Diğer
  Ana SayfaİlişkiSanal ortamda başlayan ilişkiler geçici mi oluyor?

  Sanal ortamda başlayan ilişkiler geçici mi oluyor?

  -

  İlerleyen teknoloji her alanda olduğu gibi aşk dünyamızı da etkisi altına aldı. Partneri tanıma sürecinin en aza indirgendiği flört uygulamaları, kullanıcıları oldukça tatmin ederken, çoğu kişi için temeli olmayan aşk macerası olarak görülüyor.

  Hazırlayan: Yağmur Topçu

  Sadece bir profil ekranı üzerinden tanıdığınız partnerinizle ilişkinizi ciddiyete taşıma ya da evlilikle sonuçlandırma kelimesi kulağınıza hoş gelebilir. Ancak ABD’de yapılan bir araştırma, internet üzerinden flört edenlerin, yüz yüze tanışan çiftlere kıyasla daha düşük kalitede bir evlilik yaşadıklarını ortaya koydu. Peki, flört uygulamaları evlilik sonrası yaşamı nasıl tehdit edebilir? Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, “Günümüz dünyasında dijitalleşme ile birlikte çevrimiçi flört uygulamaları, birçok insan için kolay ulaşılabilir bir tüketim aracı haline geldi. Kolay ulaşılan, içinde birçok alternatif partner seçeneğini barındıran çevrimiçi flört uygulamaları, ilişkilerin hızlı başlayıp hızlı bitmesine ve tükenmesine sebep oluyor. Çevrimiçi flört uygulamaları üzerinden başlayan ilişkilerde ve evliliklerdeki başlıca sorunların temeline bakıldığında yeterince sağlıklı iletişimin ve güven ilişkisinin kurulamaması geliyor. Çevrimiçi ortamlarda yeterince sağlıklı iletişimin ve güven ilişkisinin kurulamaması, ilişkinin hızlıca tükenmesine neden oluyor’’ diyor.

  UYGULAMA ARACILIĞIYLA EVLENEN ÇİFTLERİN İLİŞKİ ZEMİNLERİNDE ALTYAPI ZAYIF OLUYOR

  Çevrimiçi flört uygulamalarında kişiler fiziksel görünüşleri ile bir etkileşim başlatıyor ancak güçlü ilişkiler yakınlık ve derinlik kurmak, duygusal olarak bağlanmak gibi ihtiyaçları barındırıyor. Güçlü evliliklerin ve romantik ilişkilerin sırlarına baktığımızda sağlıklı iletişim, sadakat, güven, bağlılık ve yakınlık kurmak gibi faktörlerin öne çıktığını söyleyen Uzman Klinik Psikolog Penbesel Özdemir Yağız, “Uygulama aracılığıyla tanışan ve evlenen çiftlerin ilişki zeminine bakıldığında altyapısının zayıf olduğu, kişilerde bağlanma isteğinin azaldığı görülüyor. Bu durum, evliliklerdeki doyum ve memnuniyetin azalmasına, boşanmaların ise artmasına neden oluyor. Flört uygulamalarını kullanan kişilere baktığımız zaman hep daha iyisinin olabileceği varsayımına inandıkları, dolayısıyla yüzeysel ve yakınlık olamayan ilişkiler yaşadıkları görülüyor. Dolayısıyla flört uygulamaları sadakat açısından ilişkilerde tehdit oluşturuyor’’ diyor.

  FLÖRT UYGULAMALARI YALNIZCA PARTNER ARAMAK İÇİN KULLANILMIYOR

  Çevrimiçi flört uygulamalarını kullanan kişilere baktığımızda romantik partner aramanın yanı sıra özgüven tatmini, ideal benlik imajı yaratma, popülerlik, beğeni ve ilgi kazanma gibi ikincil kazançlar için de kullanıldığı belirtiliyor. Bu uygulamaları kullanan kişilerin gerçek yaşamın sorunlarından, sıkıntı yaratan durumlardan ve duygularla yüzleşmekten kaçınmak için de sık sık flört uygulamalarına başvurulduğu biliniyor. Bu uygulamalarda edinilen beğeniler ile kişi iyi hissetme eğiliminde oluyor ancak bu durum kişinin sorunlar karşısında işlevsel baş etme stratejileri geliştirmesine engel oluyor, sanal ortamlardaki beğenilerin verdiği iyilik hissine sığınarak kaçınma davranışı geliştirmesine neden oluyor.

  - Advertisement -

  MANİPÜLASYON VE DUYGUSAL ŞİDDETE ARTIŞ YAŞANIYOR

  Flört uygulamaları aracılığıyla partnerlerin birbirine uyguladığı duygusal şiddette artış görüldüğünü söyleyen Uzm. Psk. Yağız, “Uygulamada başlayan ve evlilik ile devam eden ilişkilerde, çevrimiçi uygulamalardaki duygusal şiddetin devam ettiği, bu nedenle çiftlerin mutsuz oldukları görülüyor. Çevrimiçi flört şiddetine baktığımızda; kişi ilişkinin başlangıcında flört ettiği kişiye sosyal medyada beğeni yağmurunda bulunarak, aşk mesajlarına boğarak partnerinin ilgisini çekiyor. Ona özel ve değerli olduğu mesajını veriyor, böylece partneri üzerinde duygusal bir tahakküm kuruyor. Sonrasında ise kolayca ulaştığı bu ilişkiden kolayca sıkılıp, tüm iletişimini kesiyor. Yok saymaya, bir görünüp bir kaybolmaya başlıyor. İlişkide manipülasyon ve duygusal şiddet böylece vuku buluyor. Kıskançlık sorunları ekleniyor. Duygusal yakınlıktan ve bağlılıktan uzak bu ilişkilerde mutsuzluk her geçen gün artıyor’ diyor.

  Mutsuz evlilikler, mutsuz çocukların yetişmesine neden oluyor. Böylece mutsuzluk toplumda bir salgın gibi yayılıyor. Güçlü evlilikler kurmak, mutlu birer çift olabilmek için, çiftlerin birbirleri ve ilişkileri üzerine çalışabilmeleri için mutlaka çift terapisinden ve bir uzmandan destek alması gerekiyor.

  FLÖRT UYGULAMALARINDA TANIŞIP EVLENMEYİ DÜŞÜNÜYORSANIZ DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER!

  Sadece uygulamada gördüğünüz profiliyle yetinmemeli, mutlaka her yönüyle tanınmalı.
  Kişisel verilerinize oldukça dikkat etmeli, özel bilgilerinizi kısa sürede paylaşmamalı.
  Birlikte olduğunuz süre boyunca çok erkenden size güçlü duygular ifade ediyorsa mutlaka şüphenilmeli.
  Sizden kendisiyle ilgili bilgileri gizliyor ya da ailesiyle görüşmediğini, tanıştırmak istemediğini söylüyorsa araştırılmalı.

  Uzmanlara göre flört uygulamaları sadakat açısından ilişkilerde tehdit oluşturuyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz