Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetYağdan kilo vermek mi istiyorsunuz? İşte YYÇ (yağ yakıcı çorba) programı

  Yağdan kilo vermek mi istiyorsunuz? İşte YYÇ (yağ yakıcı çorba) programı

  -

  Kilo vermek istiyorsunuz; hem de yağdan. Peki vücudumuzda yağlar nasıl yakılıyor? Yaktığımız bu yağlar vücuttan nasıl atılıyor? Tüm bu soruların cevabını ve 1 haftada 2-4 kilo vermenizi sağlayacak YYÇ programını uzmanından öğrendik.

  Hazırlayan: Deran Çetinsaraç

  Acil durum planını devreye sokmanın tam zamanı. Haziran ayıyla birlikte kısa sürede incelmenize yardımcı olacak bir program araştırırken, Dyt. Eda Çelik’in YYÇ programıyla tanıştık. Yapımı son derece basit olan “Yağ Yakıcı Çorba”yı içeren bu beslenme programıyla hem ödem atılması hem de yağdan kilo verilmesi amaçlanıyor.

  Kilo verme esnasında yağın yüzde 84’ü karbondioksite dönüşerek akciğerler aracılığıyla vücuttan atılıyor.

  YAĞLAR NASIL YAKILIYOR? VÜCUTTAN NASIL ATILIYOR?

  Vücutta yağ yakımı için günlük kalori açığına ihtiyacımız var. Günlük aldığımız kalori, harcadığımızdan fazla ise kilo verir ve yağları kullanırız. Vücut, açlık sırasında ana enerji kaynağı olarak yağ depolarını kullanıyor ve proteini koruyor. Genel olarak, yağlar vücuttaki en önemli yakıt ve bir kişinin yiyecek olmadan hayatta kalabileceği süre, esas olarak yağ dokusunda depolanan yağ miktarına bağlı. Yağların vücudumuzda depolandığı formu karbon, hidrojen ve oksijen olmak üzere üç elementli bir yapıdan (trigliserit) oluşuyor. Yağ yakımının sağlanması için trigliseritlerin oksitlenme işlemi ile parçalanması gerekiyor. Yağ asitlerinin oksidasyonu, trigliseritlerin, gliserol ve yağ asitlerini parçalamasıyla başlıyor. Bu oksitlenme işlemi sonrası ortaya karbondioksit (CO2) ve su (H2O) atık ürün olarak ortaya çıkıyor. Pek çok oksijen molekülü trigliseridin oksitlenmesi (yanması) işleminde kullanılırken, karbondioksit (CO2) ve su (H2O) atık ürün olarak çıkıyor. Yapılan hesaplamaya göre, kilo verme esnasında yağın yüzde 84’ü karbondioksite dönüşerek akciğerler aracılığıyla, geri kalan yüzde 16’sı da suya dönüşerek idrar, dışkı, ter, nefes, gözyaşı veya diğer beden sıvılarıyla vücuttan atılıyor. Örneğin; 10 kg yağ yakıldığında, sürecin sonunda 8,4 kg karbondioksit ve 1,6 kg su açığa çıkıyor.

  Yağ yakarken vücudun boşaltım sistemi nasıl çalışıyor? Kilo verdiğimizi idrarın sıklığı gibi durumlarla anlayabilir miyiz?

  - Advertisement -

  Öncelikle, doğru bilinen yanlışlardan birisine değinecek olursak; yağın, idrardan atılması mümkün değil. Yağ, büyük bir molekül ve vücuttan öylece çıkıp gitmez. Ancak doğru diyet ve spor sayesinde yağ yakımı sonrasında çeşitli keton maddeler açığa çıkıyor. Bunlar da idrar ve terlemeyle dışarı atılıyor. Çok su içeyim, vücuttan yağ atılsın gibi bir durum da söz konusu değil. Yine de vücuttan keton atımı sağlanıyorsa, yağ yakımını başarmışsınız diyebiliriz. İdrardaki sarı renk ve terdeki koku da bu maddelerden kaynaklanıyor.

  YYÇ’NİN VÜCUTTA ETKİLERİ NASIL OLUYOR?

  Danışanlarınıza uyguladığınız YYÇ’den bahsedebilir misiniz? Vücutta nasıl etkileri oluyor?

  YYÇ (yağ yakan çorba), içeriğindeki malzemeler ve en önemlisi de kullanım şekli ile etkisini gördüğümüz düşük kalorili bir çorba. YYÇ içerisindeki malzemeler: Kabak, domates, maydanoz, soğan, kimyon, pul biber ve zeytinyağı. Bu çorbanın içeriğini oluştururken yüksek kalorili olmamasına, tüketilince vücutta termik etki oluşturup metabolizmayı hızlandırmasına, ihtiyaçları karşılamasına, lezzetli olmasına çok dikkat ettim. Sonucunda da herkesin beğenerek tükettiği tok tutan çorbam ortaya çıktı. YYÇ, uzun zaman kırılmayan kiloların kırılması, vücuttaki ödemin atılması, fazla kalorili beslenilen günlerde alınan kaloriyi telafi etmek için kullanılıyor. Önemli bir konu ise en iyi etkiyi görebilmek için YYÇ’nin nasıl kullanıldığı. Bunun için oluşturduğumuz örnek menü üç gün uygulanmalı. üç günden fazla uygulamalarda, görülen etki azalabiliyor. Bu nedenle en az iki hafta ara verildikten sonra tekrar edilmeli. YYÇ örnek menüsünde özellikle miktar belirtmiyorum. Miktarlar kişiden kişiye göre değişebildiği için herkesin kilosuna göre kendisinin ayarlamasını istiyorum. Bu programı; kronik rahatsızlığı olanlar, hamileler ile emziren annelerimizin uygulamasını önermiyorum ama tek başına çorbayı normal öğünlerindeki çorba yerine, her zaman, gün aralığı vermeden herkes tüketebilir.

  ÜÇ GÜN İÇİNDE ORTALAMA KAÇ KİLO VERİLİYOR?

  Üç günlük YYÇ uygulanması sonrası verilen kilolar kesinlikle kişiden kişiye göre değişiyor. Bunu kişinin metabolizma hızı, kan değerleri gibi faktörler belirliyor. Program sonucu verilen kilo ortalama 2-4 kg arası olabiliyor. Bu zamana kadar YYÇ programını uygulayan ve bana geri dönüşünü bildiren kişilerle 1 tona yakın kilo kaybettik.

  ÜÇ GÜNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER?

  Kronik hastalığı olanların, gebe veya emzirenlerin bu çorbayı detoks olarak tüketmesini önermiyorum ama normal öğünlerindeki çorba yerine tüketebilirler. Çocuklar için de sadece çorba yeterli olmayabiliyor. Çorbanın yanında mutlaka bir protein kaynağı ile tüketmeliler. Yağ yakan çorbanın yanında bol salata yenilebiliyor. Program süresince en iyi etkiyi görmek için listede olmayan her gıdadan kaçınmalıyız.

  Sporun ne kadar ve ne düzeyde yapılmasını öneriyorsunuz?

  YYÇ programı uygulanırken spor önermiyoruz zaten kalori kısıtlaması ile kilo vermeyi hedefliyoruz. Ayrıca yoğun bir spor ya da egzersiz programı uygulanırsa kişilerde halsizlik, yorgunluk oluşabiliyor.

  BU DİYETLE YAĞLARIN HANGİ BÖLGEDEN GİTMESİ HEDEFLENİYOR?

  Yağ yakan çorba programı ile kilo kaybı total kilodan kaybediliyor yani hem ödem hem yağ kullanılıyor. Yağlar kullanılınca, vücudun her bölgesindeki yağlardan gidiyor anlamına geliyor.

  Bu üç günlük detoksu yaparken diyelim ki çok acıktık, dayanamıyoruz; ne yapmalıyız ve ne yapmamalıyız?

  Acıktığınızda havuç veya salatalık dilimleyerek bunlardan destek alabilirsiniz. Açlığınızı bastırmak için ilk tercihiniz kalorili atıştırmalıklar, sağlıksız yiyecekler olmamalı.

  YYÇ PROGRAMI EN FAZLA KAÇ GÜN YAPILMALI?

  YYÇ programını kendi beslenme düzeninize göre ayarlayarak öğle ve akşam öğünlerinizde bir kase, maksimum üst üste üç gün olarak tüketebilirsiniz. İki hafta ara verdikten sonra tekrar uygulayabilirsiniz.

  Kahve miktarı nasıl ayarlanmalı? Başka hangi içeceklerden yardım alabiliriz?

  Bu süreçte kahve, sütsüz ve şekersiz yani sade olduğu sürece tüketilebiliyor. En önemli destekçimiz su. Bol su tüketimine önem verilmeli. Yeşil çay, beyaz çay gibi ödem atmamıza yardımcı bitki çaylarından da destek alınabiliyor.

  Öğünlerin saatlerini nasıl ayarlamalıyız?

  Ana öğünlerin arasında dört saat, ara öğünlerin arasında ise iki saat olacak şekilde ayarlanabiliyor. Tabii ki öğün saatleri kişinin yaşam düzenine ve rutinine göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu yüzden özellikle saat de belirtmiyorum.

  UYANINCA LİMONLU SU İÇMEK İŞE YARIYOR MU? SU TÜKETİMİ NASIL OLMALI?

  Uyandığınızda ılık veya sıcak limonlu su içmek sindirim sisteminizin hareket etmesine yardımcı oluyor. Su, hidrasyon için en iyi içecek ancak bazı insanlar kendi başına tadını sevmeyebiliyor. Limon eklemek suyun lezzetini arttırıyor ve bu da daha fazla içmenize yardımcı olabiliyor. Araştırmalar, limon suyunun birçok potansiyel sağlık yararına sahip olduğunu gösteriyor. Bunların yanı sıra, suyunuza limon eklemek gün boyunca daha fazla içmenize ve susuz kalmamanıza yardımcı olabiliyor. Susuz kalmamak sağlık için çok önemli. Günlük tüketilmesi gereken su miktarı kilogram başına 35 ml olarak hesaplanabiliyor.

  “3 günlük yağ yakan çorba programı ile kilo kaybı total kilodan kaybediliyor. Yani hem ödem hem yağ kullanılıyor.”

  TARİFLER

  YAĞ YAKICI ÇORBA

  MALZEMELER

  • 2 adet orta boy kabak
  • 2 adet orta boy domates
  • 1 adet orta boy soğan
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

  YAPILIŞI
  Tüm malzemeleri tencereye ekleyip üzerine 4 su bardağı su ekleyerek orta ateşte kaynatın. Kalan kısmını blender yardımıyla sevdiğiniz kıvamda bir çorba haline gelene kadar karıştırın.

  FİT COCO STAR

  MALZEMELER

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 2 yemek kaşığı labne
  • 4 kare bitter çikolata
  • 1 su bardağı Hindistan cevizi
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

  YAPILIŞI
  Bal, labne, Hindistan cevizi ve yağını karıştırın. Sonra coco star’lara şeklini verin. Bir yandan bitter çikolatayı benmari usulü eriterek üzerini çikolatayla kaplayın. Buzdolabında biraz beklettikten sonra tarif hazır, afiyet olsun.

  YULAF BAR

  MALZEMELER

  • 1 su bardağı yulaf
  • 10 adet çekilmiş badem
  • 10 adet çekilmiş fındık
  • 3 adet çekilmiş tam ceviz
  • 1 yemek kaşığı yer fıstığı ezmesi
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 80 g bitter çikolata

  YAPILIŞI
  Tüm kuru malzemeleri (yulaf, ceviz, badem, fındık) derin bir kaba alın. üzerine, birbirini tutması için yer fıstığı ve balı ekledikten sonra iyice karıştırın. Kıvama göre yer fıstığının veya balın miktarını arttırabilirsiniz. Karışımı küçük kare borcama döküp, ince bir katman oluşturun. Benmari usulü erittiğiniz bitter çikolatayı üstüne ince bir katman oluşturacak şekilde dökün. En son, hazırladığınız barı buzlukta en az 1 saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

  ÇİKOLATALI KREP

  MALZEMELER

  • 1 su bardağı tam buğday unu
  • 1 adet yumurta
  • Yarım su bardağı süt
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • 1 tatlı kaşığı kakao

  YAPILIŞI
  Yumurtayı çırpma teli ile çırpın. Süt, tam buğday unu, kabartma tozu, vanilyayı ve kakaoyu ilave ederek karıştırın. Tavayı çok az miktarda zeytinyağı ile yağlayarak, yağın eşit miktarda dağılmasını sağlayın. Hamurdan parçalar alarak ısınmış tavaya dökün. üzeri göz göz olmaya başlayınca dikkatlice çevirin. Her iki tarafı da pişen krepleri tabağa alarak dilediğiniz meyvelerle süsleyip bitter çikolata ile tatlandırabilirsiniz.

  İÇİ YUMUŞACIK FİT COOKIE

  MALZEMELER

  • 2 adet yumurta
  • 2 paket bitter çikolata
  • 3 yemek kaşığı tam buğday unu
  • 1 tatlı kaşığı kakao
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı kırılmış fındık (isteğe bağlı)
  • 1 paket kabartma tozu

  YAPILIŞI
  Yumurtaları çırpın. 2 paket bitter çikolatayı tereyağıyla eritin (içinin ıslak olabilmesi için tereyağı kullandım, kısık ateşte pişirmeye dikkat edin). Erittiğiniz çikolatayı yumurtanın üzerine dökün ve karıştırın. Daha sonra kalan tüm malzemeleri katın. Karıştırınca kek kıvamından daha kalın bir kıvam elde edeceksiniz.

  EN ÖNEMLİ PüF NOKTASI: Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra karışımı buzdolabında birkaç saat bekletin. İyice donduktan sonra çıkarın. Tepsiye aralıklı şekilde dizin ve önceden 160 derecede ısıtılmış fırında 10-12 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra biraz dinlenmeye bırakın ve afiyetle yiyin. 12 adet cookie çıkıyor ve 1 cookie yaklaşık 80-90 kalori.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz