Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt BakımıYeni güzellik fenomeni: Salyangoz! Faydaları nelerdir? Güvenilir mi?

  Yeni güzellik fenomeni: Salyangoz! Faydaları nelerdir? Güvenilir mi?

  -

  Doğal olanın arayışında olan güzellik sektörü, gerçekten de “en doğalı” bulmuş görünüyor: Salyangoz mukusu. Daha genç görünmek ve daha parlak bir cilde sahip olmak için tercih edilen bu maddenin ne kadar güvenilir olduğu hala bir tartışma konusu.

  Hazırlayan: İrem Naz Güvel

  Salyangoz mukusu, güzellik dünyasının en popüler yeni içeriklerinden biri. Salyangozların salgıladığı bu mukusu direkt olarak ciltlerine uygulayan da var, nemlendirici krem, serum veya maskeler aracılığıyla kullanan da. Ayrıca retinol ve C vitamini gibi serumlarla birlikte kullanıldığında daha etkili sonuçlar elde edilebileceği de söyleniyor. Ancak bu madde temiz içerikli ve vegan ürünler arayışında olanlar için iyi bir tercih değil. Bununla birlikte uzmanlar bu mukusun, salyangoz hareket ettiğinde ortaya çıkan salgı değil, salyangozun stres altındayken salgıladığı bir madde olduğunun da altını çiziyor.

  SALYANGOZ GERÇEKTEN MASUM MU?

  Salyangoz mukusunun cilde birçok faydası olduğu iddia ediliyor. Cildi nemlendirmede güçlü bir etki sağladığı, kolajen üretimini artırdığı, önemli vitamin ve mineralleri sağladığı ve kırışıklıkları iyileştirmeye kadar her şeyi yapma becerisine sahip bir madde olduğu söyleniyor.

  SALYANGOZ FAYDALARI NELERDİR?

  Prof Dr. Ayşe Serap Karadağ, günümüzde dermokozmetik ürünlerle ilgili pazarın giderek büyüdüğünün, bunun hem umut verdiğini hem de istismara açık olduğunu dile getirerek şöyle devam ediyor: “En ilginç maddelerden biri, şu anda dünyada popülerlik kazanan salyangoz mukus salgısıdır. Bu ürünler orijinalinde içerdiği salyangoz türüne göre değişen çeşitli peptidler, proteoglikanlar, glikozaminoglikanlar, glikoproteinler ve hyaluronik asit barındırıyor. Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda farklı markaların ürettiği salyangoz mukusu içeren bazı ürünlerin yara iyileşmesini hızlandırdığı, fotohasar görmüş cildin onarımını yaptığı ve antimikrobiyal aktivite gösterdiği bildiriliyor. Hemiplecta Differenta, Tayland’da yetişen yerel bir salyangoz türüyken Achatina Fulica ise ülke genelinde yaygın şekilde görülüyor. Bu iki salyangozun sekresyonlarından hazırlanan salyangoz mukus karışımı güçlü bir antimikrobiyal glikoprotein olan achacin dahil olmak üzere çeşitli antimikrobiyal peptitler içerir. Achacin aynı zamanda güçlü bir antioksidandır.”

  - Advertisement -

  Kore’de doğan fenomen

  Salyangoz mukusunun nasıl bir anda popüler olduğunu merak ediyorsanız cevabı basit: K-beauty. Koreliler’in güzellik algısı ve bu doğrultuda kullandıkları cilt ürünleri son yıllarda global bir fenomen oldu. Parlak ve genç ciltlerine bakınca, izledikleri adımlarda doğruluk payı olabileceği çok cezbedici. Ancak Güney Kore’den gelen veya geldiği belirtilen çoğu ürünün bilimsel çalışması bulunmadığını belirten Prof. Dr. Karadağ, “İçerikler konusunda yeterli denetimden geçmemiş ve merdiven altı tabir edilen çeşitli yerlerde üretilen, kimisi sahte olan bu ürünlerin hepsinin etkili ve güvenilir olduğu söylenemez. O nedenle etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış, denetimden geçmiş ürünler tercih edilmeli” diyerek kullanıcıları ürünleri seçerken daha titiz davranmaları konusunda uyarıyor.

  DÜNYADAN SALYANGOZ MUKUSLU BAKIM ÜRÜNLERİ

  1- Yenileme

  Mizon Salyangoz Özlü Hepsi Bir Arada bakım kremi, 519,90 TL

  2- Sıkılaştırma

   

  Ouhoe antiaging etkili bakım kremi, 29 Dolar

  3- Onarım

  Floslek Salyangoz özlü bakım kremi, 33,90 Dolar  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....