Diğer
  Ana SayfaFitnessTemel dağcılık eğitimiyle zirveye çıkın

  Temel dağcılık eğitimiyle zirveye çıkın

  -

  Ağlara tırmanmak, kütükler üzerinde yürümek ve halatlara asılmak… Doğayla baş başa form tutmak ve iyi bir dağcı olma yolunda ilerlemek için, bu eğitim ideal.

  Herkes zirvede olmayı sever. Dağcılık, bu duyguyu tatmin etmenizi sağlıyor. Doğayla baş başa bu hazzı yaşamak isteyenler, dağcılığa tutkuyla gönül veriyor. Ya siz dağcı olmayı hiç düşündünüz mü? Fazla riskli mi buluyorsunuz? Uzmanlar ,kurallara uygun yapıldığında dağcılığın, riskleri en az olan spor dallarından biri olduğunu söylüyor. Doğru yapmanın yolu tabii ki eğitim. Bunun için dağcılık kurslarına ve eğitim merkezlerine başvurabilirsiniz.

  Dağcılık eğitimi teorik ve pratik 2 temelden oluşuyor. Teorik dersler; Yürüyüş ve kampçılık, kampçılık malzemeleri kullanımı, temel antreman ve doğada yön bulma. Pratik derslerde temel bilgiler hayata geçiriliyor. İlk aşamada kampa çıkma ve trekking yürüyüşleri var. Kamplarda eğitim hiç bitmiyor ve dağcı yeni eğitimlerle kendini geliştiriyor.

  İyi bir dağcı olmak için bilgi düzeyinizi geliştirirken, antremanla kondisyonunuzu da hazırlamalısınız."Kendi ağırlığını kontrollü bir şekilde kullanma becerisi "geliştirmek önemli. Özel parkurda gerçekleştirilen becerilerin hepsi dengeyle ilgili. Dağcılıkta ilk adım şu eğitimlerden oluşuyor; Basamak halat tırmanma, ağ engeli aşma, lastik engeli aşma, çelik halat denge çalışması, barfiks.

  Dağcının belki de tek rakibi doğa! Yapılan yarış insanla doğanın yarışı ve kazanmak bu yüzden çok keyifli. Onun için doğa koşullarını tanımak ve hazırlıklı olmak şart. Temel kurallardan en önemlisi ekip düzeni. Yürüyüşte yanınızda taşımanız gerekenlerle giyeceklerinizi özenle seçmek gerekiyor. Tırmanışta tempo yakalamak ve nefesin düzenlenmesi önemli. Mola düzeni, rota seçimi, yamaçlarda yapılması gerekenler, verilen eğitimin birer parçası.

  - Advertisement -

  Tırmanışta enerji sağlamak için karbonhidratlı ve glikoz içeren yiyecekler tercih edilmeli.Mineral ve elektrolit yönünden de zengin olmalılar. Kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, çikolata, limonlu, şekerli içecekler gibi. Sıvı alımına da önem vermek gerek.

  İşte size fiziksel antremanın 5 temel kuralı; Isının ve soğuyun, egzersizleri değiştirin, antrenmanları kişiselleştirin, kendinizi dinleyin ve motivasyonunuzu koruyun.

  Temel dağcılık eğitim merkezleri :
  1. Wattabe Doğa Sporları Merkezi
  0 212 857 81 27
  2. Alpinist Doğa Sporları
  0 312 476 27 59
  3. Adrenalin Doğa Sporları Merkezi
  0 212 260 60 02
  4. Doğa Sporları Merkezi
  0 216 414 25 90
  5. Atölye
  0 212 236 05 95  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz