Diğer
  Ana SayfaBebek6 Yaratıcı Oyuncak

  6 Yaratıcı Oyuncak

  -

  Yaratıcılık bebeğinizin hamurunda var. Bir kaşif edasıyla dolaşması, kapalı kapıların ardını merak etmesi hatta tehlikeli maceralara çıkmasının nedeni de aynı. Onu bu dönemde desteklemenin yolu; yasaklamak değil, yaratıcılığını destekleyecek oyuncaklar almak olmalı.

  Seral Çelik

  Her bebek kaşiftir. Onun için bütün dünya keşfedilecek yer, eşya ve insanlarla doludur. İşte ondaki bu sonsuz merak, yaratıcılığının ortaya çıkmasını sağlıyor. Bebeğiniz keşfettikçe öğreniyor, öğrendikçe kıyaslıyor ve kendince yeni yollar ve sonuçlar buluyor. Üstelik bütün bunları yaparken yaşadığı heyecana ve zevke bakıp da imrenmemek mümkün değil. Bir bardak suyu adeta bir mimar edasıyla dolduruyor, legolarla ev yaptığında çılgınca seviniyor. Kısacası 'yaratmaya' bayılıyor! Bakmayın bebeğinizin küçük olduğuna, onun 'kocaman' bir hayal gücü var ve üstelik hayatının ilk yılında gelişmeye başlıyor. Bebeğiniz ilk 2 yılda, her şeyi dokunarak, tadarak ve görerek ve asıl önemlisi her şeyi deneyerek öğreniyor. Onu, kimi zaman çekmecelerin içini boşaltırken kimi zaman düz duvara tırmanmaya çalışırken görmeniz, hep bu yüzden. İlk 2 yıl sonunda, artık 'bağımsızlığını' ilan etmeye başlamış olsa da hayal dünyası hala kocaman ve desteklenmeye ihtiyacı var. İşte 0-36 ay arasında onun hayal dünyasını geliştirecek dolayısıyla yaratıcılığını arttırabilecek bazı oyuncaklar ve özellikleri…

  1. YAP-BOZ
  2. FAALİYET
  OYUNCAKLARI
  3. OYUN HAMURU
  4. AHŞAP BLOKLAR
  5. BOYALAR
  6. LEGOLAR

  Hangi ayda, hangi oyuncak?
  Leonardini'nin kurucusu Cemile Şenulubaş Tankurt, anne babalara,
  0-36 ay arası bebekler için alınabilecek oyuncaklar hakkında pratik bilgiler veriyor:
  0-6 ay: Bu dönemde bebeğin; görme-duyma-dokunma duyularına seslenen yatak başına asılan müzikli ve hareketli dönenceler gibi oyuncaklar tercihiniz olmalı.

  - Advertisement -

  6-12 ay: Bebeklerin oturma ve emekleme becerilerinin arttığı bu aylarda, oturarak oynayabileceği keşif-aktivite oyuncakları, üst üste konulabilecek oyuncaklar ve kuleler, neden-sonuç ilişkisini keşfetmeye başlayacakları sesli ve ışıklı oyuncaklar oyun bilincini ve oyun zamanı kavramının oluşmaya başlamasına yardımcı olur.

  12-24 ay: Yürümeyi öğrenmesi sayesinde daha da bağımsızlaşan bebeğiniz aynı zamanda merakını tatmin edecek yeni oyun ve oyuncaklarla da tanışmalıdır. Plastik oyuncaklarda temel seçim kriteri ses-ışık-müzik-hareket olmakla beraber, 3 yaşa kadar en yaramaz döneminde olduğunu hatırlayarak tercihiniz, dayanıklı oyuncaklardan yana olmalıdır. Bu dönemde ahşap malzemeden yapılan oyuncaklar iyi bir seçimdir. Ayrıca büyük parçalı
  yap-bozlar, pastel boyalar, kalemler de ilgisini çeker.

  2-3 yaş: Çocukların hareketlilik açısından enerjisinin en çok olduğu ve "en yaramaz" dönemlerinden biridir. Çünkü "dünyanın kendi etrafında döndüğü bilinciyle" herşeyin her zaman onun istediği şekilde ve öncelikte olmasını isterler. Bu dönemde; neden-sonuç ilişkisini bir kaç yönlü deneyebileceği keşif/şekil oyuncakları (sesli-ışıklı ya da ahşap), her türlü tekerlekli araç (araba, tren, kamyon, vb), mutfak oyuncakları alabilirsiniz.

  Haberin tamamı için Formsante'yle verilen Bebek ekini kaçırmayın…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz