Diğer
  Ana SayfaHaberÇinli bilim insanları Corona virüsünün aşısı için ilk adımı attı

  Çinli bilim insanları Corona virüsünün aşısı için ilk adımı attı

  -

  Çinli bilim insanları, 26 Ocak pazar günü corona virüsünün kök hücresini ayrıştırıp izole etmeyi başarmış olduklarını doğruladı.

  Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin bir dairesi olan virüslü salgın hastalıkların kontrolüyle görevli Enstitü’nün Müdürü Xu Wenbo, bu adımın bir aşı oluşturma yolunda yaşamsal bir aşama anlamına geldiğini açıkladı. 

  Bu arada Güney Çin eyaleti Guangdong, virüsün ülkede yayılmasını engellemek amacıyla harcanan çabalar bağlamında, tüm eyalet sakinlerinin evlerinin dışında bulundukları sırada maske takmalarını zorunlu kıldı.
   
  Virüse bağlı hastalık, şimdilik Çin dışında dünyanın genelinde çok az ülke hariç hiç bulaşmamış durumda.

  Sadece Avustralya, Japonya, Tayland, Malezya ve Fransa’da 3-5 vaka; ABD, Güney Kore ve Vietnam’da sayısı 3’ten az vaka görüldü.

  NASIL ÖNLEM ALMALI?

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Dr. Karadeniz, Türkiye’de henüz saptanan bir vaka olmadığını ancak 14 günlük kuluçka süresinin dikkate alınması gerektiğine dikkat çekti.

  - Advertisement -

  Dr. Karadeniz, “Son 14 gün içinde salgının kaynaklandığı veya görüldüğü ülkelere seyahat edenler veya bu ülkelere gidip-gelen kişiler ya da tanı almış bir hastayla aynı ortamda bulunmuş kişiler dikkatli olsun. Ateş, öksürük ve nefes alma zorluğunuz varsa doktora başvurun. Erken tıbbi yardım alın” uyarısında bulundu.

  CORONA VİRÜS SALGINININ DÜNYAYA NEREDEN YAYILDIĞI BELLİ OLDU

  WUHAN’DAKİ TÜRK VATANDAŞLARIYLA İLGİLİ SON AÇIKLAMA

  İŞTE ÖLÜMCÜL KORONA VİRÜSÜNÜN YAYILDIĞI YER

  CORONA VİRÜSÜ İÇİN KORKUNÇ SENARYO: 25 BİN KİŞİYE BULAŞABİLİR

  CORONA VİRUS NASIL BULAŞIR?

  CORONA VİRÜSÜ YARASALARDAN YILANLARA MI GEÇTİ?

  6 SORUDA CORONAVİRÜS! DÜNYANIN KONUŞTUĞU CORONA VİRÜSÜ NEDİR?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz