Diğer
  Ana SayfaTrendTamamlayıcı Tıpla Gençliğini Koruyan Ünlüler!

  Tamamlayıcı Tıpla Gençliğini Koruyan Ünlüler!

  -

  Rebekka Haas, Leman Sam, Ersin Pamuksüzer ve Özer Çiller. Farklı alanlarda 4 farklı isim. Ancak hepsinin ortak bir özelliği var; Organik besleniyorlar, detoks yapıyorlar, pozitif düşüncenin gücüne inanıyorlar, enerjilerini dengeleyip farkındalık geliştiriyorlar. Aynı yolda yürüyen bu 4 ayrı insan bize gençliklerini nasıl koruduklarını anlattı.

  Esin Altuğ Eğrilmez – Fotoğraflar: Ahmet Gül

  İçimdeki zengin dünyayı keşfettim:
  Rebekka Haas Çetin (43) – Görüntü yönetmeni

  Rebekka Haas genç ve dinç görüntüsünü
  düzenli yoga yapmaya borçlu olduğunu anlatıyor. Yoga sayesinde sadece bedenini
  değil zihnini ve ruhunu da esnek hale getirmiş.

  Annem bir eğitmen olduğu için yoga ve holistik yaşamla çocuk yaşta tanıştım. Ama aktif olarak birkaç senedir her gün vakit buldukça yoga yapmaya çalışıyorum. Hatha yoga ve Yin yoga yapıyorum. Yoganın yaşlanmayı geciktirmekte çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Hem bedenim hem zihnim hem de ruhum bu egzersizlerle esneklik kazandı. Olumlu etkilerini daha ilk dersten beri hissediyorum. Daha sıkı kol, bacak ve karın kaslarına sahip olmamda daha kuvvetli hale gelmemde etkisi büyük. Daha da önemlisi ruh halimi olumlu etkiliyor. Alıştığın rutinlerden, kalıplardan çıkıp neyi neden yaptığını fark ediyorsun. İçimdeki zengin ve sürprizli dünyayı keşfettim. Olaylara daha geniş açıdan bakmayı öğrendim. Hırslarım azaldı. Kendime stres nedeniyle zarar vermemeyi başardım. Yoganın insanın kendisiyle en yalın ilişki kurma biçimi olduğu için seviyorum.

  - Advertisement -

  Organik pazarlardan besleniyorum

  Benim için doğal beslenmek çok önemli. Alışverişlerimi organik pazarlardan ve güvendiğim bahçelerden yapıyorum. Maydanoz türü yeşillikleri de kendim yetiştiriyorum. Bazen yiyeceğim şeyleri köyden temin ediyorum. Kırmızı et yemiyorum çünkü kokusuna dayanamıyorum. Ayrıca yemediğim zamanlarda kendimi daha hafif ve enerjik hissediyorum. Tavuk etini asla marketten almam. Çocuklarımın o hormonlu etleri yiyip ergenlik çağına daha erken girmesini, vücut ritimlerinin bozulmasını istemiyorum çünkü. Dışarıdan besin takviyesi ya da vitamin kullanmıyorum çünkü buna ihtiyaç duymuyorum. Kasımpaşa'daki Kastamonu pazarı favorim; buradan kış armudundan yapılmış, demir içeren ve kan yapıcı özelliği olan bir tür pekmez alıyorum, herkese de tavsiye ediyorum. Makrobiyotik beslenme gibi beslenme türleri ilgimi çekiyor fakat New York'da yaşamıyoruz ve her türlü özel ürünü bulmak lüks; çaba, zaman gerektiriyor. Bu yüzden ben günlük yaşamda karşıma çıkan ürünlerle sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. Yılda en az bir hafta sıvı detoks ve suyla bağırsak temizliği (kolon hidroterapi) yaptırmak üzere kendime zaman ayırıyorum ve bir detoks merkezine kapanıyorum. Bunu düzenli yapmak gerekiyor, vücutta biriken toksinlerden arınmak için gerekli. Suyla bağırsak temizliği Almanya'da merkezlerde sağlığı korumak amacıyla – mesela yüksek ateşi düşürmek, mide bozukluklarını tedavi etmek için vs – yıllardır uygulanıyor. Ben de bir seferinde bu terapiyle baş ağrısından kurtulduğumu hatırlıyorum.

  Yoga ve meditasyon dışında çok fazla spor yapmaya zaman bulamasam da ormanda içime temiz hava çekerek ya da sahilde iyot kokusu eşliğinde yürüyüş yapmayı seviyorum.

  Haberin devamı 2009 Mart sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz