Diğer
  Ana SayfaGüzellikSoğuk havalarda İçinizi ısıtacak pratik öneriler

  Soğuk havalarda İçinizi ısıtacak pratik öneriler

  -

  Soğuk hava, az uyku, kan dolaşımının yavaşlığı… Tir tir titremek için o kadar çok sebebiniz var ki. Ama böyle devam etmemeli, canlanmalısınız! Ama böyle devam etmemeli, canlanmalısınız! Size vereceğimiz sıcak öneriler yeniden ısınmanızı sağlayacak.

  2 dakika

  İnsan çok üşüdüğü zaman daha da gergin oluyor. Ama bunun önüne çabucak geçebilirsiniz. Donmuş hislerinizi ve ağrılarınızı aynı oranda etkiyen, belli bir amaca yönelik yapacağınız kas hareketler, vücudunuzu ısıtırken kasılmayı da engeller. Nasıl görünürse görünsün bütün yüz kaslarınızı, kalçanızı ve uyluk kemiğinizi gerip avuçlarınızı yumun. Bunların hesini aynı anda yapacağınız için 30 saniye bitirip, kısa bir aradan sonra tekrar uygulayabilirsiniz.

  5 dakika

  Sonunda sıcak evinizdesiniz ama siz hala üşüyorsanız, evinizi bir de renklerle ısıtmayı deneyin! Renklerle tedavi uzmanlarına göre; özellikle kış aylarında sıcak ve soğuk tonların arasında kalmanız altı derecelik sıcaklık farkları oluşturuyor. Buna göre öncelikle soğuk renge sahip olan beyaz ampulünüzden kurtulup, yerine daha sarımsı renkleri seçin. Bunun dışında portakal renginde bir battaniye kullanmanız içinizi ısıtacaktır. Eğer siyah giyinmeyi sevenlerdenseniz, kıyafetlerinize ekleyeceğiniz kırmızı tonlar size daha çok enerji verecektir.

  10 dakika

  "Şimdi şöyle sıcak bir şarap ne güzel olurdu" diyorsanız, alkolün damarlarınızı genişletip daha çok üşümenize sebep olacağını unutmamalısınız. Size önerimiz alkolsüz bir varyant olacaktır: ¾ lt. sıcak çayın içinde iki yemek kaşığı esmer şekeri eritin.1/2 lt. yabani iğne suyu, limon suyu ve iki yemek kaşığı ahududu şurubunu karıştırıp ısıtın. Zevkinize göre portakal dilimleriyle servis edebilirsiniz.

  20 dakika

  Bilindiği gibi kadınların en çok üşüyen yerleri ayaklarıdır ve ayaklarınızı üşütmeniz hastalanmanıza sebep olacaktır. Yapacağınız ayak banyosu bunu önlemenin en iyi yoludur. Baanyoya ılık suyla başlayıp, belli bir sıcaklığa ulaşana kadar üzerine sürekli sıcak su ekleyin. İsterseniz suyun içine tarçın-portakal aromalı uçucu yağlar koyarak hoş kokularla da kendinizi rahatlatabilirsiniz. Daha sonra ayaklarınızı soğuk suyla yıkayıp, kalın çoraplar giyin.

  - Advertisement -

  30 dakika

  Sıcaklık sıfırın altında olsa bile dışarı çıkıp soğukta yürüyerek hareket etmeniz ısınmanızı sağlayacaktır. Böbreküstü bezi ve tiroitten tiroksin hormonunun salgılanmasını sağlayarak, özümlemeyi hareketlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır. Her iki günde bir yarımşar saatlik yürüyüşler vücudunuzun bu soğuk ortama alışmasını sağlayacaktır. Evden çıkmadan önce olduğunuz yerde yapacağınız beş dakikalık koşuyla ısınabilirsiniz. Başınız soğukta dışarıya çok fazla sıcak vereceği için şapkanızı takmayı sakın unutmayın!

  60 dakika

  Gittiğiniz sauna size çok mu sıcak ve kuru geldi? O zaman bir kere de daha soğuk, kuruluğun ve nemin karıştığı Roma-Irlanda saunasını deneyin. Burada birbirinden farklı sıcaklıkta odaların bulunması, vücudunuzun sıcak havaya yavaş yavaş alışmasını sağlar: Duştan sonra on dakika 70 derecelik odayı, beş dakika 45 derecelik odayı kullanıp, kapanış olarak soğuk su havuzuna atlayıp yarım saat dinlenme odasında dinlenin.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz