu THT, pandemi sırasında partnerler için cinsellikte uyabilecekleri kuralları anlatan bir rehberlik yayınladı. THT’nin cinsel yaşamda koronavirüse karşı önerileri şöyle:

  • Eğer koronavirüsle ilgili semptomları taşıyorsanız ya da kendinizi iyi hissetmiyorsunuz kesinlikle seks konusunda da kendinizi izole edin.
  • Partnerler koronavirüs testinin pozitif çıkıp çıkmadığını birbirlerinden gizlememelidir. Bu hastalığı birbirleriyle açık açık konuşmalıdır.
  • Şüphe duyduğunuz durumlarda Covid-19 testi yaptırmadan cinsel ilişkiye girmeyin.
  • Partnerler seks öncesi ve sonrası mutlaka duş almalıdır. Ancak Covid-19 nedeniyle ilişki sırasında maske takılmalıdır. Bu nedenle seks yaparken birebir dudaklarınız ve yüzünüz çok yakın temas etmemelidir.
  • Yüz yüze gelmediğiniz cinsel pozisyonları tercih edin.

THT tıp uzmanı doktor Michael Brady, “Seks hayatımızda çok önemli bir yer kaplıyor. Onlara pandemi döneminde seks yapmamalarını tavsiye etmek pek gerçekçi bir durum değil. Çünkü kimse buna uymak istemez. Bu nedenle pandemi devam ederken, Covid-19’a yakalanmadan seks ihtiyacımızı da giderebilmek için yollar arıyoruz. Biz de insanların seksten zevk almalarının yanı sıra, Covid-19’dan da korunması için bulunduğumuz tavsiyelere uyulmasını umuyoruz” dedi.

ÖPÜŞÜRKEN MASKE TAKMA RİSKİ AZALTABİLİR

Harvard Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmalarda da öpüşürken maske takmanın virüs kapma riskini indirgendiği ortaya çıkmıştı. Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, ev halkında koronavirüs taşıyan bir kişinin bulunması durumunda, eğer siz fark etmeden taşıyıcı olsanız bile bu virüsü seks yaparken partnerinize bulaştırabilirsiniz.

Doktor Jack Turban liderliğinde yapılan araştırmalarda, cinsel ilişki sırasında maske takan ya da yüzyüze pozisyonda birleşmeyen, seks öncesi ve sonrası duş yapan kişilerin korona virüsü kapma olasılıklarının daha düşük olduğunu iddia ediliyor.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here