Diğer

  Tayland

  -

  Tayland’a ilk adım attığınızda sıcak ve nemli havayı hissedeceksiniz. Ardından insanların da ne kadar güler yüzlü, sıcak ve sakin olduğunu… Sonra mı? Sonrası tamamen size bağlı. Çünkü altın tapınaklardan, bembeyaz kumsallara, muhteşem güzellikteki spa merkezlerinden, renkli ve hareketli gece hayatına, bin bir şey tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor olacak.

  Elif Duran

  Doğal güzellikler, tarihi değerler, alışveriş, spa merkezleri ya da Budizm ve meditasyon… Bunlardan hangisi ilgi alanıza girerse girsin Tayland sizi fazlasıyla tatmin edebilir. Kısaca Güneydoğu Asya'nın bu güzel ülkesini mutlaka gidilmesi gereken yerler listesinde ilk sıralara alın ve kısa bir zaman içinde de üzerine bir çizgi çekin!
  Taylandlılar, geçmişten bugüne üç değeri koruyorlar ve Tayland'ın öncelikle bunlarla tanınmasını hedefliyorlar. Bunların başında dini öğreti ve tapınaklar geliyor. İkincisiyse Thai masajı ki bunun eğitimi tapınaklarda bile veriyor. Wat Po Tapınağı aynı zamanda ülkenin en eski masaj okulu. Korumak ve tanıtmak istedikleri üçüncü değerse Tayland'ın baharatları ve Thai mutfağı.

  Geleneklerine bağlı modern kent

  Tayland Krallığı tam yedi asırdır ayakta. Bunun en önemli nedeni Budizme olan sarsılmaz inanç ve 1932 yılında yasallaşan, büyük bir saygıyla benimsenen monarşi. Gerçekten de Taylandlılar, kral ve kraliçelerine karşı büyük bir sevgi duyuyorlar.
  Tayland'ın başkenti Bangkok'un geleneksel dokusunu koruyarak, modern, etkileyici, sofistike bir 21. yüzyıl şehrine dönüşmesi çok uzun bir zaman olmamış. İşte bu nedenle, gökdelenleri, geniş caddeleriyle Batı'nın büyük şehirlerinden görünürde pek de farkı olmayan Bangkok'un sürprizleri ve içinde sakladığı kültürel hazineleri sizi sık sık şaşırtabilir. Güneydoğu Asya'nın kalbi Tayland'ın insanları, kültür mirasına ve geleneklerine o kadar bağlı ki bunu başkent Bangkok'ta da fazlasıyla hissetmek mümkün. Örneğin büyük bir alışveriş merkezinin içinde, önünde tütsüler yanan, çiçeklerle süslü bir adak köşesi görmeniz son derece doğal. Kısaca Bangkok ve Tayland, bir turiste aradığı her şeyi sunuyor. Tarih mi, kültür hazineleri mi, gece hayatı ve eğlence mi, spor mu, alışveriş mi yoksa dinlenme mi? Size tek düşen ne istediğinize karar vermek. Çünkü bunların hepsini birden yapmak pek o kadar da kolay değil. Hele vaktiniz de kısıtlıysa…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz