Diğer
  Ana SayfaİlişkiTıkanan ilişkiler nasıl çözülür?

  Tıkanan ilişkiler nasıl çözülür?

  -

  1274711634-0Zaman içinde monotonlaşan ilişkinizi eski heyecanına döndürmek için çift olarak uygulayabileceğiniz tüyolar ve uzmanların önerdiği terapilerle ilgili bilgiler bu haberde…

  İlişkinizin zamana yenildiğini mi düşünüyorsunuz? Hep ilk günkü heyecanda kalsa güzel olurdu; ancak bunun için hem siz hem de partneriniz emek harcamalısınız. Cinsel Sağlık Enstitüsü Başkanı Uzman Psikolojik Danışman Dr. Cem Keçe, uzun süreli ilişkilerde zamanla heyecanın azalıp, cinsel hayatın monotonlaşmasının yaygın bir sorun olduğunu söylüyor. Her zaman aynı şeyleri, aynı sıra ile yapmak cinsel hayatı rutinleştirebilir. Zamanla ve yaşla birlikte cinsel istekte azalma olabilir, ayrıca şeker, tansiyon, kalp gibi rahatsızlıklar cinsel sorunlara yol açabilir. Kilo alımı, kadın ve erkeğin eski fiziksel çekiciliklerinin azalması ve kadının anne olması gibi etkenler de çiftin birbirine cinsel olarak bakış açılarını değiştirebilir. Bu hemen her çiftte görülebilen bir durum. Ancak bir kader değil. Eğer çift isterse ilişkide heyecanı hep canlı tutabilir, monotonluğu kırabilir, farklı cinsel aktiviteler deneyebilir. Bu tamamen çiftin motivasyonuna bağlı.

  Sağlıklı bir ilişki için
  Dr. Keçe, sağlıklı bir cinsellik için en önemli koşulun, çiftin açık, samimi ve dürüst bir iletişim kurması olduğunu söylüyor. Çift olarak birbirinizle ilgili arzu, istek ve beklentilerinizi paylaşırsanız hem daha sağlıklı ve tatmin edici bir cinsel yaşantınız olur, hem de bir sorun yaşandığında onu daha kolay çözebilirsiniz.

  Cinselliğin altın kuralları
  1. Birbirinizle konuşun, iletişimi kaybetmeyin.
  2. İdeal ortamı yaratın.
  3. Birbirinize dokunun ve birbirinizi okşayın.
  4. Aşk oyunları yapın.
  5. Ön sevişmeyi atlamayın.
  6. Kendinizi iyi tanıyın ve kendinizle barışın.
  7. Özgüveniniz olsun; karşınızdakine güven verin ve ona güvenin.
  8. Partnerinize sevgi ve saygı gösterin.
  9. Rahatlayın ve gevşeyin.
  10. Cinsellikte utanç duygusuna yer yok.
  11. Cinselliğe iyi konsantre olun; sadece anı yaşayın.
  12. Beslenme biçiminize ve spor yapmaya özen gösterin, kendinize iyi bakın.

  - Advertisement -

  Ne zaman doktora başvurmalı?
  Ne yazık ki, Türk toplumunda cinsellik, doğal ve normal bir olgu olarak görülmüyor ve hâlâ ayıp, yasak ve günah kavramlarıyla ilişkilendiriliyor.

  Haberin devamı 2009 Aralık sayısında…

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz