Diğer
  Ana SayfaPozitifMutluluk ayaktan başlar

  Mutluluk ayaktan başlar

  -

  Kendinizi pozitif ve enerjik hissetmeniz, stresi hayatınızdan uzaklaştırmanız için size bir önerimiz var; refleksoloji…

  Tüm gün koşuşturuyor, evle iş arasında mekik dokuyor ya da çocuklarla ilgilenmekten yorgun düşüyorsanız sizin de kendinizi şımartmaya ihtiyacınız var. Günün stresinden arınmak, yorgunluğunuzu atmak ve daha enerjik hissetmek için dinlenmek yeterli olmayabilir. O halde neden refleksolojiyi denemiyorsunuz?

  Refleksoloji aslında tarihi çok eski zamanlara dayanan bir terapi yöntemi… Modern insanlar Uzakdoğu’nun mistik öğretileri gibi bu yöntemi de yeniden keşfetti. Özel refleksoloji merkezleri açıldı ve giderek artan bir talep doğdu. Bu merkezlerden biri olan ReflexPoint’in kurucusu ve sahibi Emre Bulak’tan bu şifalı masajla ilgili bilgi aldık.

   

  - Advertisement -

  Refleksolojiyi bize biraz anlatabilir misiniz? Normal masajdan farkı ne?

  Refleksoloji tarihi M.Ö 3000’lere kadar uzanan eski Mısır ve Çin kökenli bir terapi tekniği. Sağlıklı kalmak için ayaklardaki refleks noktalarını uyarmaya dayanan bu yöntem; ellerde ve kulaklarda da vücudun çeşitli organlarını temsil eden yerlere baskı yoluyla uyarı yapılarak uygulanabiliyor. Bu şekilde vücudun genelindeki tıkalı enerji kanalları açılarak bir düzene giriyor ve bağışıklık sistemi kuvvetleniyor.

   

  Yani hastalıkları iyileştirici bir yöntem diyebilir miyiz?

  Refleksoloji bir tıp alanı değildir, dolayısıyla herhangi bir hastalığı iyileştirir diye bir yanılgıya kapılmak doğru olmaz. Biliyoruz ki yorgunluk ve stres birçok hastalığın tetikleyicisi. Refleksoloji kişiyi hem fiziksel hem mental olarak dinlendiriyor. Yorgunluk ve stresten kurtulduğumuzda bağışıklık sistemimiz de kuvvetleniyor, hastalıklara karşı daha dirençli oluyoruz. Yani refleksoloji bir doktor ya da ilaç gibi başvurulacak bir araç değil. Bir tedavi yönteminden ziyade hastalığa yakalanmamak için alınması gereken önlem gibi düşünebilirsiniz. Yapılan uygulamalarda; refleksolojinin uyku düzensizlikleri, baş ağrısı, migren, astım, dolaşım bozukluğu, reflü, kabızlık, eklem ağrıları, bel ve boyun fıtığı, depresyon, regl ağrıları, menopoz dönemi sıkıntıları gibi rahatsızlıklara fayda sağladığı gözlemleniyor.


  Ayaktaki noktalara dokununca ağrı hemen geçecekmiş gibi bir yanılgı da var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

  Doğru bir gözlem. Ayak haritasının kolay anlaşılır olması da kişileri bu şekilde inanmaya yönlendiriyor. İlgili noktayı haritada tanımlayanlar, hemen o noktaya dokunarak ilgili organ ile ilintili şikayetlerinden kurtulma beklentisi içine giriyor. Bu tabii ki büyük bir yanılgı. Keşke şikayetlerimizden kurtulabilmek bu kadar kolay olsaydı. Bir de refleksoloji ile hastalıkların teşhis edildiği kanısı var. Keşke böyle şeyler olabilseydi ve hastalıklar erkenden teşhis edilebilseydi.

   

  Refleksoloji yaptığını söyleyen çok sayıda yer var. Doğru yeri ve kişiyi nasıl seçebiliriz?

  Her konuda olduğu gibi bu konuda da tecrübe, yer seçimi konusunda değerlendirilmesi gereken en önemli kriter. Uzun yıllardır uygulama yapan merkez ve kişileri tercih etmek doğru bir seçim. Bu konuda en önemlisi, terapiyi alacak kişinin refleksoloji hakkında bilinçli olması. Refleksoloji bir çözüm yöntemi olarak algılanmamalı ve bu yönde bir umut bağlanmamalı. Yani rahatsızlıkları ile ilgili herhangi bir teşhis ve tedavi iddiasında bulunarak kişiyi umutlandırmayan yer ve terapist seçmelisiniz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz