Diğer
  Ana SayfaSağlıkTürkiye'de çölyaklı olmak zor!

  Türkiye’de çölyaklı olmak zor!

  -

  Ekmeksiz hayat nasıldır bilir misiniz? Ben biliyorum. Bir ince bağırsak alerjisi olan çölyak hastalığına henüz 2 yaşındayken yakalandım. Tek tedavinin glutensiz diyet olduğu bu hastalıkla Türkiye’de yaşamanın zorluğunu bizzat yaşayınca Çölyakla Yaşam Derneği’ni kurdum…

  Yeşim Nur

  Çölyak hastalığını hiç duymuş muydunuz? Ben duymamış olanların, hastalığı tanımayanların bu konuda daha fazla bilgilenmeleri için size yazmaya karar verdim. Çünkü maalesef bizim ülkemizde bu hastalığın ne olduğu bilinmiyor. Bilinmediği için de hastalık çoğu zaman teşhis edilemiyor, edildiği vakalarda ise hastalar gündelik hayatta zorluklarla karşılaşıyor.
  Adım Aylin Küçük, 1972 yılında Almanya'nın Düsseldorf kentinde dünyaya geldim. İşletme eğitimimi tamamlayıp evlendim ve Türkiye'ye yerleştim. Çölyakla Yaşam Derneği'nin kurucularındanım, halen derneğin başkan yardımcılığı görevini sürdürüyorum. Kendim de bir çölyaklıyım. Ancak bu hastalık zannettiğiniz gibi insanı süründüren, yataklara düşüren bir hastalık değil, eğer diyetinize sıkı sıkıya uyuyorsanız.

  2 yaşında yakalandım

  Hastalık tespit edildiğinde henüz 2 yaşındaydım. O sırada Almanya'da yaşıyorduk ve itiraf etmek gerekirse Almanya'da yaşadığım için şanslıydım. Çünkü belki burada olsak, şimdi hayatta olmayabilirdim!
  O dönemde yediğim her şeyi istifra ediyordum, yürürken emeklemeye başlamışım ve 8 kiloya düşmüşüm. Sonunda hastaneye kaldırılmışım. Tetkikler epey uzun sürmüş, doktorlar kanserden şüphelenmişler ve aileme açık açık "ölebilir" demişler.
  Hayatımı kurtaran kişi ise bu konuda master yapmış genç bir doktor oldu. Hastalığımı anlayan doktor, "Bu çocuk hemen endoskopiye alınsın, çölyaktan şüpheleniyorum" deyince durum ortaya çıktı. Hemen bir diyet verdiler. İki ay içersinde toparlandım. Hayatımı uzun süredir de bu diyete uygun sürdürüyorum…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz