Diğer
  Ana SayfaHaberTürkiye'de Corona Virüs'ten ilk ölüm: 89 yaşındaki hasta yaşamını yitirdi

  Türkiye’de Corona Virüs’ten ilk ölüm: 89 yaşındaki hasta yaşamını yitirdi

  -

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona Virüsle ilgili Türkiye’deki son durumu açıkladı. Türkiye’de Corona Virüs nedeniyle ilk ölüm yaşandı. 89 yaşındaki erkek hastanın virüsü Çin temaslı çalışanından aldığı açıklandı. Türkiye’deki toplam vaka sayısı ise 51 kişi artarak 98 oldu.

  TÜRKİYE’DE CORONA VİRÜS’TEN İLK ÖLÜM

  Bakan Fahrettin Koca, “Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim 1,5-2 ay direnelim. Pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşmeyle sonuçlanıyor. Bunun için gerekli destek tedavisini veriyoruz” diye konuştu. 

  Türkiye’de Corona Virüs nedeniyle ilk ölüm bilgisini de paylaşan Bakan Fahrettin Koca’nın açıklamaları şöyle:

  • Corona Virüs hakkındaki araştırmalar bugün bize çok şey öğretmiş durumda. Özellikle solunum yoluyla buluşuyor, temas virüse aradığı ortamı sağlıyor. Kalabalık ortamlar en riskli ortamlar.
  • Çocuklar ve gençler virüsü kolayca kapabiliyor fakat bu grupta hastalık tablosu nadiren görülüyor, ölüme neredeyse rastlanmıyor.
  • Yetişkin yaş gruplarında sonuç yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişebiliyor. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler direnci düşük ve başka hastalığı olan kişiler. Yaşlılar yüksek risk grubundadır. Direnci düşük kronik hastalığı bulunan, savunma sistemi zayıf yaşlılarımızın çok dikkatli olması gerekiyor.

  Tuzlu su, sarımsak, sıcak su, saç kurutma makinesi Corona Virüsü öldürür mü?

  Corona Virüs’e karşı pastil kullanırken bunlara dikkat!

  - Advertisement -

  KORONAVİRÜS MÜCADELEMİZDE İLK KEZ HASTAMI KAYBETTİM

  • Bu gece sizi ve bütün halkımızı gerçekten üzen bir haberi, aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim. Bu cümleyi bu toplumun Sağlık Bakanı olmak yanında bir hekim olarak da kurmak istiyorum. Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın takip eden kişilerdenim. Kendisi 89 yaşındaydı, virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin üzüntüsü hepimizin üzüntüsüdür, kendilerine sabır diliyorum. Hepimiz bu ölümü metanetle karşılamalıyız. Salgına dönüşmesi dünyada olduğu gibi ülkemizde de ihtimal dahilinde olan ve ciddi riskler içeren bu hastalığa karşı set çekmenin yolu tedbir almaktır.

  TOPLAM VAKA SAYISI 98’E YÜKSELDİ

  Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Belirttiğim gibi pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşmeyle sonuçlanıyor. Bunun için gerekli destek tedavisi veriyoruz. Dünyadaki sonuçlar iyi biliniyor, net bir iyimserlik yaratıyor. Bir kez daha halkımıza başsağlığı diliyorum. Tanı konulan hastalarımıza geçmiş olsun diyorum. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Bugünler böyle devam etmeyecek, hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim, 1,5-2 ay direnelim.

  Türkiye’de 11 Mart’ta 1 vaka, 13 Mart’ta 5 vaka, 14 Mart’ta 6 vaka, 15 Mart’ta 18 vaka ve 16 Mart’ta 47 Corona Virüs vakasının tespit edildiği açıklanmıştı. Bakan Fahrettin Koca, son açıklamayla birlikte toplam vaka sayısının 51 kişi artarak 98’ye yükseldiğini duyurdu.   CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz