Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsPandeminin size hissettirdikleri kişilik tipinizle ilgili

  Pandeminin size hissettirdikleri kişilik tipinizle ilgili

  -

  Koronavirüs pandemisi ve karantina sırasında neler hissetiniz? Yeni bir çalışma bunun içe ya da bir dışa dönük oluşunuza bağlı olduğunu öne sürüyor.

  Şubat ayında ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri CDC’in yaptığı araştırma, koronavirüs pandemisinin en çok Z kuşağının ruh sağlığı üzerinde etkiye sahip olduğunu ve 18 ila 24 yaş aralığındakilerin %63’ünün anksiyete ve depresyon belirtileri yaşadığını iddia ediyor.

  Peki , geçen sene boyunca aramızdan kimler çok sıkıntı çekmedi? Bir başka yeni çalışmaya göre: içe dönükler. Geçen hafta yayınlanan bir çalışma, “üniversite öğrencileri arasında COVID salgınına adaptasyon ve kişilik özelliklerine odaklanıyor.

  Araştırma ABD Northeastern Üniversitesi’nde 484 birinci sınıf öğrencisiyle yapıldı. Araştırmaya göre COVID sırasında ruh hali ve sağlıkta beklendiği gibi düşüş var. Bulgular bu pandeminin etkisinin ne kadar ciddi olduğunun bazı kişilik özelliklerine de bağlı olduğunu gösteriyor.

  Raporda “Daha dışadönük insanlarda, pandemi ilerledikçe duygu durumlarında düşüş gözlemlendi. Fakat daha az dışadönük kişilerin zaman içinde duygu durumlarında hafif bir yükseliş gerçekleşti.” deniyor.

  - Advertisement -

  “Bu veriler, kişilik özelliklerinin ruh sağlığı ile ilgili olduğunu ve kişilerin stresli olaylarla başa çıkma yeteneğinde rol oynayabileceği sonucunu desteklemektedir.”

  Başka bir deyişle, içe dönükler ruh hallerinde iyileşmeler yaşarken aksine dışadönükler tam tersi bir durumda. İçe dönükler için de her şey mükemmel değildi ve raporda, stres seviyesi söz konusu olduğunda bulguların tam tersi olduğu notu da yer alıyor. Yüksek dışadönüklük gruplarındaki öğrencilerin COVID sırasında daha az stres yaşadığı; düşük dışadönüklük grubundakilerin biraz daha fazla stres yaşadığı görüldü.

  Rapor, “Bu bulgu kombinasyonunun doğrudan bir yorumu yok, ancak varsayıldığı gibi, daha dışa dönük insanların yoğun akademik yaşamı ve zorluklarını daha tatmin edici bulabileceğini düşünüyoruz” diyor.

  “ .. Her ne kadar daha yüksek dışadönüklük seviyelerine sahip öğrencilerin, COVID ile ruh hallerinde belirgin bir düşüş olmasına rağmen, genel olarak düşük dışadönük akranlarından daha olumlu bir ruh hali bildirdiklerini belirtmemiz gerekiyor.”

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz