Diğer
  Ana SayfaHaberKoronavirüse karşı kumaş yüz maskeleri en iyi nasıl temizlenir?

  Koronavirüse karşı kumaş yüz maskeleri en iyi nasıl temizlenir?

  -

  Koronavirüs sonrası artık yüz maskeleri hayatımızın bir parçası haline geldi. Koronavirüs salgınına karşı toplu alanlarda, marketlerde hatta her dışarı çıkışımızda artık maske takıyoruz. Peki, kumaş yüz maskesi nasıl temizlenir, en iyi nasıl yıkanır?

  Popular Science’ın haberine göre bu yıkama ve temizleme yöntemleri yalnızca pamuk ya da polipropilen gibi kumaştan yapılan maskeler üzerindeki virüs ve bakterileri öldürmede etkili. Eğer elinizde ameliyat maskeleri varsa durum farklı. Çünkü North Carolina Üniversitesi’nde mikrobiyoloji profesörü olan Rachel Noble, “Ameliyat maskeleri, çok yumuşak ve kağıt peçeteden biraz daha güçlü olan bir kumaştan yapılmıştır. Bu maskedeki bileşenler, evinizde kullanabileceğiniz bazı temizlik maddelerinden ağır zarar görebilirler” diyor.

  • Kaynatma

  Kumaş yüz maskelerini temizleme yollarından bir tanesi 5 dakika kaynayan suda bekletmek. Tabii ki kullanılan malzemeye göre maske birkaç yıkamada zarar görebilir, etkisi azabilir. Çünkü kumaş yüz maskelerinin de bir ömrü var. Peki, maskeninin kaynattıktan sonra görevini yerine getirip getirmediğini anlamak için ne yapmak lazım? Bunu anlamak için maskeyi yakından inceleyin, ışığa tutun, incelmiş bölgeler delikler oluşup olmadığını inceleyin. Çünkü virüsler hasar görmüş yüzeylerinden girebilir.

  • Çamaşır makinesi

  Yüz maskelerini çamaşır suyunda sıcak programda yıkamak da bir yöntem. Tıpkı el sabununun, virüsün dış kısmını kırarak onu parçalaması gibi; deterjanınız da maskeyi bir sonraki kullanım için hazır hale getirecektir. Fakat sıcaklığa özel bir özen gösterin; çünkü bu, ilave bir koruma katmanı sağlıyor.

  60 dereceye kadar ısıtılan suyu, çoğu virüsü etkili şekilde parçaladığı gösterilmiş. Fakat hem Dünya Sağlık Örgütü hem de İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri, bu sıcaklığın kirli kıyafet ve kumaşlarda uygulanmasını öneriyor. “Birçok virüs, o sıcaklıkta etkisiz hale gelecek fakat tamamen yok olmayacaklardır” diye açıklıyor Noble. (Yeni bilgi: Koronavirüs 60 derece sıcaklıkta çoğalmaya devam edebilir.)

  - Advertisement -

  Yazının devamı Popular Science‘ta  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz