Diğer
  Ana SayfaSağlıkRegl öncesi şişkinlik neden olur? İşte adet şişkinliğini önlemenin yolları

  Regl öncesi şişkinlik neden olur? İşte adet şişkinliğini önlemenin yolları

  -

  Kadınların regl öncesi yaşadığı semptomlardan biri şişkinliktir. Bu gün içinde kadınları oldukça zora sokar. Peki, kadınları oldukça rahatsız eden regl öncesi şişkinlik neden olur? Adet dönemi şişkinlik sebepleri nelerdir? İşte regl öncesi şişkinliği önlemenin yolları…

  REGL ÖNCESİ ŞİŞKİNLİK NEDEN OLUR?

  Regl öncesi dönemde, yani regl olmadan bir hafta ya da 10 gün öncesinde kadınlarda şişkinlik problemi yaşanabilir. Çünkü vücut su toplar ve ödem hali oluşur. Bu bazen son derece rahatsız edici de olabilir. Yani öfkeye ve gerginliğe yol açabilir. Bunun sebebi çoğunlukla değişen hormonlar ve bilinçsiz beslenmedir. Fakat yapacağınız bazı değişikliklerle bu rahatsızlığınızı azaltabilirsiniz. Aslında beslenmeye dikkat ederek ve düzenli su tüketerek bu semptomlar daha hafif atlatılabilir.

  REGL ÖNCESİ ŞİŞKİNLİĞİ ÖNLEMENİN YOLLARI

  • Tuz tüketimini azaltın
  • Beslenmenize dikkat edin
  • Bol bol su için
  • Metabolizmanızı hızlandırın
  • Protein ağırlıklı beslenin
  • Gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durun
  • Sık ama az yiyin

  TUZ TÜKETİMİNİ AZALTIN

  Regl olmadan yaklaşık bir hafta önce tuz tüketimini oldukça azaltıyor ya da yapabiliyorsak kesiyoruz. Çünkü tuz, vücutta su tutar. Yani bu süre zarfında cips, bol tuzlu çekirdek, turşu, sosis, ketçap yok.

  BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

  Vücudumuz bazı besinleri diğerlerine göre daha zor sindiriyor. Bu da gaz oluşumuna neden oluyor. Regl olmadan önce gaz yapan yiyeceklere de bir süre ara versek iyi olur. Mesela lahana, brokoli, nohut gibi.

  BOL BOL SU İÇİN

  Günde en az 2 litre su içerek şişkinliği büyük ölçüde azaltabiliriz. Hem su içmek, ödem atmamızı ve toksinleri vücudumuzdan temizlememizi de sağlar. Böylece daha rahatlamış hissederiz.

  - Advertisement -

  METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIN

  Lifli gıdaları biraz azaltmak ve bunlar yerine probiyotikten zengin yoğurt, şişkinliğe iyi gelen meyve gibi seçeneklere yönelmek bizi her anlamda mutlu edecektir. Çünkü bu saydığım besinler metabolizmayı hızlandırır.

  PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENİN

  Protein ödem atmaya yardımcı olur. Bu yüzden protein ağırlıklı beslenmek bu dönemde tercih etmemiz gereken beslenme şeklidir. Ayrıca kötü karbonhidrat dediğimiz beyaz ekmek, pirinç ve makarnadan da uzak durmalıyız.

  GAZLI VE ŞEKERLİ İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

  Gazlı ve şekerli içecekler sindirim sistemimizi yorar. Vücutta çok fazla ödem oluşmasına neden olurlar. Bu dönemde bu tür içeceklerden uzak durmakta fayda var. En iyisi her fırsatta su içmek.

  SIK AMA AZ YİYİN

  Porsiyonlarımızı küçültmeli, besin değeri yüksek bir kahvaltı yapmalı ve “Sık ama az ye” kuralını benimsemeliyiz.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz