Diğer
  Ana SayfaHaberCorona Virüs aşısı bulundu mu? Aşıda son durum ne?

  Corona Virüs aşısı bulundu mu? Aşıda son durum ne?

  -

  Bütün dünyanın gözü salgın sonrası Corona Virüs aşısında… ‘Corona Virüs aşısı bulundu mu?’ sorusu internette en çok arananlar arasında. Şu ana kadar Corona Virüs’ü durduran, hayata geçen bir aşı yok. Corona Virüs aşısıyla ilgili son haberler ABD ve Çin’den geldi. İşte Corona Virüs aşısında son durum:

  ABD: İNSAN ÜZERİNDE İLK AŞI DENEMESİ YAPILDI

  Corona Virüs’e karşı insanlar üzerindeki ilk aşı denemesi ABD’de yapıldı. Seattle’daki Kaiser Permanente Araştırma Merkezi’nde 4 gönüllüye aşı yapıldı. Aşının bağışıklık sistemini güçlendirerek Corona Virüs enfeksiyonunu yenmesi amaçlanıyor.

  Aşıya mRNA-1273 adı verildi.

  BAŞARILI OLURSA EN AZ 12 AY…

  Ancak aşının başarılı olması halinde piyasaya sürülmesinin 12-18 ayı bulabileceği belirtiliyor.

  - Advertisement -

  Çalışma ekibinin lideri Dr. Lisa Jackson deney için “Herkes bu acil durumda ellerinden geleni yapmak istiyor.” diyor.

  Aşının denendiği gönüllülerden 43 yaşındaki Jennifer Haller, AP’ye yaptığı açıklamada “Hepimiz çaresiziz. Bu benim için bir şeyler yapmak için inanılmaz bir fırsat ” diye konuştu.

  ABD’li yetkiler bir aşının, “önümüzdeki birkaç ay içindeki sorunları çözemeyebileceğini ancak kesinlikle sahip olacağımız önemli bir araç olacağını” söylüyor.

  Dünya genelinde sağlık uzmanları herhangi bir aşının geliştirilmesi, test edilmesi ve gözden geçirilmesinin, aylar hatta yıllar sürebilecek uzun, karmaşık ve pahalı bir çalışma olduğunu aktarıyor.

  Aşıyla ilgili açıklama yapan bir diğer ülke Corona Virüs salgınının ilk yayılmaya başladığı Çin.  Ülkede yeni tip Corona Virüs’e karşı geliştirilen bir aşıya klinik denemeler için onay verildi.

  Çin devlet televizyonunun haberinde Askeri Tıp Akademisinden bir araştırma ekibi tarafından Corona Virüs’e karşı geliştirilen aşının denetimlerden geçirildiği, kitlesel üretim için ön hazırlıkların başladığı belirtildi.

  Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre ise Shanghai Belediye Sağlık Komisyonu Müdür Yardımcısı Yi Chengdong Covid -19 için geliştirilen mRNA aşısının nisan ayının ortalarında klinik denemelerine başlanacağını açıkladı. Yi, dün düzenlediği basın toplantısında virüs benzeri parçacık (VLP) aşılarının fare bağışıklık deneylerinde spesifik antikorlar ürettiğini söyledi. Rapora göre, aşı toksisitesi çalışmaları primat hayvanlar üzerinde gerçekleştirildi.

  Bu arada, Shanghai Bilim ve Teknoloji Komisyonu Müdürü Zhang Quan, Shanghai’de üç yeni Corona Virüs test ürününün onaylandığını ve klinik olarak uygulandığını söyledi.

  AVUSTRALYA’DAN CORONA VİRÜS İDDİASI

  Avustralyalı bilim insanları ise Corona Virüs için tedaviyi bulduklarını iddia ediyor. İlaç testleri için başvuru yapıldı. Euronews’in haberine göre Queensland’deki Klinik Araştırma Merkezi uzmanları bulunan ilacın hali hazırda bazı hastalarda denendiğini ve bu kişilerin durumunun düzeldiğini öne sürüyor. Araştırmacılar mart ayı sonunda Covid-19 pozitif olan hastaların ulusal düzeyde ilacı test etmek için deneylere kaydolmalarını umuyor.

  Daha önce Haaretz gazetesi Corona Virüs aşısıyla ilgili ülkede yapılan çalışmalarda ilerleme sağlandığı iddiasını duyurmuştu. 

  Bugünlerde daha fazla evdeyiz. Evde ne yapsam diyorsanız ‘Spor’ en sağlıklı cevaplardan. Fitness kategorimizde evde yapabileceğiniz hareketleri bulabilirsiniz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz