Diğer
  Ana SayfaİlişkiSevgili olmadan önce arkadaş olmak için 7 iyi sebep

  Sevgili olmadan önce arkadaş olmak için 7 iyi sebep

  -

  Evet, sevgili olmadan önce sağlıklı bir ilişki için sağlam temellere atılmış bir arkadaşlık şart gibi görünüyor… Çünkü her şeyden önce ‘iyi arkadaş’ olabilmek bağları güçlendiriyor, ilişkinin uzun soluklu olmasına fırsat veriyor. Partnerinizle aynı zamanda arkadaş olmanın tek avantajı yalnızca güçlü bir ilişki değil tabii… Daha fazlası var!

  Hazırlayan: Elif Gürsoy

  SEVGİLİ OLMADAN ÖNCE ARKADAŞ OLMANIN FAYDALARI

  Nasıl yani? Diyebilirsiniz. Belki de bugüne kadar hep ani başlayan ilişkiler yaşadınız. Aniden aşık oldunuz ya da evlendiniz. Her ilişki ve aşkın dinamiğinin kendine has durumlar yarattığının altını çizerek başlayalım. Ancak bir ilişkiyi kaliteli hale getirebilmenin altın anahtarlarından biri olan ‘arkadaşlığı’ da unutmayalım. Çünkü ilişkiden önce arkadaşlığı geliştirmek, sonunda her iki taraf için de çeşitli farkındalıklara ve deneyimlere açılan kapıları gösterecektir. Şimdi ilişki öncesinde neden arkadaşlığa dikkat çekmek gerektiğini gösteren maddeleri inceleyelim!

  1. Kendinizi keşfedersiniz
   İşin kaynağından başlayalım. Kendinizi iyi hissetmeden, iyice bilmeden, istediklerinizden hayallerinizden haberdar olmadan başkasına nasıl fayda sağlayabilirsiniz? Pek mümkün olmayacak diye düşünüyoruz. Kendinizi her yeni bir deneyimde daha derinlemesine keşfetmek ilk önce kendiniz sonra ilişkiniz için oldukça fayda sağlayabilir. Yeni ve daha iyi bir sizi yaratmak, ilişkinizde de bambaşka dinamiklere giden yolların kapılarını arayabilir. Düzeltmek, onarmak istediğiniz noktaları partnerinizle konuşarak kendinizi daha iyi keşfetme olanağı sağlıyor olabilirsiniz. Bu durum aynı zamanda ilişkinizin bağını da kuvvetlendirecek cinsten bir nokta!
  2. Beklentilere mesafe koyarsınız
   Biraz acıtan ama doğru oluşuyla ferahlatan bir gerçeği telaffuz ederek konuya girelim: “Beklentiler üzer.” Beklentileri düşük tuttuğunuz sürece, üzülme ve acı çekme ihtimaliniz de bir o kadar düşer. Gerçek bir arkadaşlık kurduğunuzda hiçbir beklentiniz olmamalı. Gerçek benliğinizi yansıtacak şekilde ilerlemeniz en sağlıklısı olabilir. Birbiriniz hakkında bilmek istediğiniz her şeyi sorarak ve konuşarak öğrenebilirsiniz. Olmadığınız biri gibi davranmaktan korkmanıza gerek yok. Açık, şeffaf bir iletişim tekniğiyle gidilmek istenen yolda ortak paydalar edinilebilir. Bir ilişkiden önce bir dostluk bağı geliştirmek hayat arkadaşlığı yolculuğunda sizi sıkı ve sağlam adımlar attırabilir.
  3. Zorunluluk hissetmezsiniz
   Bu hayatta hiçbir zorunluluğunuz yok. Bulunmak istemediğiniz yerde olmak, görmek istemediğiniz kişileri görmek ve daha birçoğu. Bu durum aynı şekilde daha büyük durumlar için de geçerli. Hayatınızı biriyle paylaşma noktasında da zorunluluk hissetmemelisiniz. Onlara bağlı veya yükümlü değilsiniz. Verdiğiniz kararlar için onlara herhangi bir açıklama borçlu değilsiniz. İlişki öncesinde arkadaş olabilmenin en ferah durumlarından biri de bu olsa gerek. Kararlarınızdan ya da isteklerinizden dolayı yargılanmazsınız. Karar mekanizmanızda daha rahat hissedersiniz.
  4. Dünyasına dahil olursunuz
   Bir örnekle başlayalım. En yakın arkadaşlarınızdan birinin tanıştığınızdan bu yana olan tüm hikayesini bilirsiniz değil mi? Zaman zaman olaylar hakkında paylaşımlarda bulunur, neyi nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi oturur konuşursunuz. Aynı durum hayat yolculuğuna birlikte çıkacağınız partneriniz için de geçerli olmalı. Önce arkadaş olarak, muhtemelen birbirinizin geçmiş ilişkilerini, çocukluk anılarını, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri zaten bileceksiniz. Bu size, onlarla bir ilişki içindeyken neyi ve ne yapmayacağınızı bilme avantajı sağlayabilir. Onları neyin sinirli ve mutlu ettiğini zaten biliyorsunuz…
  5. Her zaman rahat hissedersiniz
   Kendinizi rahat hissetmediğiniz bir yerde ya da birinin yanında bir saniye bile duracağınızı düşünmüyoruz. Önce arkadaş olmanın bir başka avantajı da o kişinin yanındayken kendinizi rahat hissedebilmenizdir. Konuşacak bir şey bulmaya çalışırken garip bir sessizlik oluşmuyorsa doğru yoldasınız demektir. Muhtemelen iletişim kurmakta rahat hissettiğiniz için rahatsız olduğunuz herhangi bir şeyi yapma veya söyleme konusunda endişelenmezsiniz.
  6. Sonsuz güven duyarsınız
   Kabul ediyoruz, sonsuz güven tanımı biraz iddialı. Ama sizi korkutmasın. Birbirinizi iyice tanıdığınız, neyi sevip neyi sevmediğini bildiğiniz bu yakın arkadaşınızla sonsuz güven hissi edinmek şart. Geniş bir zaman dilimi gerektiren bu ‘sonsuz güven’ aynı zamanda bolca anlayış, emek ve sabır gerektiriyor. Güçlü bir arkadaşlık ilişkisi için olmazsa olmaz olarak tanımlanabilecek güven kavramı olmadan sağlıklı ve uzun soluklu bir ilişki yaratmak ve yürütmek neredeyse imkansız.
  7. Derin bağlantılar edinirsiniz
   Yakın arkadaşlarınızla olan ilişkinizi bir düşünün. Zaman zaman göz göze gelip, aynı şeyi düşündüğünüzü hissetmez misiniz? Ya da tam arkadaşınızı arayacakken onun tam o anda sizi araması gibi telepatik iletişimlere şahit olmaz mısınız? Bu derin bağlantılar sayesinde sağlam arkadaşlık iletişimi edineceğiniz hayat arkadaşınızla ilgili daha tatminkar hissedebilirsiniz. Tabii ilişkilerde çoğu durum, geçirilen zamana bağlı olduğundan bu derin bağlantıları hemen edinemeyebilirsiniz. Belli bir süre yakın ilişkiler kurmak, birlikte her zamankinden daha çok vakit geçirmeniz gerekebilir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....