Diğer
  Ana SayfaSağlıkNe tür bir stres topusunuz?

  Ne tür bir stres topusunuz?

  -

  1273243122-0Çok zor bir sınav, programı yoğun bir konferans veya zorlayıcı bir iş görüşmesi. Strese girmek için yeterli nedenler. Ancak gerçek stres ne zaman ortaya çıkıyor biliyor musunuz, böyle zamanlarda yanlış reaksiyon göstererek! İnsanın bir anda stres topu olması işten değil. Peki siz nasıl bir stres tipisiniz? Vereceğiniz cevaplar sizi ele verecek. Aşağıdaki ifadelerle son aylarda ne kadar sık karşılaştığınızı bir düşünün bakalım. Cevaplarınıza birden 10’a kadar olan skaladan bir puan belirleyin. Sonuçları ve değerlendirmeyi testin sonunda bulacaksınız.

  10 Asla
  9 Asla ve nadiren arası
  8 Nadiren
  7 Nadiren düzensiz arası
  6 Düzensiz olarak
  5 Düzensiz olarak-genellikle arası
  4 Genellikle
  3 Genellikle-sık arası
  2 Sık
  1 Sık ve çok sık arası
  0 Her zaman

  TEST 1.Yoğun bir iş gününün sonunda bile hâlâ bir şeyler yapacak kadar enerjim olur ve arkadaşlarımla seve seve buluşurum 2.Bir projeye atılmadan önce, o projeyi gerçekten isteyip istemediğimi iyice düşünürüm. 3.Yapacağım işleri birbiri ardına teker teker yaparım. Aynı anda iki işi yapmaya çalışmam. 4.Hayatımda problem çıktığı zaman 5.Başkaların olumsuz tavırlarından korunmak benim için çok kolaydır. 6.Başkaları için ben durgun bir limanım. 7.Benim için işimde bir görevi, bazen bir başkasına delege etmek veya olduğu gibi bırakmak kolaydır. 8.İşin içinden çıkılması zor görevleri, olumsuz bir düşünceye kapılmadan çözerim. (O işin olmayacağını aklıma bile getirmeden yaparım!) 9.Gündelik hayatın bütün zorluklarına karşı fiziksel ve psişik olarak hazırlıklıyım. 10.Başladığım şeyi mutlaka bitiririm. 11.Başkalarını dinlerim ve onların söylediklerine sakince kulak verebilirim. 12.Benim için ani karar vermek ve bu kararı verirken diğer bütün faktörleri gözönüne almak son derece kolaydır. 13.Altına girdiğim yük ne kadar ağır olursa olsun, başağrısı çekmeden, ya da hastalanmadan üstesinden gelebilirim. 14.Boş zamanlarda ilgineceğim şeyleri çok iyi planlarım ve bunlar genellikle ilgi alanlarıma yönelik hobilerdir. 15.Pek çok insandan çok daha sabırlıyımdır. 16.Şikayetçi, mızmız bir insan değilim. Sorunlarım bile olsa kolayca çözüp, kurtulabilirim.

  DEĞERLENDİRME
  Verdiğiniz cevaplara göre aşağıdaki tabloyu doldurun. En yüksek sayı hangisinde çıkmışsa siz işte bu tip stresli bir insansınız! Elbette karışık tipler de olabilir. Yani 15 ve üzerinde puan aldığınız her bölüm sizin dahil olduğunuz tipolojiyi gösteriyor!

  Değerlendirme sonuçlarını merak ediyorsanız Formsante’nin eylül sayısını kaçırmayın!



  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz