Diğer
  Ana SayfaSağlıkTest edin, öğrenin..Cinsel hastalıklara yakalanma riski nedir?

  Test edin, öğrenin..Cinsel hastalıklara yakalanma riski nedir?

  -

  Risk almak ya da almamak, işte tüm mesele burada. Hayatta başarı ve mutluluğa giden yolda zaman zaman risk almak iyidir ama işin içine sağlık girdiğinde risk almaya hiç gelmez. Özellikle cinsel yaşamda maceracı bir kişilikseniz sizi bazı hastalıklar bekliyor olabilir. Bu ay cinsel hastalıklara yakalanma riskinizin ne kadar olduğunu ölçebileceğiniz bir test sunuyoruz size.

  Bel soğukluğu, klamidya, frengi, genital herpes, kondilom, AIDS. Cinsel yolla bulaşan bu hastalıklar, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından. Bu hastalıklar son yıllarda hızla artsa da, AIDS dışında, tedavi edilebiliyorlar. Ancak, her zaman söylediğimiz gibi hem yaşam kalitenizin olumsuz yönde etkilenmemesi hem de başınızın ağrımaması için her zaman dikkatli olmakta yarar var. Eğer bu hastalıklardan birine yakalanıp tedavi olmazsanız, ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Kısırlık ya da dış gebelik gibi. Bu hastalıkların, AIDS'e neden olan HIV virüsünün daha kolay yayılmasına neden olduğunu da unutmamanızda yarar var. Üstelik hastalıklar her zaman belirti vermeyebiliyorlar. Bazen belirtilerin görülmesi ayları, hatta yılları alabiliyor. Kimilerinde ise belirtiler o kadar hafiftir ki bunu farketmek mümkün olmayabiliyor. Yani partnerinizin veya sizin son derece sağlıklı görünmeniz bu hastalıklardan birini taşımadığınız anlamına gelmiyor.
  Tabi bu cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanma riskinizin ne olduğu sizin risk almayı ne kadar sevdiğinizle ilgili elbette. Risk almayı seviyor musunuz, yoksa koşullar ne olursa olsun, her zaman güvenli sularda yüzmeyi mi tercih ediyorsunuz? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin görüşleri doğrultusunda hazırladığımız testteki soruları yanıtlayarak cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskiniz konusunda daha net bir fikir edinebilirsiniz.

  Devamı 2005 KAsım sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz