Diğer
  Ana SayfaGüzellikMeme estetiğinde kişiye özel tasarım zamanı

  Meme estetiğinde kişiye özel tasarım zamanı

  -

   Kadınlarda meme büyüklüğü ve gelişimi; genetik nedenlere, kilo değişikliğine ya da emzirmeye bağlı olarak değişiyor. Kadınları memeyle ilgili en çok rahatsız eden konuların başında; memenin küçüklüğü, sarkıklığı ve şeklinin bozukluğu geliyor. Gelişen estetik yöntemler ile meme görüntüsünün yarattığı sorunlar kalıcı olarak giderilebiliyor.

  Meme şekillendirme ameliyatlarında bugün pek çok farklı teknik kullanılıyor. Ancak meme estetiğinde başarı, meme operasyonunun kişinin isteklerine ve meme dokusunun yapısına özel olarak yapılmasıyla sağlanıyor. Başarılı bir meme operasyonu, memenin ve meme başının yerleşimi, kişinin vücut yapısı gibi unsurlar göz önünde bulundurularak planlanıyor. Anatomica KBB & Plastik Cerrahi Merkezi’nden Plastik ve Estetik Cerrah Op. Dr. Ergin Er, meme estetiği operasyonları hakkında şu bilgileri verdi: “Günümüzde göğüs büyütme amaçlı kadınlara önerilen iğne, krem, hap gibi yöntemler, gerçek ve kalıcı çözümler olarak kabul edilmiyor. Bir vücutta gelişimsel açıdan geri kalmış ve oluşmamış bir meme dokusunu kalıcı şekilde takviye etmenin yolu silikon meme protezleri olarak açıklanıyor. Silikon hakkındaki tüm tartışmalar ise yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda etkinliğini yitirmiş görünüyor. Silikon meme protezlerinde kullanılan silikon, bir zarf içinde bulunuyor; bu nedenle de güvenli olduğu düşünülüyor. Silikon meme protezleri, çeşitli yapılarda ve şekillerde üretiliyor. Uygun şekilde üretilen protezin, hayat boyu kullanılabilme imkanı bulunuyor.”

  ocak-2013-estetik-3-resim-2Yer çekimi, kilo alıp verme, hamilelilik ya da emzirme gibi birçok nedene bağlı olarak memede sarkma oluşabiliyor. Meme askılama operasyonu, bu tür sorunları gidermede en sık kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Meme askılama ameliyatları, meme bezine zarar verilmeden yapıldığı için emzirmeye engel olmuyor. Op. Dr. Er, yapılacak operasyonun aşamalarını şu şekilde anlatıyor: “Yapılacak operasyonda hedef; memeyi göğüs kafesinde uygun yere taşımak, meme başını yeni şekillendirilen memeye göre ideal yerine almak ve meme dokusunu bir bütün olarak bakıldığında koni veya yarım küre şekline kavuşturmak olmalıdır. Bütün bu noktalar göz önüne alındığında seçilecek yöntem, göğüs dokusunda ve meme başında meydana gelen deformitenin boyutlarına göre her kadın için özel olarak belirlenmelidir. Hem sarkmış ve hem de içi boşalmış memelerde askılamaya bir silikon protez ilavesi gerekebilir. Meme büyüklüğü yeterliyse silikon protez ilave etmeye gerek yoktur. Bu durumda sadece sarkmış olan memenin sarkma sorunu düzeltilir ve şekli güzelleştirilir. Güzel bir meme şekli ancak bir askılama ile sağlanabilir. Meme askılama ve meme küçültme ameliyatları benzer operasyonlardır; her iki operasyondan sonra iz kalır.”

  OPERASYON SONRASI HASTAYI BEKLEYENLER!
  ● Silikon meme protezi operasyonu hastanede kalmayı gerektirmiyor, kişi aynı gün eve dönebiliyor. İşlem ortalama 50-60 dakika sürüyor. İyileşme dönemi ise iki hafta oluyor. Kişi, ilk günden itibaren normal ev hayatına ve ikinci haftadan sonra sosyal hayatına geri dönebiliyor.
  ● Meme askılama ameliyatları, günümüzde maksimum konforla uygulanıyor. İyileşme dönemi iki hafta sürüyor. Ameliyattan sonra dördüncü günde masa başı işlere dönülebiliyor. Ameliyattan sonraki ilk gece dışında ağrı, acı veya sızı genellikle hissedilmiyor. Hastanede bir gün kalınıyor. İkinci haftanın sonunda varsa deri üstü dikişler alınıyor ve günlük hayata dönülüyor.

  - Advertisement -

  Formsanté Dergisi Ocak 2013 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz