Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetMor patates faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir, ne işe yarar?

  Mor patates faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir, ne işe yarar?

  -

  Dünyanın en uzun yaşayan Okinawa toplumunun sağlık sırrı olan besinler arasında yer alan mor patates, yaban mersininden bile yüzde 150 daha fazla antioksidan kapasiteye sahip. Peki mor patates nedir? Mor patates faydaları nelerdir? Mor patateste hangi vitaminler bulunur? İşte yanıtı…

  MOR PATATESİN FAYDALARI

  • Hücre yaşlanmasını önlüyor
  • Alzheimerın ilerlemesini yavaşlatıyor
  • Kan yağlarını düşürüyor
  • Kansere karşı koruyor
  • Bağışıklık sistemini geliştiriyor
  • İç organların toksiklerden arınmasına yardımcı oluyor
  • Organların sağlıklı ve düzenli çalışmasına katkı sağlıyor
  • Hastalıklara karşı vücut direncini arttırıyor
  • Alzheimer riskini azaltıyor
  • Kas yapısının güçlenmesine yardımcı oluyor

  Mor tatlı patatesin güçlü antioksidan içeriği hücre yaşlanmasını önleyerek, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor, kan yağlarını düşürüyor ve kansere karşı koruyucu etki sağlıyor.

  Mor tatlı patatesin A vitamini, C vitamini ve manganezden zengin içeriği bağışıklık sistemini geliştiriyor. Aynı zamanda bakır, potasyum ve diyet lifi için iyi bir kaynak.

  BEYAZ PATATES VE TATLI PATATES FARKLARI

  BEYAZ PATATESTE NİŞAŞTA VE LİF ORANI

  Beyaz ve tatlı patates hem nişasta hem de diyet lifinin zengin kaynağıdır. 100 gram beyaz patates 29 g karbonhidrat ve 2 gram şeker içerir. 1 bardak beyaz patates 1.8 gram lif içerir.

  TATLI PATATESTE NİŞAŞTA VE LİF ORANI

  Tatlı patates, 24 g karbonhidrat ve 7 gram şeker içerir. Bir bardak tatlı patates 4 gram lif içerir. Diyet lifini arttırmak için tatlı patates tercih edilmelidir.

  - Advertisement -

  Vücut bu nişastayı basit şekere dönüştürür ve oluşan glikozu enerji kaynağı olarak kullanır. Her iki patateste sindirilemez karbonhidrat içerir, yemek sonrası tokluk hissini arttırır.

  TATLI PATATES A VİTAMİNİ ORANI

  Tatlı patates en zengin beta karoten kaynakları arasında yer alır. Beta karoten vücutta tüketildikten sonra A vitaminine dönüşür. 1 bardak doğranmış tatlı patates 18.869 IU A vitamini içerir.

  BEYAZ PATATES A VİTAMİN ORANI

  1 bardak beyaz patates sadece 6 IU A vitamini içerir.

  GÜNLÜK A VİTAMİNİ İHTİYACI

  Yetişken erkeklerin günlük A vitamini ihtiyacı 3.000 IU, kadınların da 2.333 IU olduğundan küçük bir porsiyon tatlı patates alımı bile günlük A vitamini ihtiyacını karşılamaya yetecektir. Göz sağlığı, bağışıklık sistemi ve cilt sağlığı için A vitamini içeriğinden ötürü beyaz yerine tatlı patates tercih edilebilir.

  BEYAZ PATATES POTASYUM ORANI

  100 g beyaz patates 750 mg potasyum içerir. Beyaz patatesin potasyum içeriği yüksek olmasına rağmen her iki patatesten gelen potasyum da sinir ve kas sistemini besler ve metabolizmayı destekler. Aynı zamanda potasyum kan basıncını düzenlemeye yardımcıdır, kan damarlarının genişlemesini teşvik eder ve beyine yeterli kan akışı sağlar.

  TATLI PATATES POTASYUM ORANI

  100 g tatlı patates 542 mg potasyum içerir.

  BESİN ÖĞELERİ İÇERİĞİ

  Beyaz patatesin 100 gramı 3 gram protein içerir, tatlı patatesin 100 gramı 2 gram protein içerir. Tatlı ve beyaz patatesin B6 ve C vitaminleri birbirlerine yakın olmalarına karşı tatlı patatesin A vitamini içeriği çok daha zengindir. A vitamini ile göz sağlığı, C vitamini ile bağışıklık sistemi ve B6 vitamini ile de metabolizma ve sinir sitemine fayda sağlarlar. Beraberinde içerdikleri potasyum ve magnezyum ile kan basıncı düzenler, demir ile kan hücre yapımına destek olurlar, kalsiyum ve magnezyum ile sağlıklı kemikleri oluşumuna katkıda bulunurlar ve manganez ile de yara iyileşmesi ve metabolizmayı düzenlerler. 100 gram beyaz patates 130 kalori iken, tatlı patates 90 kaloridir. Tatlı patates günlük A vitamini ihtiyacını karşılar, daha fazla C vitamini içerir, daha az kalori, daha fazla lif barındırır ve şeker içeriğine rağmen total karbonhidrat içeriği daha azdır. Beyaz patateste mineral içeriği açısından (demir,magnezyum, potasyum) biraz daha zengindir, pişirmede daha kullanışlı ve daha ucuzdur. Patates sebze yerine değil karbonhidrat içeriğinden ötürü ekmek yerine geçer.

  Sağlıklı bir şekilde pişmiş olsa bile obez ve diyabeti olan bireylerde her iki patateste sorun oluşturabilir. Tatlı patates kan şekerini beyaz patatese göre %30 daha az yükseltir. Bu da tatlı patatesin yüksek çözünürlükteki lif içeriğinden gelmektedir.

  PİŞİRME ÖNERİLERİ

  Çoğu tarifte beyaz patates yerine tatlı patates kullanılabilir. Beyaz patatesler gibi tatlı patateslerde pişirilebilir, fırınlanabilir ya da püre yapılabilir. Tatlı patatesi içeriğindeki A vitamini emilimini arttırmak için mutlaka bir yağ kaynağı ile birlikte tüketin. Örneğin; pişmiş ya da püre halindeki tatlı patatese bir çay kaşığı zeytinyağ gezdirebilir. Patatesi kaynatmayın, yıkamadan önce soymayın ve kabuklu olarak tüketmeye çalışın, vitamin kayıplarını en aza indirmiş olacaksınız.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....