✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale

Uzman Dyt. Ceren İşeri


Ana Sayfa Haber Propolis nedir, faydaları nelerdir? Propolis ne işe yarar?

Propolis nedir, faydaları nelerdir? Propolis ne işe yarar?

Propolisin son günlerde adını sıkça duyuyoruz. Propolisin faydaları saymakla bitmiyor… Propolis; B1, B2, B6, C ve E vitaminleri ve magnezyum, kalsiyum, potasyum, sodyum, bakır, çinko, manganez, demir gibi mineraller içeriyor. Peki, Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Uzman Diyetisyen Ceren Yolaçan, propolisle ilgili bilgilerini aktardı, propolisin faydalarını anlattı…

• Propolis tüketmeli mi?
• Propolis ne kadar tüketmeli?
• Propolisin sağlığa faydası var mı?
• Propolis sağlığa zarar verir mi?

PROPOLİS NEDİR? *

Propolis, Yunanca pro (koruyucu) ve polis (şehir) kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor yani peteği koruyor. Aslında bu ürünü, fonksiyonel gıda (sağlığı olumlu etkileyen geleneksel gıda) sınıfına koymak mümkün. Sağlığın korunmasına ve kronik hastalıkların azaltılmasına katkı sağladığını gösteren pek çok bilimsel çalışma mevcut.

İçerdiği aromatik yağlar sebebiyle hoş bir kokuya sahip olan propolisin, mide-barsak şikayetleri, alerjiler, ağız sağlığı ve cilt sorunlarına olumlu etkilerinden bahsediliyor.

Propolis; B1, B2, B6, C ve E vitaminleri ve magnezyum, kalsiyum, potasyum, sodyum, bakır, çinko, manganez, demir gibi mineraller için iyi bir kaynak. Üstelik 12 farklı türde flavonoid* içeriyor.

*Flavonoid: Bitkilere rengini veren antioksidan bileşikler

PROPOLİSİN FAYDALARI NELERDİR? *

SİNDİRİM SİSTEMİ RAHATSIZLIKLARI

Propolisin, parazit kaynaklı enfeksiyonlarda etkili olabileceğini gösteren bilimsel çalışmalar bulunmakta. Yine gösterdiği etkiler sebebiyle kanserden de koruyucu olabileceği düşünülmekte. Henüz deneysel aşamada olan bazı çalışmalarda ise Helicobacter pylori aktivitesine karşı etkili olabileceği ve ülserde iyileşme sağlayabileceği gözlenmekte. Kesin karar vermek için erken olsa da ilerleyen zamanda modern tıpta yer alabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Dikkat edilmesi gerek en önemli nokta; Türk, Bulgar, Yunan, Cezayir, Tayland gibi çok çeşitli propolis türleri olduğu ve tabii her hastalık için farklı tür ve miktarlara ihtiyaç duyulduğu… Bu yüzden tedavinize propolisi ilave etmeye karar verirseniz hekiminize mutlaka danışmalısınız.

propolisin faydaları

AĞIZ SAĞLIĞI

Özellikle çürük dişlerin bakteriyel çoğalmaya sebep olduğunu ve bu bakteriyel çoğalmanın ağız sağlığını bozduğunu biliyoruz. Yapılan çalışmalar, propolisin bakteriyel plak gelişimini azaltabileceğini gösteriyor. Tabi iyi bir ağız hijyenini ve eğer çürük dişiniz varsa diş hekimi ziyaretini ihmal etmemek şartıyla…

Propolis içeren ağız bakım ürünleri kullanmak, diş kaybına sebep olabilecek diş eti hastalıklarından korunmaya yardımcı olabiliyor.

Propolis içeren gargarların, cerrahi yaraların iyileşmesine katkıda bulunduğunu gösteren yayınlara da rastlamak mümkün.

ONKOLOJİK TEDAVİ

Farklı propolis türlerinin, farklı kanser tedavilerinde etkili olabileceğini gösteren çalışmalar var. Propolis bazı kanser türlerinde, kanserli hücrelerin çoğalmasını önlemeye yardımcı olabiliyor. Burada önemli olan ve mutlaka belirtilmesi gereken propolis asla sizin tedavinizin yerini tutmuyor, sadece destek amaçlı tedavinize eklenebiliyor. Doktorunuzun onayı olmadan tedavinize eklemenin, size yarardan çok zarar verebileceğini de unutmamak gerekiyor.

YARA İYİLEŞMESİ

Yine bazı çalışmalarda, diyabetik ayak yaralarında kullanımının tedaviyi destekleyici özelliği olduğu belirtilmekte. Tabii ki yine doktorunuza danışmak şartıyla…

CİLT SORUNLARI

Bazı krem ve merhemlerde kullanılmakta olan propolis antialerjik, antienflamatuar, anti-mikrobiyal etki gösterek kolajen sentezini destekliyor, yara onarımına katkıda bulunuyor. Akne tedavisinde de etkili olduğu düşünülmekte.

PROPOLİSİ KİMLER KULLANMAMALI? *

– Arıcılık ürünlerinden herhangi birine alerjiniz varsa,
– Astımınız varsa,
– Ameliyata hazırlanıyorsanız,
– Gebeyseniz,
– Emziriyorsanız
– Kronik bir hastalık sebebiyle ilaç kullanıyorsanız propolis konusunda dikkatli olmalı, hekiminize danışmadan kullanmamalısınız.

Diğer taraftan, propolisin uzun sureli kullanımı alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
Kullanılan ürünün standardizasyonu, konsantrasyonu, ihtiyaç duyduğunuz dozun doğru planlanması da sağlık açısından oldukça önemlidir.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here