Diğer
  Ana SayfaSağlıkZayıflama ilaçları hakkında her şey!

  Zayıflama ilaçları hakkında her şey!

  -

  Kolay zayıflamak için her yolu deneyenlerin kafası yine karıştı. Dilden dile dolaşan zayıflama ilaçlarından biri daha yasaklandı. Doktor kontrolünde kullanıldığında yararlı olacak bu ilaçları, kendi kendinize kullanarak düşmana dönüştürüyorsunuz!

  Son günlerde yasaklanan bir zayıflama ilacı, Sağlık Bakanlığı onaylı bu ürünlerin bünyemize olası etkilerini tekrar gündeme getirdi. Zayıflama ilaçları mucize mi, zehir mi, her isteyen kullanabilir mi? Tüm bu soruların cevabı ‘hayır' aslında. Uzmanlar, obezite tedavisinde, doktor kontrolünde kullanılan bu ilaçların birkaç kilo fazlası olan kişilere zarar verebileceğini söylüyor. Acıbadem International Hospital Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Ender Arıkan, zayıflama ilaçlarının etkisinin beklenildiği kadar güçlü olmadığını belirtiyor. Yani bu ilaçların egzersiz ve sağlıklı beslenmenin yerini tutacağını düşünmek büyük bir hata. Gelişigüzel kullanmaksa pek çok yan etkiye sebep oluyor. Üzerinde bunca tartışma yapılan zayıflama ilaçları hakkında başka şehir efsanelerini önlemek için uzmanlara danıştık…

  Hangi ilaçlardan bahsediyoruz?
  Diyetisyen Gizem Tutar, Türkiye'de son günlere kadar ruhsatlı olan iki zayıflama ilacı olduğunu anlatıyor: “Bunlardan birinin etken maddesi, beyinde tokluk hissi yaratarak kişinin günlük besin alımını yaklaşık yüzde 20 oranına azaltan ‘sibutramin'. Fakat yakın zamanda bu ilaç kalp krizi riskini arttırdığı düşünüldüğünden piyasadan toplatıldı. Diğerinin etken maddesiyse ‘orlistat'. Bu madde, bağırsaklardan besinlerin özellikle de yağların emilmesini engelleyerek atılmasını sağlıyor.” Yani yağlar vücutta depolanamadan doğrudan bağırsak yoluyla atılıyor. Ülkemize yakında geleceği söylenen diğer bir zayıflama ilacının da etken maddesi aynı. Orlistat içeren ilaçları kullanırken düşük yağ oranlı diyet uygulanması gerekiyor yoksa kullananlar sürekli ishal oluyor. Bu nedenle diyetisyen gözetiminde diyet yapılması şart. Orlistat içeren ilaçların doktor kontrolü olmaksızın kullanılması; yağda eriyen A, D, E, K vitaminlerinin yetersizliğine ve buna bağlı sağlık sorunlarına ayrıca ishale bağlı vücuttan aşırı su ve mineral kaybına neden olabiliyor.

  Ne işe yarıyorlar?
  Diyetisyen Tutar, zayıflama programının kişiye özgü planlanması gerektiğini, zayıflama ilaçlarının gerekirse bu programa uzman tarafından dahil edilmesi gerektiğini söylüyor: “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, ilk tedavi basamağını sağlıklı diyet programı ve kişiye özel egzersiz programı oluşturur. Diyet ve egzersiz programı tedavisine yanıt vermeyen kişilerde doktor kontrolünde zayıflama ilacı kullanılabilir. Zayıflama ilaçlarına da yanıt vermeyen vakalarda cerrahi müdahale son basamak tedaviyi oluşturur.” Zayıflama ilaçları içerdikleri etken maddelere göre, vücutta farklı cevaplar oluşturarak zayıflama sağlıyorlar. Diyet yapmakta güçlük çeken veya herhangi bir nedenle diyet tedavisine yanıt vermeyen kişilerde zayıflama ilacı tedavisi, uzman tarafından uygun görülebiliyor. Zayıflama ilaçlarının bazıları vücutta besin emilimini azaltarak, kimi de iştah mekanizmalarını bastırarak zayıflama sağlıyor.

  Esin Altuğ Eğrilmez
  Haberin devamı 2010 Mart sayısında  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz