Diğer
  Ana SayfaFitnessYoga & PilatesPilates yaparken beslenme nasıl olmalı? İşte dikkat etmeniz gerekenler

  Pilates yaparken beslenme nasıl olmalı? İşte dikkat etmeniz gerekenler

  -

  Pilates sayesinde beden ve zihin uyum içinde çalışır. Beden farkındalığını arttırır. Daha esnek ve kontrollü olmayı sağlar. Karın kaslarını güçlendirir. Böylece yağ yakma kapasitesi artar. Doğru nefes almayı öğretir. Pilates yaparken neyi ne zaman yiyeceğinizi bilmek de performansı arttırır. İşte size Dyt. Perihan Kılıç’tan pilates yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

  1-Kaliteli yaşamı % 60’ını sağlıklı beslenme, % 30 unu spor, %10’unu dinlenme oluşturur. Sağlıklı beslenmenin temelinde de yeterli miktarda kalori, karbonhidrat, protein ve yağ almak vardır. Pilates koşu, yüzme gibi yüksek kalori harcaması sağlamaz. Kalori harcamaktan çok vucüt kaslarının çalışıp güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle yüksek kalori alınırsa kilo alınabilir. Pilates yapan kişiler yeterli ve dengeli beslenmelidir.

  2-Tok ve aç karnına yapılmamalıdır. Maksimum yarar sağlamak için 3-4 saat önce ana öğün, 1-2 saat önce ara öğün bitmiş olmalıdır.

  3-Pilates sonrasında tabii ki kas gelişimi için özellikle yağsız proteinleri beslenme programınıza eklemeniz gerekir. Az yağlı et- tavuk- balık ve yumurta iyi protein kaynaklarıdır. Balıkta bulunan omega-3 yorgunluğu azaltır, kavrama gücünü ve hareket yeteneklerini arttırır. Aynı zamanda kalp-damar sağlığını korur. Haftada en az 2 gün balık tüketilmelidir.

  MUHTEŞEM SIRT DEKOLTESİ İÇİN 7 PİPLATES EGZERSİZİ

  - Advertisement -

  4-Spordan kaynaklanan sakatlanmaları önlemek için pilates sonrası antioksidan deposu bol renkli bir salata veya meyve tüketmek gerekir. Özellikle C vitamini doku yapımı ve hormon sentezinde rol alır. C vitamini yetersiz alınırsa bağışıklık sistemi güçsüzleşir, halsizlik ve iştahsızlık oluşabilir. Egzersiz yapan kişide uzun süre eksikliğinde çabuk yorulma, kaslarda ağrı ve performans düşüklüğü görülebilir. Kuşburnu, kivi, mandalina, portakal, limon gibi turunçgiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, narenciye gibi tüm sebze ve meyvelerde C vitamini bulunur.

  5-Pilates öncesi, sırası ve sonrasında yeterli miktarda sıvı alımına dikkat etmek gerekir. Pilates yapılırken çok su içilmemelidir. Yudum yudum oda ısında içebilirsiniz. Sonrasında ter ve idrar ile atılan sıvı ve mineral kaybını önlemek için maden suyu veya ayran tüketebilirsiniz.

  6-Pilates yaparken daha iyi sonuç alabilmek için düzenli uyumaya özen göstermelisiniz. Kaliteli ve düzenli uyku hormonları dengeler ve kas kazanımına yardımcı olur.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  EVDE 2 HAFTADA KARIN KASI NASIL YAPILIR?

  PİLATES TOPU İLE BÜTÜN VÜCUDU ÇALIŞTIRIN

  TEK ALETLE TÜM VÜCUT: EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZ HAREKETLERİ  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz