Yumurta dondurma nedir? En sık kimlere yapılıyor?

FORMSANTE ÖZEL İÇERİK/

Eskiden beri sperm ve embriyolar çok başarılı bir şekilde dondurulurken, yumurtalar için aynı durum söz konusu değildi. “Slow Freezing” yöntemiyle dondurulan yumurtalar çözüldüğünde yeterince verimli olmuyordu. Günümüzde “Vitrifikasyon” adı verilen tekniğin kullanılmaya başlanmasıyla durum değişti. Artık dondurulan yumurtalarla yapılan tüp bebek işlemleri taze yumurtalar kadar başarılı sonuçlar veriyor. Bu durum yumurta dondurmak için başvuran kadın sayısında artışa neden oldu. Birçok kadın bu yöntemi merak ediyor. Bu yüzden Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan Bayazıt, yumurta dondurma nedir? Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır? Yumurta dondurma işlemine en sık kimler başvuruyor? gibi sorulara yanıt verdi.

EN SIK KİMLER BAŞVURUYOR?

Yumurta dondurma işlemleri ilk olarak kanser ve yumurtalık tümörü gibi tedavisi yumurtalıklara zarar verebilecek hastalık durumlarında kullanılmaya başlandı. Herhangi bir kanser için yapılacak kemoterapi, radyoterapi gibi tedaviler yumurtalara zarar verebilmektedir.

Günümüzde ise en sık olarak, ilerleyen yaşına rağmen henüz evlenmeyen kadınlar başvuruyor. Kariyer ya da ekonomik nedenlerle gebeliği erteleyenler de diğer bir grup. Yönetmeliklerde yapılan son değişiklikler ailesinde erken menopoz öyküsü olan ya da yumurtalıkları zayıfladığı tespit edilen kadınların da bu işlemi yaptırmasına izin vermektedir.

35 YAŞINDAN SONRA HAMİLELİK VE ANNE OLMAK İÇİN PÜF NOKTALARI

YUMURTA DONDURMA İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

İşlem yumurta toplama aşamasına kadar tüp bebekle aynı. Adet başından itibaren verilen ilaçlarla yumurtalar büyütülüyor. Ortalama 10-12 gün sürüyor. Bu sürede 3-4 kere yumurtaların takibi için bir kere de yumurta toplanması için gelmek gerekiyor.

YUMURTA GENÇLEŞTİRME PRP YÖNTEMİ NEDİR? KİMLERE UYGULANIR?

37 YAŞINDAN SONRA ÇOCUK SAHİBİ OLMA ORANI DÜŞÜYOR

Yumurta dondurma ile ilgili en önemli sorun, kadınların bu yönteme geç başvurmaları. 37 yaşından sonra yapılan dondurmalarla canlı çocuk sahibi olma oranı yaşla birlikte düşüyor. Bu nedenle geç kalmamak gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER;

İLERİ YAŞTAKİ KADINLARDA TÜP BEBEK BAŞARISINI ARTTIRAN YÖNTEMLER NELERDİR?

İŞTE 8 ÖNEMLİ HAMİLELİK BELİRTİSİ

GEBELİK NASIL HESAPLANIR? KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİM?

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here