Diğer
  Ana SayfaSağlıkÖksürüğünü teşhis et rahat et!

  Öksürüğünü teşhis et rahat et!

  -

  Akciğerlerin dışarıdan gelen etkenlere karşı geliştirdiği bir refleks olan öksürük, meydana geliş şekilleriyle birçok anlam taşıyor. Peki, özellikle mevsim geçiş dönemlerinde artan öksürük ne anlama geliyor?

  ÖKSÜRÜK NASIL OLUŞUYOR?
  Öksürük nefes borumuzda toz ya da herhangi bir enfeksiyon sonucu oluşan bir tıkanıklığa karşı vücudumuzun göstermiş olduğu doğal bir tepki. Aynı zamanda solunum yollarımızı mekanik, kimyasal ve termal etkilerden koruyan bir refleks. Öksürük sesi, ses tellerinin titreşmesiyle oluşuyor. Bu refleks hareketi, aslında bütün solunum yollarını yabancı cisimlerden ve hava kirliliğinden ve birikmiş mukuslardan koruyor. Herhangi bir mikrop akciğerlere dolduğundaysa iltihaplanma meydana geliyor. Burundan akmak yerine boğaz gerisine doğru akan mukus salgısı, boğazı tahriş ediyor ve böylece öksürük başlıyor.

  Üşütme öksürüğü
  Soğuk algınlığı ve grip sonucu üst solunum yollarımızın enfeksiyon kapması sonucunda oluşan bir öksürük tipidir. Zararsız bir öksürük tipi olan üşütme öksürüğü başka rahatsızlığı olmayan kişilerde genellikle bir hafta içinde geçer. Ancak çeşitli alerjileri olan kişilerde daha uzun sürebilir. Bu öksürük tipinde kişi sanki boğazına takılan bir şey varmış gibi hisseder.

  Gökçe Almaş
  Haberin devamı 2010 Mart sayısında  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz