Diğer
  Ana SayfaGüzellikLabioplasti (Barbie estetiği) nedir? Kimlere yapılır? Riskli mi?

  Labioplasti (Barbie estetiği) nedir? Kimlere yapılır? Riskli mi?

  -

  Estetik operasyonlar her zaman dış görünüşte dikkat çekici değişimler elde etmek için yapılmaz. Aynı zamanda kişinin kendini rahat hissetmesini sağlamak, özgüvenini desteklemek ve kendini her zaman özgür hissetmesini mümkün kılmak için de yapılır. Jinelokog Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan, son zamanlarda adını duymaya başladığımız Barbie estetiği ile ilgili merak edilenleri anlattı. Peki, barbie estetiği nedir, nasıl yapılır? Kimler için uygundur? İyileşme süreci nedir? İşte yanıtı…

  LABİOPLASTİ (BARBIE ESTETİĞİ) NEDİR?

  Barbie estetiği olarak adlandırdığımız estetik operasyon en çok talep gören genital estetik operasyonlar arasında yer almaktadır. Vajinanın iç ve dış dudaklarının daha orantılı ve estetik bir görünüme sahip olması için yapılan operasyona Barbie estetiği adı vermekteyiz.

  LABİOPLASTİ (BARBIE ESTETİĞİ) NEDEN YAPILIR?

  Labioplasti olarak da adlandırılan bu operasyonda amacımız dış genital bölgedeki yapısal bozuklukları ortadan kaldırmak. Bölgedeki sarkmaların, dudaklar arası boyut farklılıklarının kötü bir görünüme sahip olması hem fiziksel hem de ruhsal açıdan kişinin olumsuz etkilenmesine neden olur. Cinsel ilişki esnasında ağrı, kanama, adet döneminde hijyen sorunu, kaşıntı, bölgenin iç çamaşırına sürtünmesi sonucunda oluşan tahriş gibi olumsuz etkiler bu operasyonu gerekli kılar.

  Genel ya da lokal anestezi altında yapılabilen bu operasyon 30 ila 60 dakika arasında sürer. Operasyonda önemli olan kişinin sorunlarını çözüme kavuşturmak, yaşadıkları sağlık problemlerini ortadan kaldırmak ve cinsel açıdan daha özgüvenli olmasını sağlamak.

  BARBIE ESTETİĞİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

  Cinsel kimlik oluştuktan sonra 18 yaş altında da ebeveyn izni ve bilgisi dahilinde Labioplasti yapılabilir. Ayrıca bu operasyonun yapılmasını gerektirecek boyutta şekil bozukluklarının olması da önemli bir kriterdir. Genel sağlık durumu ameliyat olması için uygun olan, genital bölgesindeki sarkmalar yüzünden hem fiziksel hem de ruhsal sıkıntılar yaşayan kadınlar için bu estetiği öneriyoruz.

  - Advertisement -

  LABİOPLASTİ YAPILMA NEDENLERİ

  • Kadınlarda utanma ve özgüven kaybı
  • Beden algısında bozulma, kötü hissetme
  • Cinsel ilişkide strese ve gerilmeye bağlı ağrı
  • İlişki sonrası genital bölgede tahriş
  • Tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar
  • Dar giysileri giyerken sürtünme ve tahriş
  • Tuvalet sonrası hijyen problemleri

  İYİLEŞME SÜRECİ NE KADAR?

  Barbie Estetiği klinik veya hastane ortamında yapılabilir. İşlem sonrasında hastanede kalmaya gerek yoktur. Lokal ya da genel anestezi fark etmeksizin aynı gün hastaneden taburcu olunur. Operasyonda uygulanan dikişler, estetik dikişler olduğu için dikişlerin herhangi bir süreçte düşmesi gibi bir durum söz konusu değil.

  Duş almak için beklemeye gerek olmaması bu operasyonun sunduğu konforlardan birisi. Ancak aynı gün duş almak mümkün olsa da küvete girilmesi önerilmez. Operasyondan sonraki 2 hafta boyunca havuz, sauna, jakuzi gibi alanlar kullanılmamalı. Cinsel ilişki için 15-20 gün sonra izin verilebilir. Bu durumda operasyon sonrası şişliklerin tamamen geçmesi gerekir. Bu ödem ve şişlikler maksimum 3-4 gün kadar sürer. Net görüntü ise 4 ila 6 hafta kadar sonra oluşur.

  LABİOPLASTİ OPERASYONLARI NELERDİR?

  Labioplasti operasyonu için farklı cerrahi ve estetik yöntemler vardır. Hangi yöntem ile uygulama yapılacağına öncelikle hastanın istekleri ve doku durumuna göre cerrahımız tarafından karar verilerek. Doğru ve en kesin sonucu alabileceğimiz yöntemi seçer.

  Çeşitli Labioplasti uygulamaları:

  • V plasti,
  • Curvilinear amputasyon (parsiyel rezeksiyon),
  • Wedge rezeksiyon,
  • Lazer ile labioplasti,
  • Z plasti,
  • Delaminasyon tekniği,
  • Yıldız labioplasti olarak sıralanabilir.

  LABİOPLASTİ’NİN CİNSEL HAYATINIZDAKİ ETKİLERİ NELER?

  Labioplasti uygulamasından sonra kişinin beden algısındaki düzelme, cinsel ilişkide strese ve gerilmeye bağlı ağrı, ilişki sonrasında yaşayacağı tahriş gibi cinsel sağlığını olumsuz etkileyen durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kendisindeki görüntü farklılıklarının olumlu sonuçlarından ötürü yaşayacağı özgüven artışı ilişkiye olan konsantrasyonunu arttıracağı gibi, orgazm işlevi de daha kolay gerçekleşerek sağlıklı ilişki yaşamasına büyük oranda fayda sağlamasına yardımcı olur.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz