8 adımda doğru güneş gözlüğünü seçin

5- YÜZ ŞEKLİNİZE UYGUN MU?
Herkesin yüz şekli farklı ve her gözlük herkesin yüz şekline uygun olmayabiliyor. Gözlüğün gözleri iki yandan, alttan ve üstten yeterince kapatması, göz ile cam arasındaki mesafenin kişinin aynaya bakar gibi kendini görmesine neden olacak kadar açık olmaması, çerçeve ve sapın başı sıkıştırmaması, kullanan kişiye fazlalık hissi vermemesi gerekiyor. Otomobil kullanırken görüş alanını kapamaması için ince saplı gözlüklerin tercih edilmesi öneriliyor.

6- TEMİZLİK VE KORUMA DA ÖNEM TAŞIYOR
Gözlükleri giysilerin ucuyla temizlemek, çantaya ya da cebe gelişigüzel atmak sıklıkla yapılan yanlışlıkların başında geliyor. Bu hatalar cam üzerinde mikro çizikler oluşmasına neden oluyor. Gözle görülmeyen bu çizilmeler zaman içinde görme kalitesini bozuyor. Gözlüğün kullanılmadığı zamanlarda orijinal kutusunda saklanması; temizliğin ise akan su, sabun ve ürünle birlikte verilen mikrofiber bez ile yapılması gerekiyor.

7- ÇOÇUKLAR DA GÖZLÜK KULLANMALI MI?
Çocukların gözleri de tıpkı yetişkinler gibi UV ışınlarını bloke edemiyor. Bu nedenle çocuklarda da bebeklik döneminden itibaren güneş gözlüğü kullanmak, bunun yanı sıra siperlikli şapkalar takmak gerekiyor.

8- KONTAKT LENS İLE DE KULLANIN
Kontakt lens kullanan kişilerin, lensleri UV filtreli dahi olsa üzerine güneş gözlüğü takmaları öneriliyor. Güneş gözlükleri, kontakt lens kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı gözlerde kuruma sorununa karşı koruma da sağlıyor.

GÖZLÜK CAMI ÇEŞİTLERİ
Polarize camlar: Birçok kaliteli gözlük camı polarize lenslere sahip oluyor. UV koruması noktasında polarize lenslere ihtiyacınız yok ancak refleksiyonu ve parıltıyı engellediği için birçok kişi bu lenslerle daha rahat ediyor. Parlak ışık altında dış mekanlarda çalışan kişiler için çok daha uygun bir seçim. Örneğin bu tip camlarla balıkçılar suyun derinliklerini daha rahat görebiliyor.
Fotokromik camlar: İç mekanlarda rengi açılan, dışarı ışığa çıkıldığında koyulaşan bu camlar özellikle halihazırda bir gözlük kullanan, buna ilaveten bir de güneş gözlüğü taşımak istemeyenler için ideal. Ancak birçok fotokromik cam, arabanın içinde yeterince koyulaşmıyor. Bu da onları güneş gözlüğü olarak daha az efektif kılıyor.
Polikarbonat camlar: Darbelere karşı en sağlam camlardan biri olan polikarbonat camlar, özellikle spor ve yüksek tempolu işler sırasında güvenli bir kullanım sunuyor. Kırılmamalarına rağmen kolaylıkla çizilebiliyor. Bu nedenle bu tip gözlükleri seçerken çizilmeye karşı koruması olanları tercih edin.

Devamı diğer sayfada

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here