Diğer
  Ana SayfaSağlıkSiğillerden nasıl kurtulurum? Genital siğil nasıl geçer?

  Siğillerden nasıl kurtulurum? Genital siğil nasıl geçer?

  -

  Siğil HPV (Human Papilloma Virus ) denilen bir virüsün neden olduğu çok sık ve yaygın görülen bir enfeksiyondur. Peki, siğil en çok nerelerde görülür? Siğil daha sık kimlerde görülür? Siğil virüsü nerelerden bulaşır? Siğil tedavisi nasıl olur? Siğillerden nasıl kurtulurum? Genital siğil nasıl geçer? Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın konu hakkında bilgiler verdi.

  SİĞİL (HPV) EN ÇOK NERELERDE GÖRÜLÜR?

  Siğil virüsü vücudun heryerinde hastalık yapabilir. En sık el ve ayak tabanında görülmekle beraber; yüz dahil olmak üzere tüm vücutta görülebilir. Tedavinin en zor ve sıkıntılı olduğu ve hastayı en çok üzen tutulum bölgesi ise Genital Bölge ve Anüs etrafındaki enfeksiyondur.

  Bir şekilde cildinizde kesik ya da yaralanma olduğunda bu virüslerden birini kapma olasılığınız yükselir. Siğillerin çoğu zararsızdır ama virüs oldukları için son derece bulaşıcıdır. Siğile doğrudan temas etmek ya da siğile değen başka bir şeye temas etmek, virüsün yayılmasına neden olabilir. Ellerde, parmaklarda ve ayaklarda sık görülür.

  Siğiller genellikle cilt renginde, sert ve pürüzlü olurlar. Aynı zamanda koyu renkte (kahverengi, gri-siyah), düz ve yumuşak siğil türleri de vardır.  Ayak tabanındaki siğiller düz bir görünüme sahiptir ve nasırla karıştırılabilir.  Bu tür siğiller yürüdükçe içe doğru itilip ağrı yapabilirler.

  siğillerden nasıl kurtulurum

  - Advertisement -

  SİĞİL DAHA SIK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

  Hemen herkeste siğil çıkabilir ama bazı kişilerin siğile neden olan HPV virüsünü kapmaya daha yatkın olduğu düşünülür. Çocuklar, ergenlik çağındakiler, tırnaklarını yiyenler, tırnak etlerini koparanlar ve bağışıklık sistemi (vücudun savunma mekanizması) zayıf olan kişilerde siğil oluşması riski daha yüksektir.

  SİĞİL VİRÜSÜ NERELERDEN BULAŞIR? NEDEN BULAŞIR?

  • Alerjik bünyeli olmak
  • Bağışıklık sistemini zayıf düşüren hastalıklar veya ilaçlar
  • Cinsel temas (genital bölge siğilleri temas yoluyla kolayca bulaşabilirler)
  • Deride kesik ve yaralar (virüsün yerleşmesini kolaylaştırır)
  • Ortak kullanılan alanlar; havuz,hamam, kaplıca, banyo, duş, tuvalet
  • Hijyen koşullarına özen gösterilmeyen kuaförler, güzellik salonları
  • Ortak kullanılan ve siğile temas etmiş olabilecek havlu, bornoz, terlik, ayakkabı vb eşyalar
  • Cildin sık tıraş edilen bölgeleri (kesiklerin oluşması ve virüse kapı açılması ihtimali yükselir)
  • Siğile doğrudan temas etmek-siğili olan biriyle tokalaşmak, yada temas etmek
  • Tırnak yeme alışkanlığı
  • Yorgunluk, uykusuzluk, stres, kötü beslenme, diyet, kansızlık benzeri nedenlerle vücudun direncinin zayıf düşmesi

  SİĞİL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

  Tedavide radikal olarak ciltteki siğilli alanın yok edilmesi amaçlanır. Hastanın lezyon sayısına, tutulan alana ve yaygınlığa ve hastanın yaşına göre tedavi planını doktor belirler.
  Siğil tedavisinde İlk olarak topikal kremler, solüsyonlar tercih edilebilir. Her zaman çok başarılı sonuçlar alınamasa da özellikle çocuk hastalarda ilk olarak topikal tedaviler tercih edilebilir.

  LAZER İLE SİĞİL TEDAVİSİ

  CO2 Lazer ile siğiller çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

  ELEKTROKOTERİZASYON (YAKARAK) SİĞİL TEDAVİSİ

  Siğil tabanları lokal anestezik ile uyuşturulduktan sonra yakılarak tedavi edilebilir. Elektrokoterizasyon yöntemi; siğil tedavisinde en çok tercih edilen ve çok başarılı sonuçlar aldığımız bir tedavi yöntemidir.

  KRİYOTERAPİ (DONDURMA) YÖNTEMİ İLE SİĞİL TEDAVİSİ

  Likit nitrojen ile siğiller dondurularak da başarıyla tedavi edilebilir.

  GENİTAL BÖLGE SİĞİLLERİNİN TEDAVİSİ 

  Tüm tedavi seçenekleri bu bölge için de geçerlidir. Genital siğiller genel olarak cinsel yolla bulaştığı için; Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar sınıfına girer ve hasta bu yönden uyarılmalıdır. Çok partnerli olmak ve dikkat edilmeyen cinsel hayat daha büyük tehlikelere yol açabilir.

  Hastanın bu yönden uyarılması aslında tedavinin en önemli parçasıdır. Topikal tedaviler, lazer tedavisi, koterizasyon yöntemi yada kriyoterapi (dondurma yöntemi ) uygulanabilir. Genital Bölge Siğille başvuran her hastaya diğer Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar için geniş bir tetkik mutlaka yapılmalıdır.

   SİĞİLLERİN TEKRARLAMAMASI İÇİN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

  Siğiller genellikle ortak kullanım alanlarından bulaştıkları için ortak kullanım alanlarında mutlak hijyene dikkat etmek gerekir. Terliksiz hamam sauna yada spor salonlarında çıplak ayakla dolaşmamak; ortak havlu kullanmamak, umumi tuvaletler zaruret dışında kullanmamaya çalışmak korunmada önemlidir. Siğil virüsü genellikle bizim bir açığımızdan vücudumuza girdikleri için vücudumuzdaki küçük sıyrıklara iyi bakmak ve bir an önce bu alanları tedavi etmek gerekir.

  Siğiller daha çok Vücut direncimizin düşük olduğu bir anda vücudumuzda enfeksiyon yarattıkları için genel sağlığımız önemlidir. İyi bir uyku, sağlıklı beslenmek, sigara ve alkol tüketmemek bol su içmek,spor bizi genel olarak sağlıklı yapacağı gibi siğili virüsünü de vücudumuza kolaylıkla almamızı önleyecektir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....