Ana Sayfa Haber ABD koronavirüs son durumu! Amerika nüfusu, vaka ve ölüm sayıları

ABD koronavirüs son durumu! Amerika nüfusu, vaka ve ölüm sayıları

Amerika’da koronavirüs nedeniyle hastanede yatan kişi sayısı Kasım başından bu yana iki kattan fazla arttı. Dünya koronavirüsle (Corona virüs) mücadele hızla devam ederken en çok etkilenen ülke ABD oldu. Ülke çapındaki toplam vaka sayısı 21 milyonu geçerken, toplam ölüm sayısı ise 350 bini geçti. Peki, ABD koronavirüs (Covid 19) vaka tablosu kaç? Grafikler neler söylüyor? ABD’deki en son Koronavirüs son durum gelişmeleri neler? ABD koronavirüs vaka sayısı ve ölüm sayısı neden çok yüksek?  İşte güncellenen anlık haritalara göre salgında son durum ve ABD koronavirüs vaka tablosu:

ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI (12 OCAK) *

ABD’de koronavirüs nedeniyle ölümler devam ediyor. Worldometers’ın canlı koronavirüs haritasına göre 12 Ocak itibarıyla ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 385 bin 249’a yükseldi.

ABD KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) SON DURUM *

ABD koronavirüs nedeniyle can kaybı 385 bine yükselirken, vaka sayısı 23 milyon 143 bin 197’yi aştı. İyileşen hasta sayısı ise 13,680,461 kişiyi geçti. Salgının en fazla yayıldığı eyalet New York yerini California’ya bıraktı.

ABD KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) TABLOSU VE GRAFİKLER *

İşte Worldometers’a göre ABD’deki son durum ve canlı koronavirüs tablosu:

AMERİKA’DA SON YAŞANAN KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

 • ABD Sağlık Bakan Yardımcısı Brett Giroir, mutasyona uğrayan Kovid-19 türünün ABD’de de olabileceğini açıkladı. (29 Aralık)
 • ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, ülkenin Kovid-19 salgınında ”en kötüyü henüz yaşamamış” olabileceği konusunda uyarıda bulundu. (28 Aralık)
 • ABD hükümeti, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech‘in geliştirdiği Kovid-19 aşısından ilave 100 milyon doz satın almak üzere anlaştı. (24 Aralık)
 • ABD’deki cezaevlerinde yatan her 5 mahkumdan birinin Kovid-19 salgınına yakalandığı ve şimdiye kadar 1700 mahkumun hayatını kaybettiği belirtildi. (22 Aralık)
 • ABD’de, Kovid-19 aşılarının dağıtımından sorumlu General Gustave Perna, ocak ayının ilk haftasına kadar eyaletlere toplam 20 milyon Kovid-19 aşısı dağıtacaklarını belirtirken, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer tarafından geliştirilen aşıyla ilgili ortaya çıkan alerjik tepkileri araştırdıklarını bildirdi. (21 Aralık)
 • ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Amerikan ilaç şirketi Moderna’nın geliştirdiği aşının güvenli olduğunu açıklayarak kullanımına onay verdi. (19 Aralık)
 • ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, eşi Karen Pence ve ABD Kamu Sağlığı Dairesi Başkanı Dr. Jerome Adams canlı yayında Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısı oldu. (19 Aralık)
 • ABD’de geçen hafta acil kullanımına onay verilen Alman biyoteknoloji şirketi Biontech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının uygulandığı 2 sağlık çalışanında “aşırı alerjik tepkiye” yol açtığı belirtildi. (18 Aralık)
 • ABD Başkanı Donald Trump, gerekli olmadıkça Beyaz Saray çalışanlarının ve kendisinin hemen Kovid-19 aşısı olmayacağını duyurdu. (15 Aralık)
 • ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) uzmanlar kurulu, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in geliştirdiği aşının kullanımını onayladı. (12 Aralık)
 • ABD’de vaka sayılarındaki artış nedeniyle ülke genelinde hastanelerin yatak kapasitesi ve yoğun bakım ünitelerinde aşırı doluluk yaşandığı kaydedildi. (10 Aralık)
 • ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısının güvenilirliğini teyit etti. (9 Aralık)
 • ABD Kamu Sağlığı Dairesi Başkanı Dr. Jerome Adams, ABD’de son haftalarda yükselişe geçen Kovid-19 salgını dalgasının ülkedeki sağlık hizmetleri kapasitesini olumsuz etkilediğini belirtti. (9 Aralık)

‘ARALIK, OCAK VE ŞUBAT ABD’LİLERİN EN ZOR DÖNEMİ OLACAK’

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Müdürü Robert Redfield, “Gerçek şu ki Aralık, Ocak ve Şubat ABD’lilerin halk sağlığı tarihindeki en zor dönemleri olacak” dedi.

Ülkenin en kalabalık üç eyaleti California, Texas ve Florida salgından en kötü etkilenen bölgeler arasında. Her üç eyalette de bir milyondan fazla vaka kaydedildi.

Yetkililer, Şükran Günü tatili sebebiyle birçok insanın hükümet tavsiyelerini hiçe sayarak seyahat etmesi sebebiyle vaka sayılarının önümüzdeki günlerde de artmaya devam edeceği yönünde bir beklentiye sahip.

CDC’nin seyahatlerle ilgili yöneticisi Cindy Friedman, yaptığı açıklamada, “Bu insanların sadece küçük bir kısmı hastalığı taşısa bile bu yüz binlerce yeni vaka anlamına gelebilir” dedi. CDC, insanları Noel boyunca seyahat etmekten kaçınmaya çağırdı.

ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA SAYISI NEDEN YÜKSEK? *

Peki, ABD koronavirüs vaka sayısı neden bu kadar yüksek? Salgın ABD’de neden çok hızlı yapıldı? Harvard’dan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil bu konudu şu yorumları yapıyor:

Amerika’nın bu duruma gelmesine 2 kısımda bakmak lazım. Salgının sıra dışı bir virüsle yayıldığı fark edilince ki buna ocak ayı ortaları diyelim, o süreç içerisinde ABD yönetiminin bunu birinci sebep olarak ciddiye almaması, ABD’ye hafif şekilde uğrayacağı yönünde bir söylemle işin üzerine ciddiyetle eğilmemesi…

60-70 GÜN BOŞA GEÇİRİLDİ *

İkinci süreç, geçirdiğimiz 2-3 sene içerisinde ABD’nin çok önemli, bilime dayalı, hastalıklar bakımından bütün tedbirleri alan kuruluşunun yetkinliklerinin azaltılmış olması… Yönetimin bilim insanlarının tavsiyelerinden uzak bir davranış içine girmiş olması. Yetkinlik ve yönetim problemler nedeniyle önlemlerin gecikmesi önemli bir zaman kaybına yol açtı. 60-70 gün gibi bir süreç önlem alınmadan geçiştirildi.

BEYAZ SARAY İLE EYALETLER ARASINDA UYUMSUZLUK *

Başladıktan sonra da mart ayındaki vakalar ortaya çıkıp yayılmaya başladıktan sonra ortaya başka yönetimsel problemler çıktı. Onların içerisinde en büyük kriz olarak merkezi yönetimle Beyaz Saray ile eyaletler arasında politik fay hatları arasında gerçekleşen uyumsuzluk ortaya çıktı. Bu uyumsuzluk bir seri daha yanlış kararların verilmesine, örneğine test konusunun çözümlenememesine, hala da istenen düzeyene ulaşmamasına, lojistik sorunlara neden oldu. Salgının yayılımı kontrolden çıktı. New York gibi eyaletlerde sağlık sistemi gelen büyük dalga karşısında felce uğradı.

SALGIN KONTROLDEN ÇIKTI *

Dalganın büyüklüğünün kontrol edilememesi de ABD sağlık sistemindeki çok büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oldu. Kapasite düşüklüğü, sağlık hizmetinin yüksek maliyetli olması, eşitsiz bir şekilde dağılmış olması gibi sorunlar da büyüttü.

ABD’NİN NÜFUSU NE KADAR? *

Koronavirüs salgını sonrası ülkelerin nüfusları da arama motorunda en çok arananlar arasında. Peki, ABD’nin nüfusu ne kadar? İnternetteki sayım bürosu census.gov verilerine göre ABD’de Mart ayındaki nüfus yaklaşık 329 milyon 440 bindi. ABD’nin 2019 nüfusu yaklaşık 329 milyondu. Google ise 2018 verilerini yaklaşık 327 milyon olarak gösteriyor. ABD koronavirüs tablosunun zirvede yer almasındaki etkenlerden biri de nüfusun yoğunluğu.

ABD’DEKİ YAŞLI NÜFUS ORANI NE? *

İtalya’da can kaybının yüksek olmasının nedenlerinden biri olarak ülkenin nüfusunun yaşlı olması gösterilmişti. Peki, ABD’deki yaşlı nüfus oranı ne? Statisca.com’da yer alan verilere göre 2017’de Amerikan nüfusunun yaklaşık yüzde 16’sı 65 yaş ve üzerindeydi. 2020’de ise yaklaşık olarak yüzde 16.9 olması bekleniyordu.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here