Diğer
  Ana SayfaFitnessArazi koşusu (Trail) malzemeleri nelerdir? Arazide koşmak için 6 neden

  Arazi koşusu (Trail) malzemeleri nelerdir? Arazide koşmak için 6 neden

  -

  Doğayla bütünleşmiş; yeşili, oksijeni bol ve insana kendini iyi hissettiren parkurlar şu sıralar sizi bekliyor. Peki, arazi koşusu (trail) yaparken gerekli malzemeler nelerdir? Arazi koşusu (trail) yaparken nelere dikkat etmeliyiz? İşte arazi koşusu (trail) yapmak için 6 neden…

  Yazı: Elif Gürsoy

  Hem bedensel hem zihinsel açıdan sağlıklı ve enerjik kalabilmenin yolu düzenli olarak koşmaktan geçiyor. “Hava soğuk” ya da “Çok üşeniyorum” gibi cümlelerle koşu konusunda istikrarlı olamadığınızı tahmin edebiliyoruz. Ancak yerinde sayarak, saatlerce koltukta oturarak bir yere varamayacağınızın, kendinize bu şekilde iyilik yapamayacağınızın da altını çizmek isteriz. Dağlar, tepeler ve ormanlar bedeninizi canlandırıp, ruhunuzu dinlendirdiğiniz yerler olsun.

  ARAZİ KOŞUSU (TRAIL) YAPMANIZ İÇİN 6 NEDEN

  Doğanın sakinliği

  Koşarken “Müzik olmadan asla” diyenlerden olabilirsiniz. Ancak konu arazi koşusu yani patikalar olunca doğanın kendine özgü sesiyle baş başa kalmak çoğu zaman daha cazip olabiliyor. Özellikle şehir hayatı yaşayan ve temposundan, yoğunluğundan biraz da olsa şikayetçi biriyseniz doğanın sesi size meditasyon gibi gelecektir. Çıktığınız arazi koşusunda doğa size güzel sürprizler hazırladıysa nehir, ırmak, su birikintisi ya da şelaleye denk gelebilirsiniz. Tam da bu anda anın keyfini çıkarmak, etrafınızdaki mucizeleri fark edebilmek ve odaklanabilmek için kısacık bir mola verip yolunuza öyle devam edebilirsiniz.

  - Advertisement -

  Hedefe doğru adım adım

  Farklı rotalar denemek, belki farklı şehir ve ülkelerin arazilerinde koşmak sizi her zamankinden daha “iyi ve güçlü” biri yapabilir. Kendinize bir hedef koyun. Belki bu hedefinize koşu yarışlarını da dahil ederek, daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Yarışlarda sizin gibi arazi koşularında kendini bulan, iyi hisseden birileriyle tanışıp sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz. Bu yıl içinde gerçekleşecek etkinlik takvimini hemen kontrol etmeye başlayın!

  Güçlü denge

  İrili ufaklı taşlarla donanmış zemin sizi koşudan soğutmasın. Çünkü burası tam da güçlenmeye ve dengede kalmaya başlayacağınız yer olacak. Nasıl mı? Arazide, patikada koşmak size sağlıklı bir vücut ve zihin yapısı sağlayacağı kadar becerilerinizle ilgili de olumlu etkiler katıyor. Koordinasyon, denge ve hızlı düşünme gibi yetilerinizi daha da geliştiriyor. Koşarken nereye nasıl basacağınızı bilmek kadar ne zaman basacağınız da önem teşkil ediyor ve bedeniniz kadar beyniniz de çalışıyor. Bu sayede gözle görülemeyen sezi ve yetileriniz de sürekli bir gelişime açık oluyor. Bu da demek oluyor ki günlük yaşantınızda da bu becerilerinizi kullanacağınız alanlarda da başarılı olabileceksiniz!

  arazi koşusu

  Nefes terapisi

  Doğanın tam göbeğinde olmak gibisi var mı? Kendimizi bulmamızı sağlayan bir yol gibi… Her bir noktasında karşılaştığımız mucizeler, bize kattığı hisler paha biçilemez. Doğa koşusunda yani arazide ve patikada kendi alanınızı yaratabilirsiniz. Geniş bir taşın üzerinde oturup meditasyon yapabilir ya da koşu hızını biraz düşürüp tempoya uygun şekilde minik nefes egzersizleri yapabilirsiniz.

  Zihinsel terapi

  Mesleklerimiz ya da yaşam şartlarımız ne olursa olsun bir şekilde ucundan kıyısından stres faktörüyle haşır neşir oluyoruz. Hayat kalitemizi arttırmak adına stres seviyesini olabildiğince minimum seviyede tutmak ise en önemli görevlerimizden biri. Çünkü hepimiz bir şekilde iyi hissetmek için çabalamıyor muyuz? Bu çabamıza arazi koşuları katkıda bulunabilir! Arazide düzenli olarak yapacağınız koşu ya da yürüyüşler stres seviyesini büyük ölçüde düşüreceğinden günlük yaşantınızda da sizi daha sakin ve olumlu hissettirecek. Bugün arazide birkaç km koşup rahatlamaya ne dersiniz?

  Sağlıklı ayak ve dizler

  Arazi koşularında, işlerin yol koşularına göre biraz daha farklı olduğunu unutmayın. Zemin çoğu zaman istediğiniz şartlarda olmayabilir. Atılan her adımda diz kapakları ve ayak bileğinde oluşan şiddeti azaltan yumuşak toprak zemin, zaman zaman yağışlı hava şartlarından ötürü haddinden fazla yumuşayıp, çamurla dolabilir. Bu yüzden ayakkabınızın arazi koşullarına uygun olmasına dikkat edin. Koşarken içe ya da dışa basmalarınızın da farkında olarak bir seçim yapın. Ayakkabının tabanının toprak, çamur ve su birikintisi gibi faktörlere uygun olmasına özen gösterin. Taban kısmında zemin tutuşunu güçlendirecek tırtıklı yapının olmasına dikkat edin. Hangi mesafeyi koşarsanız koşun, ayakkabınızın her zamankinden yarım ya da bir numara büyük olması gerekiyor. Böylece koşu sırasında ayaklarınız şişse de koşunuzu rahat ve sorunsuz şekilde tamamlayabilirsiniz.

  ARAZİ KOŞUSU (TRAIL) YAPMAK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

  • Sıvı hazneli sırt çantası
  • Suluklu arazi koşusu yeleği
  • GPS’li saat
  • Bandana
  • Bere
  • Eldiven
  • Koşu gözlüğü
  • Nemlendirici
  • Dudak kremi
  • Termal koşu montu
  • Arazi koşu ayakkabısı

  ARAZİ KOŞUSUNDA İHTİYACINIZ OLANLAR…

  Doğada yaptığınız koşularda, özellikle de söz konusu uzun mesafeler ise belli başlı ekipmana sahip olmanız gerekiyor. Bunların en başında sıvı hazneli sırt çantası ya da suluklu arazi koşusu yeleği geliyor. Küçük cep haznelerinde enerji verecek ufak tefek besinlerinizi saklayabilirsiniz. Böylelikle siz kilometrelerce giderken, kaybettiğiniz enerjinin yerine gelmesini sağlayacak gıdaları yanınızda taşımanız kolaylaşır. Koşarken dikkat etmeniz gereken hususlar arasında gittiğiniz kilometreyi, kalp atış hızınızı, nabzınızı ve su ihtiyacınızı gösteren GPS’li bir saate de ihtiyacınız olduğunu unutmayın! Bu saatlerden bir tanesine sahip olarak, aktivitenizi en verimli şekilde tamamlayabilirsiniz. Çok soğuk bir havada koşuyorsanız bandana, bere ve eldiven kullanarak açıkta kalan bölgelerinizi soğuktan koruyabilirsiniz. Soğuktan korunma demişken, cildinize de gereken önemi göstermeyi unutmayın. Nemlendirici cilt ve dudak kremlerinizi koşu öncesinde sürerek, soğuk havanın olumsuz etkisini en aza indirin.

  DOĞRU AYAKKABI

  Arazi koşularında, işlerin yol koşularına göre biraz daha farklı olduğunu unutmayın. emin çoğu zaman istediğiniz şartlarda olmayabilir. Atılan her adımda diz kapakları ve ayak bileğinde oluşan şiddeti azaltan yumuşak toprak zemin, zaman zaman yağışlı hava şartlarından ötürü haddinden fazla yumuşayıp, çamurla dolabilir. Bu yüzden ayakkabınızın arazi koşularına uygun olmasına dikkat edin. Koşarken içe ya da dışa basmalarınızın da farkında olarak bir seçim yapın. Ayakkabının tabanının toprak, çamur ve su birikintisi gibi faktörlere uygun olmasına özen gösterin. Taban kısmında zemin tutuşunu güçlendirecek tırtıklı yapının olmasına dikkat edin. Hangi mesafeyi koşarsanız koşun, ayakkabınızın her zamankinden yarım ya da bir numara büyük olması gerekiyor. Böylece koşu sırasında ayaklarınız şişse de koşunuzu rahat ve sorunsuz şekilde tamamlayabilirsiniz.

  AYAK SAĞLIĞINA DİKKAT!

  Zorlu zeminlerden koşarak geçerken bacaklarınız kadar ayaklarınız da stres altında kalabilir. Yukarı eğimlerde topuklarınız, aşağı eğimlerde parmaklarınız ve özellikle de tırnaklarınız zarar görebilir. Bu zararı tersine çevirmek için düzenli olarak ayak muayenesinden geçmenizi öneririz. Ayak bakım uzmanları ve podologlar tarafından yapılan bu muayenelerde, şikayetlerinizi belirterek bir sonraki koşunuz için ayak sağlığınızı iyileştirecek tedavilere başlayabilirsiniz. Batık ve nasır gibi şikayetlerinizi ortadan kaldırarak, koşu performansınızı arttırmak önemli.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz