Diğer
  Ana SayfaİlişkiTükenmiş anne babalara daha fazla seks yapma rehberi

  Tükenmiş anne babalara daha fazla seks yapma rehberi

  -

  Anne olmak zamanınızın yüzde 99’unu alıyorsa cinsel kimliğinize alan açmak zor oluyordur… Erotik kişiliğinize ancak uyarıldığınızda, kendinizi seksi hissettiğinizde ve üstlendiğiniz diğer rolleri düşünmediğinizde girebilirsiniz. İlişkide erotik kişiliklerimize erişmek için enerji ayırmak ve bir düzen oluşturmak gerekir. İşte uzmanların bir ebeveynken ateşi tekrar tutuşturmamızı ve erotik kişiliklerimize ulaşmamızı sağlayacak kurallarından (esnek!) bazıları.

  Yazı: Seda Özdemir Şimşek

  Oğlum dört buçuk yaşında. Yeni bir anne sayılırım. Dört ila altı haftalık önerilen iyileşme süresinin bitiminde mutlu bir şekilde seks hayatına geri dönen kuzenim gibi olacağımı sandığım için büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Anne olarak hala büyük değişimlerden geçiyorum. Anne olmadan önce yoğun bir sosyal hayatım vardı. Doğumdan sonraki ilk sene hem lohusalığı atlatmak hem bebeğimize uyum sağlamakla geçtiği için eşimle cinsel hayatımızı sürdürebilmenin yolunu pek bulamadık. Ben o sevişen kadını çoktan unutmuştum bile. Annelik büyük bir değişimdi. Çatlaklar, ağrılı göğüsler ve üstümden çıkarmaya fırsat bulamadığım kirli kıyafetler ile aynaya baktığım kişiyi tanıyamıyordum bile. Neyse ki bu değişim ve uyum sağlama sürecinin başlangıcı olduğu gibi sonu da var demek isterdim ancak yok.

  Sonra fark ettim ki kendimi feminist olarak tanımlasam da kültürel olarak “Anne”nin orgazm olmadığı hissiyatı benim de içime işlemiş. Ailesine özveriyle hizmet eden cinselliği reddetmiş kadın imajı, bana bir anda normal gelmeye başlamıştı. Kısacası bu süreçte annelikle tanışırken bir yandan da kendimi de yeni baştan tanıyordum. Yepyeni bir bölgeye girmiştim. Hem çocuğuma bakıp hem de eşimle özel dakikalar geçiremeyecek miydim? Neyse ki uzmanlar biz annelere hak veriyor. Mutlu bir cinsellik zaman ve enerji gerektiriyor ve çocuklar her ikisinden de çok şey alıyor.

  “EROTİK KİŞİLİĞE” GERİ DÖNÜŞ

  - Advertisement -

  O halde geri dönüş yolunu bulmamız gereken bir kimliğimiz var: “Erotik kişiliğimiz.” Erotik kişilik, tamamen cinselliğimizle bağlantıya geçtiğimiz kimliğimizdir ve eğer anne olmak zamanınızın yüzde 99’unu alıyorsa haliyle bu alan da sınırlı olabilir. Erotik kişiliğinize ancak uyarıldığınızda, kendinizi seksi hissettiğinizde ve üstlendiğiniz diğer rolleri düşünmediğinizde girebilirsiniz.

  İlişkide erotik kişiliklerimize erişmek için enerji ayırmak ve bir düzen oluşturmak gerekir. İşte uzmanların bir ebeveynken ateşi tekrar tutuşturmamızı ve erotik kişiliklerimize ulaşmamızı sağlayacak kurallarından (esnek!) bazıları:

  EBEVEYNLERİN SÖNEN EROTİZM ATEŞİNİ YAKMALARI İÇİN 7 ÖNERİ

  GÜN BOYUNCA MÜMKÜN OLDUĞUNCA DOKUNUN

  Merhaba ve hoşçakal öpücükleri, kanepeye kaşık pozisyonunda yatarak televizyon izlemek, birbirinizin yanından geçerken özel bölgelere dokunmak: Bunların hepsini seks kumbarasına atılan paralar gibi düşünün. Ten teması ve duygu alışverişinin bir sürekliliği olmalı ki taraflarda aniden seks yapma beklentisi ortaya çıkmasın. Başka bir deyişle, unutmayın ki ön sevişme bir aktivite değil, bir yaşam tarzı. Her anınıza yedirmeniz gerekiyor.

  CİNSELLİK YERİNE RAHATLAMAYI ÖNCELİKLENDİRİN

  Cinsel arzunun ortaya çıkmasının koşulları arasında ilk sırayı ‘rahatlamak’ almalı. Cinsel birleşme ve orgazm beklentisi ilk sıraya alındığında özellikle kadınlar kendilerini baskı altında hissediyor. “ŞİMDİ sevişmem gerekiyor” baskısı cinsellikten zevk almayı sağlayacak zihinsel alana geçişi gerçekten zorlaştırıyor. Nedenine gelince cinsiyetiniz ne olursa olsun, ani seks baskısı vücudunuzda stres tepkisi oluşturup uyarılmayı ve fiziksel tepkiyi kontrol eden beyin bölgelerine “Şu anda HAYIR” sinyali gönderebiliyor. Seks terapistlerine göre korku cinsel organlara da sıçrıyor ve kadınlarda vajinal kasılmalar olurken erkeklerde de sertleşme sorunları baş gösteriyor. Kısacası vücudumuz rahatlamak yerine kaskatı kesiliyor. Vücudunuzdaki bu sıkışmanın önüne geçmek için birlikte sırtüstü uzanarak gözlerinizi kapatın ve derin nefesler alın. Nefesinizi verirken de derin bir iç çekiş veya inleme sesi çıkarın. Kabul, bu sizi güldürebilir ama gülmenin rahatlatıcı etkisini unutmayın. Uzmanlar nefes alıp vermenin sempatik sinir sisteminizi (vücudun savaş veya kaç stres tepkisini yöneten sistem) rahatlatırken parasempatik sinir sisteminizi (dinlenme ve rahatlama ile ilgili olan) tetiklediğini belirtiyor. Yani aslında beyninize güvende olduğunu söyleyerek bedeninizi keyifli fiziksel duyumlara açık hale getirebiliyorsunuz. Size bir öneri daha: Bir dakika boyunca birbirinizin gözlerine bakarak veya göğüslerinizi birbirine yapıştırarak sarılın. Bu sayede dış dünyanın dikkat dağıtıcı unsurlarını devre dışı bırakıp bedeninizin diğer bölümlerini açmaya izin verebilirsiniz. Birbirinize odaklanmak tatmin edici bir cinsel ilişkiye dönüşürse harika. Dönüşmezse de sorun yok çünkü yakınlık ateşini tutuşturmuş olacaksınız. Kumbarayı hatırladınız mı?

  AJANDANIZA SEKS SAATİ EKLEYİN

  Sevişmek için takvim kullanmanın seksi olmadığına dair inancı bir kenara bırakın. İnanın daha az seksi olan şey, spontane bir anı bekleyene kadar cinsel ilişki yaşamamak. Zira her gün saat altıda kalkıp çalışıyor ve çocukları bir etkinlikten diğerine taşıdığınız sürece, bu sihirli organik an kendiliğinden gelene kadar aylar geçebilir. Zamanla taraflar diğerinin ilgisizliğine ikna olur ve aradaki sıcaklık azalır. Halbuki gerçekte, sadece iyi işleyen bir sistem oluşturamıyorsunuz. Uzmanlar, enerji seviyenizin çakıştığı bir zaman aralığı bulmak için birlikte takviminize bakmanızı öneriyor. Örneğin, işin henüz enerjinizi tüketmediği ve çocukların yatma saatlerini geçe alan kurslarının da henüz başlamadığı salı gecesini bir düşünün. Veya sabah seksi seviyorsanız çocuğunuzu kreş ya da okula bıraktıktan sonraki bir saati çalmanız mümkün.

  HİÇ PES ETMEYİN VE HEMEN BİR TELAFİ GÜNÜ BELİRLEYİN

  Diyelim ki Pazar Seks Gecesi planının önüne beklenmedik sıkıntılar çıktı. Aniden okul kermesi için hazırlamanız gereken patates salatasını hatırladınız, veli toplantısı yüzünden ertelemek zorunda kaldığınız işleri hala yetiştirmeye çalışıyorsunuz ya da çocuğunuz önceki gece bir türlü yatmak istemediği için üç saat uykuyla duruyorsunuz. Tabii bir de çocuğunuzun okuldan getirdiği bulaşıcı virüsler nedeniyle hepiniz hasta da olabilirsiniz. Kendinizi gerçekten iyi hissetmiyorsanız bunu maskelemenize ve zorla takvime uymanıza gerek yok. Ancak randevularınızın birkaç tanesini üst üste kaçırdığınızda disiplinli bir düzen takip etmek iyice zorlaşacağı için yedek bir geceye sahip olmak, o özel anı korumak adına şart. O yüzden bu zorlukları büyütmeyin ve “Aşkım sorun değil, çarşamba günü tekrar deneyelim (hem de çıplak)” deyin.

  SİZE AİT ZAMANLARDA ÇOCUKLAR HAKKINDA KONUŞMAYIN

  Harika oğlunuz hakkında konuşmak annelik içgüdülerinizi coştursa da aranızdaki tüm ateşi söndürebilir. Beş dakika önce pedagog görüşmesini anlatmışsam erotik kişiliğimin ortaya çıkmasını kimse bekleyemez. Sadece eşimle ikimizin paylaşacağı bir saat boyunca, oğlumu mümkün olduğunca aklımdan çıkarıyor ve hatta öncesindeki saatte de hiç bahsedilmemesini tercih ediyorum. Bencillik etmediğime emin olun. Uzmanlar da bunun birçok çift tarafından kabul edilen çok makul bir sınır olduğunu söylüyor.

  ÇOCUK OYUNCAKLARINI YATAK ODANIZDAN ÇIKARIN

  Tekrar söylüyorum, bize ait bu anlarda çocuğunuz kavramsal olarak var olamaz. Bu yüzden de ortalıkta tek bir adet bile Hot Wheels görmek istemiyorum. (Tabii benim oyuncaklarım bu yasağa dahil değil, ya sizinkiler?)

  SEKSİN AZALDIĞI DÖNEMLERİN BİR SORUN OLMADIĞINI HATIRLAYIN

  Panik yok! Eğer her iki partner de cinsel istek veya enerjilerinde bir düşüş yaşıyorsa (örneğin haftalardır hiçbir cinsel birleşme yaşamadığınızı fark ettiyseniz) bu tamamen normal ve sağlıklı. Herhangi biriniz sürekli olarak hayal kırıklığına uğramadığı sürece bu durumu kafanızda “cinsel yaşantısı olmayan ruhsuz bir çiftiz ve kötü sona doğru gidiyoruz!” şeklinde bir hikayeye döndürmeyin. Gereksiz bir suçluluk ve suçlama döngüsüne yol açan toksik düşünce kalıplarını hemen bir köşeye atın. Unutmayın hayatınızın bazı dönemleri daha çok cinsellik odaklıyken diğerleri olmayabilir. Özellikle de çocuklarınızın her zaman sizin bakımınıza muhtaç küçük insanlar olmayacaklarını hep hatırlayın. Oğlumuzun, babası ve benim dışımdaki dünya ile daha çok ilgilendiği, oyuncak arabası takıntısının TikTok’un 2033 versiyonlarına kayacağı günler de gelecek. Eğer eşim ve ben o yıllarda sağlığımız ve libidomuz hala yerindeyken birlikte olacak kadar şanslıysak, artık bu kurallara ihtiyacımız da kalmayacak. Biz de kendimizin başka bir versiyonuna geçeceğiz. Tıpkı şimdi olduğumuz gibi. Cinsel dürtülerimin herkes gibi iniş ve çıkışları olduğunu, kişiliğimin sürekli değiştiğini unutuyorum sık sık. Oysa ki anne olmadan önceki ben ve şimdiki ben aynı (seksi) kişinin iki versiyonuyuz ve gelecekteki ben de kendi yolunu bulacak. Onunla tanışmayı ve eşime de göstermeyi sabırsızlıkla bekliyorum.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz