Diğer
  Ana SayfaSağlıkTüp mide ameliyatı nedir? Nasıl uygulanır?

  Tüp mide ameliyatı nedir? Nasıl uygulanır?

  -

  Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kamil Gülpınar, egzersiz ve diyetle verilemeyen aşırı kilolar için obezite tedavisi desteği alınması gerektiğini belirtti ve tüp mide ameliyatı nedir? Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır? Tüp mide ameliyatında risk var mıdır? İyileşme süreci nasıldır? gibi konulara dair önemli açıklamalarda bulundu. 

  TÜP MİDE AMELİYATI NEDİR?

  Tüp mide ameliyatı (Sleeve Gastrektomi); midenin yüzde 80 oranında küçültüldüğü kısıtlayıcı bariatrik ve metabolik bir cerrahi tekniğidir. Tüp mide ameliyatı ile mide hacminin kısıtlanması, etkili bir oranda kilo verilmesini sağlar. Cerrahi teknikler ile midenin yaklaşık üçte ikisi çıkarıldığı için kişinin her öğünde alabileceği gıda miktarı azaltılır ve ardından beslenme ile egzersiz alışkanlıkları düzenlenir. Ayrıca; fundus denilen midenin üst bölgesinden salgılanan ghrelin hormon seviyeleri de kontrol altına alınarak iştah hissinin azalması sağlanır.

  RİSK ORANI VAR MIDIR?

  Ameliyat esnasında midenin kapasitesi azaltılırken doğal yapısı korunur. Midenin açlık hissini oluşturan ghrelin hormonun bulunduğu kısmı da alınır. Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde olan hastalar için uygun ve tek aşamalı bir prosedürdür. Tüp mide ameliyatı vücut kitle indeksi 35-40 olan ve beraberinde diyabet, uyku apnesi, yüksek tansiyon veya osteoartrit gibi genel sağlığı olumsuz olarak etkileyen yan bir hastalığı olan kişilere önerilir. Aşırı kilolarıyla yıllardır mücadele eden ve başarısız olan kişiler için uygulanan komplikasyon riski düşük ve güvenilirliği yüksek bir tekniktir.

  OBEZİTEYLE MÜCADELE HİÇ DE ZOR DEĞİL

  - Advertisement -

  NASIL UYGULANIR?

  Kapalı tekniğin kullanıldığı tüp mide ameliyatı ile karında sadece 5 adet, en büyüğü 12 mm, en küçüğü 5 mm olan kesiler açılarak ortalama 60 dakika içinde tamamlanır. Ameliyatta mide hacmini daraltmak için midenin yaklaşık üçte ikisi dikey olarak kesilip çıkarılır. Midenin kalan kısmı 100-150 ml bir hacme sahip tüp şeklindedir. Genel anestezi uygulanarak gerçekleştirildiği için hasta ameliyat süresince uyku halinde olur ve hiçbir şekilde ağrı ya da sızı hissetmez. Kapalı teknikte, ameliyat sonrası iyileşme süreci çok daha hızlı ve yara izi sorunları ise çok daha az görülmektedir.

  İYİLEŞME SÜRECİ NASILDIR?

  Tüp mide ameliyatından sonraki ilk gece hasta genellikle yürümeye başlayabilir ve yudum yudum olacak şekilde su içebilir. Bir gün sonra yaklaşık 2 bardak kadar su içebilecek hale gelir. Üçüncü günden sonra hasta; su, elma suyu, laktozsuz süt, tanesiz çorba gibi özel bir sıvı diyet listesi ile evine gidebilir. Hastanın sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için ihtiyacı olan besinleri içeren özel bir diyet programı hazırlanır. Bu diyet ilk hafta berrak sıvılar, ikinci hafta çorba kıvamında sıvı gıdalar, iki hafta sonrasında püre şeklindeki gıdalardan oluşur. Birinci aydan itibaren çok iyi çiğnemek ve yavaş yavaş yemek kaydıyla hasta katı gıdalarla beslenmeye başlayabilir. Hedeflenen miktarda kilo verilmesini sağlamak için diyet kurallarına uymak ve düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir.

  İSVEC DİYETİ NEDİR? HIZLI KİLO VERDİREN İSVEÇ DİYETİ NASIL YAPILIR?

  DUKAN DİYETİ NEDİR? DUKAN DİYETİ NASIL YAPILIR?

  ARALIKLI ORUÇ (IF) DİYETİ NASIL YAPILIR?

  BEDENİNİZİ ONARAN YENİ TREND: KETOFASTİNG  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....