Diğer

  Raketbol

  -

  1274708463-0Dar vakitlerini sporla değerlendirmek isteyenler için biçilmiş kaftan raketbol! Ülkemizde yeni yeni tanınan bu sporla bol enerji harcıyor, bacak ve kol kaslarınızı çalıştırıyorsunuz. Sürekli hareket halinde ve kıyasıya rekabet içinde geçen bu hızlı sporla saatte en az 500 kaloriden kurtulmak mümkün…

  Kuralları esnek
  Bu sporun kuralları diğer raketli sporlardan daha esnek. Tenise ya da squasha biraz aşinalığınız varsa raketbol oynamak sizin için çok kolay. Öyle ki vuruşlar (forehand, backhand) bile aynı. Squash salonu olan her mekanda yapılabilen bu sporda amaç rakibin vurduğunuz topu karşılayamamasını sağlayarak puan almak. Ayrıca rakibinize vuruş pozisyonu vermeyecek şekilde toplara sert ya da yumuşak vurmanız gerekiyor. 2 ya da 4 kişi yan yana, duvara karşı birbirinizle yarışıyorsunuz. Oyun 3 set üzerinden oynanıyor. İlk iki seti kazanan oyunu alıyor. İlk iki set 15’er puan. Eğer üçüncü sete kalırsanız 11 sayı yapan maçı alıyor. Her oyuncunun iki servis hakkı var. En önemli kural topun herhangi bir duvara (tavana da olabilir) çarpıp bir kere zıplaması koşulu. Servis atan kişi servis çizgisinin gerisinde 1274708463-1durmak zorunda. Raketbol topu ise iki kesik çizgi arasına düşmeli. Topun yerde bir kereden fazla sekmemesi gerekiyor. Duvardaki herhangi bir noktaya topun değmesi ise serbest. Herhangi bir şerit aralığı ya da kısıtlama yok.

  Kondisyon gerektiriyor
  Fiziksel dayanıklılık, kol kuvveti ve teknik, bu spor dalı için oldukça önemli. Çabukluk ve isabet oranının da yüksek olması kazanmak için gerekli… Raketbol kondisyon gerektirdiği gibi, var olan kondisyonu da arttırıcı bir oyun. Zaten devamlı hareket halindesiniz. Yüksek performansla yapılan bu sporun oldukça sert oynandığını da söyleyebiliriz. Puan almak için hızlı düşünmek ve stratejik kararlar almak da şart.

  Esin Altuğ Eğrilmez  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz