Diğer
  Ana SayfaHaberKoronavirüs'ü yendikten 4 ay sonra yeniden pozitif çıktı

  Koronavirüs’ü yendikten 4 ay sonra yeniden pozitif çıktı

  -

  Hong Kong’ta ilk defa 33 yaşındaki bir erkek koronavirüsü yenerek sağlığına kavuştuktan aylar sonra yeniden koronavirüse yakalandı. Peki, bilim insanları ne diyor? Koronavirüs’ü yendikten sonra tekrar virüs kapılabiliyor mu? Koronavirüs’ü yendikten sonra bağışıklık kazanılıyor mu? İşte Hong Kong’lu bilim insanı Kelvin Kai-Wang To’nun araştırması…

  HONG KONG’TA KORKUTAN VAKA

  Vaka, Hong Kong’da yaşayan 33 yaşındaki bir adamın bu ay başında Avrupa’dan döndüğü sırada havaalanında zorunlu taramadan geçtiği sırada ortaya çıkmış. PCR sürüntü testinin pozitif olduğu görülmüş. Oysa genç adam dört buçuk ay önce COVID enfeksiyonu olup iyileşmiş. Kısa süre önce koronavirüsü atlattığı için bağışıklık kazandığı düşünülmüş fakat testi tekrar pozitif çıkmış.
   

  To ve takımı, adamın nüksetme mi yaşadığını; yoksa tekrar enfekte mi olduğunu bulmak üzere bu iki virüs suşunu dizileyip genomlarını (genetik kodlarını) karşılaştırdılar. Virüslerin genetik imzaları “tamamen farklı” çıkıp, farklı koronavirüs soylarına aitler.

  Ancak bazı uzmanlara göre ortaya çıkarılan bu vakanın olağanüstü derecede nadir görülmesi çok daha muhtemel. Ayrıca, ikinci enfeksiyonlar görülse bile ciddi olmayabilirler.

  COVİD-19 ENFEKSİYONU BAĞIŞIKLIĞI ÖMÜR BOYU SÜRMÜYOR

  Hong Kong Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde mikrobiyolog olan Kelvin Kai-Wang To yaptığı araştırmada,  “Bizim çalışmamız, COVID-19 enfeksiyonuna yönelik bağışıklığın ömür boyu sürmediğini kanıtlıyor; aslında yeniden enfeksiyon, epey hızlı şekilde gerçekleşebilir.” dedi.

  ‘İYİLEŞTİKTEN SONRA YENİDEN ENFEKTE OLMAYACAKLARINI DÜŞÜNMEMELİ’

  COVID-19 hastaları, iyileştikten sonra yeniden enfekte olmayacaklarını düşünmemeli. To, virüsten kurtulanların bile sosyal mesafeye uyması, maske takması ve ellerini sık sık yıkaması gerektiğini söylüyor. Bu kişiler, belirtilerin ortaya çıktığından şüpheleniyorsa yeniden test de yaptırmalı.
   
  İLGİLİ İÇERİKLER


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz