Diğer
  Ana SayfaSağlıkKürdan dişlere zarar verir mi? Et yedikten sonra kürdan kullanılmalı mı?

  Kürdan dişlere zarar verir mi? Et yedikten sonra kürdan kullanılmalı mı?

  -

  Et, mısır gibi zorlu besinler yedikten sonra diş arasında kalan küçük parçalar canımızı oldukça sıkar. Genellikle kürdan yardımıyla yemek artıklarından kurtulmaya çalışırız. Peki, kürdan dişlere zarar verir mi? Et yedikten sonra kürdanla diş temizlemek doğru mu? Diş Hekimi Pertev Kökdemir anlatıyor…

  KÜRDAN DİŞLERE ZARAR VERİR Mİ?

  Diş aralarında kalan yemek parçalarını temizlemek için doğru olan fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Dt. Kökdemir, kürdanın diş arası temizleyici olarak kabul edilmediğini ve bu nedenle diş temizliği için tavsiye edilmediğini açıkladı.

  “Kürdan kullanmak dişlerinizin arasına sıkışmış bir şeyi çıkarmak için ideal bir yol değildir. “Kürdanlar diş etlerini ittirerek kalıcı çekilmeye sebep olabilirler. “Bu durum diş eti hastalığına ve diğer diş problemlerine yol açabilir” dedi.

  Dt. Kökdemir, koruyucu diş hekimliğinin bireylerin sağlıklı bir ağza sahip olmalarına yardımcı modern yolları olduğunu söyledi. Düzenli diş hekimi kontrollerinin tedavi ihtiyacını soruna dönüşmeden belirlemede yardımcı olduğunu vurguladı.

  Dişlerinizin arasına sürekli özellikle aynı yere yiyecek sıkışması oluyorsa bunun sebebi o bölgede bir çürük başlangıcı veya diş sıkmaya bağlı dişler arası aralanma olabilir. Bu sorunların en kısa zamanda giderilmesi kürdan ihtiyacınızı da azaltacaktır.

  - Advertisement -

  Dt Kökdemir, her 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrollerine gidilmesi ve gerekli müdahalelerin erken safhada yapılmasının önemini vurguladı.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz