Diğer
  Ana SayfaGüzellikEstetik operasyon sonrası spora ne zaman dönülür?

  Estetik operasyon sonrası spora ne zaman dönülür?

  -

  Estetik operasyon geçirdiniz. Sonuçlar da sizi mutlu etti. Şimdi gündelik hayata dönüş kadar sizi ilgilendiren bir soru daha var: Spor yapmaya ne zaman dönebilirsiniz? Yogadan pilatese, yürüyüş ve koşu gibi sportif aktivitelere dönüş zamanını işin uzmanına sorduk.

  Hazırlayan: Deran Çetinsaraç

  Sporsuz, hareketsiz bir yaşam düşünülemez… Ancak bazen küçük bir ara vermek gerekebilir. Egzersize ara vermenizi gerektirecek şeylere örnek vermek gerekirse estetik operasyonları söyleyebiliriz. Özellikle son dönemde yükselişe geçen üst göz kapağı ameliyatı gibi… Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Prof. Dr. Uğur Anıl Bingöl’den aktif kadınlar için çok önemli olan estetik sonrası spora dönüşü sorduk. Prof. Dr. Bingöl, aynı zamanda spor esnasında olası bir komplikasyon durumunda neler yapılması gerektiğini de anlattı.

  Kadınlarda en çok yaptırılan estetik ameliyatlar nelerdir?
  Rinoplasti (estetik burun ameliyatı)
  Liposakşın
  Karın germe
  Meme büyütme
  Üst göz kapağı estetiği

  - Advertisement -

  Estetik burun ameliyatlarından sonra kişinin normal yaşamına dönmesi ne kadar sürüyor?
  Estetik burun ameliyatları ile birlikte hava yolu cerrahisi de yapılacaksa burun tıkanıklığı yoğun ödem yüzünden sadece estetik burun ameliyatları yapılanlardan daha uzun sürüyor. Bu süre üç gün ile üç hafta arasında değişiyor. Eğer göz çevresinde morarmalar oluşursa bunlar da üç gün ile 14 gün arasında geçiyor. Dikişler beşinci veya yedinci günde alınabiliyor; atel var ise 7-10’uncu günde gerçekleşebiliyor. Genel olarak günlük hayata dönüş dördüncü, işe dönmesi ise 7-10’uncu günden itibaren mümkün.

  Estetik burun ameliyatı olanlar için spor konusunda yasaklar var mı?
  Ameliyat sonrası, ilk altı hafta spor yapılması önerilmiyor. Özellikle hava yolu cerrahisi ile birlikte yapıldığında tansiyon arttırıcı aktiviteler sırasında burun kanamaları gözlenebiliyor, kemiklerin kaynaması genellikle dört-sekiz hafta sürüyor. Bu süre zarfında gözlük kullanmak dahil tüm travmalardan özenle korunmak gerekiyor. Basit yürüyüş gibi aktiviteler ameliyat sonrası 72’nci saatten itibaren yapılabiliyor. Yoga ve pilates gibi gibi aktiviteler sırasında burna darbe almamak önemli. Bu nedenle 7-10 gün sonra bu aktiviteler yapılmaya başlanabiliyor.

  Liposakşın da en çok yaptırılan işlemler arasında yer alıyor, spora dönüş ne zaman oluyor?
  Liposakşın sonrası spora dönüş, hastanın hangi bölgesine işlem yapıldığı ile ilgili. Kollara, göğüslere ve karın bölgesine yapılan işlemler sonrası spora daha erken başlanabiliyor. Kalça, uyluk, bacak bölgesine yapılan işlemler sonrası bu bölgelerde yer çekiminin de etkisiyle daha yoğun ödem oluyor; bu ödem kasların çalışmasını da etkiliyor. İşlem yapılan bölgeye ilk altı hafta ağır spor yaptırılmamalı. Basit egzersizler üçüncü haftadan sonra hastaya sıkıntı vermeyecek düzeyde yapılabiliyor. Özellikle ilk üç hafta korse kullanımı çok önemli. Kas hareketleri sayesinde ödemin atılması kolaylaşıyor.

  Estetik ameliyat yaptıran kişi uzun yolculuğa veya tatile ne zaman çıkabilir?
  Ameliyatlarınız ile tatiliniz arasına en az dört-altı hafta koymanız iyi bir fikir. Ameliyat sonrası komplikasyon oluşabiliyor ve bunun tedavisi zaman alabiliyor. Ameliyat sonrası üçüncü günden itibaren hastalar doktorlarına sorarak duş alabilir ancak dren
  konulmuşsa bu bölgelerin ıslanması için drenlerin alınmasını beklemek gerekiyor. Özellikle karın germe ve liposakşın sonrası uzun süre hareketsiz kalmak iyi bir fikir değil. Her iki saatte bir mola verip ufak yürüyüş yapılabilir. Burun ameliyatı geçiren hastaların en az iki hafta boyunca uçakla seyahat etmeleri önerilmez; bu konu mutlaka işlemi yapan doktora sorulmalı. Havuza veya denize girmek için ameliyat sonrası üç hafta beklemek gerekebiliyor. Hava yolu cerrahisi geçirmeyen hastaların uçak yolcuğu yapmasında bir engel yok ancak uzun yolculuklarda kalkıp koridorda yürümek size iyi gelir. Korse kullanılıyorsa yolculukta bu bir takım sıkıntılara neden olabilir; bu korseler doktorunuza sorularak gevşetilmeli ya da çıkartılmalı.

  Yine çok yapılan operasyonlardan göz kapağı estetiği de yükselişte, spor ve tatil için dikkat edilmesi gereken durumlar var mı?
  Göz kapağı estetiği sonrası dikişler genellikle beş-yedi gün sonra alınıyor. Ancak cildin hafif travmalara dayanabilmesi için en az altı hafta geçmesi gerektiğinden kapaklar travmalardan korunmalı. Dikişler mümkün olduğunca ameliyatı yapan doktor tarafından hassas bir şekilde alınmalı. Güneş gözlüğü ve suni gözyaşı kullanmak özellikle yaz aylarında sizi çok rahatlatacaktır. Üç hafta boyunca makyaj malzemesi kullanımı kısıtlanmalı.

  Diyelim estetik yaptırdık, spor yaparken komplikasyon oluştu. Bunu nasıl anlarız? Yani vücudu nasıl dinlemek lazım?
  Ameliyat sonrası dönemde bir problem olduğunu düşündüğünüzde hemen yaptığınız sporu ya da aktiviteyi durdurun. Etkilenen yeri havaya kaldırın. Kanama ya da sızıntı olup olmadığını dikiş yerlerini kontrol edin. Herhangi bir şişlik, asimetri ya da incelme olup olmadığını kontrol edin. Özellikle çift olan meme gibi organlarda asimetriye dikkat edilmeli. Eğer kanama varsa şişlik ve renk değişikliği oluşur. Böyle bir durumda hemen aktiviteyi durdurun, problemli alanı güvene alın ve doktorunuzu arayarak direktiflerini izleyin.

  GÖĞÜS BÜYÜTME VE KÜÇÜLTME KONUSUNDA SPORA DÖNÜŞ NE ZAMAN OLUYOR? HANGİ SPORLARDAN UZAK DURULMALI?

  Göğüs büyütme çok küçük bir kesi ile yapılırken meme küçültme ise çok daha uzun bir kesi ile yapılıyor. Bu iki ameliyatın iyileşme ve istirahat süreleri birbirinden farklı. Özellikle meme büyütme işlemi kas altına protez konarak yapılırsa spora dönüş biraz daha uzun olabiliyor. Her iki ameliyatta da spora dönüş için dört-altı hafta beklenmeli. Bu konu ameliyatı yapan doktor ile mutlaka konuşulmalı çünkü ameliyatların adları aynı olsa da teknikler cerrahtan cerraha değişiyor. Her iki ameliyattan sonra hastalara medikal bir sütyen veriliyor. Bunların üzerinde çok sayıda ayar yapabilme seçeneği bulunuyor. Hastanın ödemleri günden güne azaldığında yeni bir sütyen almaktansa bu ayarlar değiştirilerek meme ve göğüs duvarının sıkılığı ayarlanabiliyor. Ameliyat sonrası memelerin sütyenin içinde serbest hareket yapması önlenmeli; bu ağrıya, sıvı birikimine ya da kanamaya neden olabiliyor. Sütyen, hastanın canını yakmadan memeleri göğüs duvarına bastıracak sıkılıkta olmalı. Bu ameliyatlar sonrası özellikle kolları ve göğüs kaslarını çalıştıran sporlardan dört-altı hafta boyunca uzak durulmalı. Ancak uygun sütyen ile yürüyüşlere hemen, tempolu yürüyüşlere ise üçüncü haftadan itibaren doktorunuza danışarak başlayabilirsiniz. Özellikle araba kullanırken ani fren durumunda emniyet kemerlerinin ani gerilmesi memeye ve eğer varsa protezlere zarar verebiliyor. Aynı şekilde hava yastığının açılması da tehlike doğuruyor. Mümkünse hastaneyi arka koltukta terketmek ve bir süre arka koltukta seyahat etmek iyi bir fikir olabiliyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz