Diğer
  Ana SayfaSağlıkYurtdışından alınan spermlere dikkat!

  Yurtdışından alınan spermlere dikkat!

  -

  Donasyon, yani sperm ve yumurta bağışı, çocuk sahibi olamayan çiftlerin son umudu!Bu yöntem ülkemizde yasal olmadığı için her yıl yaklaşık 2 bin infertil çift, sperm ve yumurta bağışı yoluyla çocuk sahibi olmak için yurtdışına gidiyor. Ancak uzmanlar farklı ülkelerdeki farklı genetik hastalıkların büyük risk oluşturabileceği uyarısında bulunuyor.

  Geçen günlerde düzenlenen 4. Uluslararası Üreme Sağlığı ve Aile Planlaması Kongresi'nde Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve kongre başkanı, Prof. Dr. Haldun Güner'in anlattıkları hayret vericiydi.
  Uzmanlar, bebek sahibi olamayan çiftlerin sperm ve yumurta bağışı yoluyla çocuk sahibi olması anlamına gelen donasyon işleminin yurtdışında 1985'ten beri uygulandığını söylüyor ve buna Türk çiftlerin de büyük ilgi gösterdiğini sözlerine ekliyordu. Türkiye'de kanunen yapılması yasak olan bu işlem için çiftler özellikle Yunanistan'a ve Kuzey Kıbrıs'a gidiyordu. Son 3 yılda hızla artan talep, uzmanların ifadesine ve resmi olmayan rakamlara göre yıllık olarak yaklaşık 2 bin infertil çifti kapsıyordu! Bu ilginç bilgiler üzerine sperm vericiliği konusunda detaylı bir araştırma yapmaya karar verdik. Elde ettiğimiz bilgiler her açıdan düşündürücü.
  Ne zaman donasyon?

  Devamı Haziran 2005 sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz