Diğer
  Ana SayfaSağlıkMeme kanserini nasıl anlarsınız?

  Meme kanserini nasıl anlarsınız?

  -

  Her sekiz kadından birinin kabusu: Meme kanseri. Adı bile insanı ürkütmeye yetse de, bu hastalıkta erken teşhis yaşam kurtarıyor. Kendi kendine meme muayenesi de, erken teşhiste son derece önemli bir rol oynuyor. Peki belirtileri gözden kaçırmamak için aynada, duşta ya da yatakta meme kontrolünü nasıl yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

  Funda Çatar

  Meme kanseri tüm dünyada en sık görülen kanser türü. Öyle ki her 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Üstelik 40 yaş sonrasında gelişen bir hastalık olarak kabul edilmesine rağmen, genç yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Görülme sıklığı giderek artmasına rağmen, meme kanserine bağlı ölüm oranları giderek azalıyor. Bu kanser türünün belki de en sevindirici yönü, erken teşhis edilebilmesi. Çünkü meme kanserinde erken teşhis yaşam kurtarıyor!
  Her ay rutin olarak kendi kendinize uygulayacağınız muayene hastalığın erken teşhis edilmesinde son derece önemli. Ancak muayeneyi usulüne uygun yapmadığınızda belirtileri fark edemeyebilir ya da göğüslerinizde bir sorun varmış izlenimiyle gereksiz yere paniğe kapılabilirsiniz.

  Bu konuya dikkat çekmek için halka yönelik bilinçlendirme kampanyaları da başladı. Bunlardan biri oldukça geniş kapsamlı bir çalışma. Novartis firmasının sponsorluğunda Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Medikal Onkoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. E. Nilüfer Güler'in tıbbi danışmanlığında "Ayda bir kez 5 dakika" adlı bir kitapçık ve kadınların duşta muayene olmarını sağlayacak ilk su geçirmeyen ve fotoğraflı duş kitleri hazırlandı. Türkiye genelinde 40 hastanede özel panolara konulan kitapçık ile duş kartları sayesinde, erken tanı için, kadınların ayda bir kez 5 dakikalarını ayırıp memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri hedefleniyor. Biz de yazımızda meme kanseriyle savaşta en büyük silahınız olan "kendi kendine meme kontrolü"ne yer verdik. Aynada, duşta ya da yatakta göğüslerinizi nasıl kontrol edebilirsiniz? Hangi belirtiler meme kanserine işaret?  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz