Diğer
  Ana SayfaSağlıkNe kadar fitsiniz?

  Ne kadar fitsiniz?

  -

  Vücudunuzda hangi bölgeleriniz güçlü, hangileri zayıf bilmek ister misiniz? Ya da ne kadar esnek ve dengeli olduğunuzu? Kolayca yapabileceğiniz bu testler, zayıf olduğunuz noktaları size göstererek egzersiz planınızı yönlendirecek. Güçlü olduğunuz yönlerinizle de övünmenizi sağlayarak motivasyonunuzu artıracak!

  Sizin için hazırladığımız bu testleri çözerek (hepsini bir anda yapmanız gerekmiyor) ne kadar fit olduğunuzu ya da hangi bölgeleri çalıştırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Sonuçları bir deftere kaydedin, size önerilen egzersizleri yapın ve her iki haftada bir testleri tekrarlayarak ne kadar gelişme kaydettiğinizi gözlemleyin. Testleri yapmadan önce ısınma hareketleri, sonrasında da esneme hareketleri yapmanız küçük sakatlanmaların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

  Zıpla ve ölç

  Yüksekçe bir duvarın kenarında durun. Duvarla bedeniniz arasında 30 santimetrelik bir mesafe olsun. Elinizle uzanabildiğiniz kadar yukarı uzanın ve bu noktayı, duvarda kurşun kalemle işaretleyin. Dizlerinizi kırarak çömelin ve tüm gücünüzle sıçrayın ve bu noktayı da işaretleyin. İlk işaretlediğiniz yer ile son işaretlediğiniz yerin arasındaki mesafeyi ölçün ve elde ettiğiniz skoru aşağıdaki tablodan kontrol edin.

  Yaş 18-35 arası 36-50 arası
  Mükemmel 61 cm + 53 cm+
  Çok iyi 48-60 cm 43-52 cm
  İyi 34-47 cm 33-42 cm
  Orta 23-33 cm 20-32 cm
  Zayıf 23 cm altı 20 cm altı

  - Advertisement -

  Nasıl geliştirebilirsiniz?

  Üst ön bacak, kalça kasları ve baldırlarınızı güçlendirecek sıçrama hareketleri yapın. Zıpladıktan sonra yere basarken dizlerinizi hafifçe kırın ki ayak bilekleriniz incinmesin.

  Dengede dur

  Elleriniz iki yanda kalçalarınızın üzerinde ayakta durun. Sonra bir ayağınızı yerden kaldırıp iç bacağınızın içine yaslayın. (Yogadaki denge hareketine benzer bir duruş) Tek ayağınızın üzerinde dururken topuğunuzu yukarı kaldırın. Bu şekilde tek ayağınızla parmak ucunuzda ne kadar durabiliyorsunuz kontrol edin. Hareketi diğer ayağınızla da tekrarlayın.

  Haberin devamı 2008 Temmuz sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz