Diğer
  Ana SayfaGeziAslanlar şehri Singapur...

  Aslanlar şehri Singapur…

  -

  Dünyanın en büyük orkide bahçesi, kelebeklerin sergisi, eğlence adası ve tüm bu doğal güzelliklerin yanında en az onlar kadar büyüleyici olan gökdelenler! Sürprizler ülkesi Singapur sizi hem şaşırtacak hem de çok eğlendirecek.

  Burası Endonezya ve Malezya toprakları arasında yer alan bir adalar ülkesi
  7. yüzyılda adanın ilk insanları Çinliler ve Malaylılar tarafından deniz şehri anlamına gelen Temasek adını alan bu şehir, 13. yüzyılda, Sang Nila Utama ile Singapura(Aslanlar Şehri) adını almış. Onsekizinci yüzyıla kadar pek bir önemi olmayan bu küçük ada, Hollanda' nın bölgedeki ticaret sömürgesine karşı koymak amacıyla Malaka Boğazı' nda İngiliz kolonisi için yeni bir liman arayan Sir Stamford Raffles tarafından 1819' da yeniden keşfedilmiş. 18. yüzyıldan itibaren İngiliz Kraliyet sömürgesi altında bulunan Singapur Cumhuriyeti, 1963 – 1965 yılları arasında bağlı olduğu Malezya Federasyonu' ndan bağımsızlığını 9 Ağustos 1965' te ilan etmiş. 4.6 milyon nüfusa sahip bu genç cumhuriyetin yüzde 76'sı Çinlilerden, yüzde14'ü Malaylardan, yüzde 8'i Hintlilerden ve yüzde 2'si diğer ırklardan oluşuyor.

  Kışın yazı yaşamak isteyenlere
  İstanbul' dan 12 saatlik rahat bir uçuş ile Singapur' a varıyorsunuz. Changi Havaalanı ile şehir arasındaki mesafe 15-20 dakika kadar sürüyor. Şehre gitmek için taksilere binebilirsiniz. Havalimanı ile şehir merkezi arası, 10 Singapur Doları. Yalnız mutlaka yanınızda incede olsa bir şal ya da sweat-shirt bulundurun, kapalı mekânlar özellikle taksiler biraz soğuk.
  Ekvatorun hemen kuzeyinde yer alan bu ülke, tropikal bir iklime sahip. Bu yüzden havaalanı ile şehir merkezi arası botanik bahçesi gibi. Yağışlar ekim ve mayıs aylarında şiddetlenirken, sıcaklık ve nem ülkede daima etkili.

  Gezilecek yerler:
  Orchard Road, şehrin en önemli caddesi olmakla birlikte süpermarketlerin, beş yıldızlı otellerin, çok katlı alışveriş merkezlerinin, plazaların, pahalı butiklerin ve ünlü kefelerin bulunduğu cıvıl cıvıl bir yer. Caddeyi üstü açık gezi otobüsleri ile gezmek çok zevkli. Alışveriş yapmak için ülkenin en büyük merkezi olan Takashimaya' ya gidin. Fotoğraf makinesi, kamera gibi elektronik ürünler arıyorsanız Budget Alışveriş Merkezi' ne kesinlikle uğramalısınız. Süpermarketlerde alışveriş çok zevkli. Tropik meyveler de tatmaya değer. Özellikle dışı cehennem içi cennet dedikleri Durian adındaki meyveyi deneyin. Şehir merkezinde bu meyvenin dış görünümünden esinlenerek yaratılmış "Esplanade" isimli bir kültür merkezi bile var. Buradan metroya atlayıp City Hall' a gidebilirsiniz. İngiliz sömürgesi zamanında inşa edilmiş yapıların çoğu, şehrin bu kısmında yer alıyor. 1886 yılında yapılmış olan Raffles Hotel, eski ve yeni parlamento binası, St. Andrew Katedrali, Singapur Yüksek Mahkemesi, eski postane (şimdi Fullerton Hotel) binası ilgi çekici yapılar. Buradan yürüyerek kolaylıkla Singapur' un simgesi Merlion heykeline ulaşabilirsiniz.
  Singapur' u tepeden görmek isterseniz gökdelenler sizi çağırıyor. Çünkü Faber dağı bile şehrin gökdelenleri kadar yüksek değil. Burası küçük bir ülke olduğu için çareyi gökdelenlerden oluşan çok lüks iş merkezleri ve oteller yapmakta bulmuşlar.

  Şehirle ilgili detaylı bilgiler için Formsante 2007 sayısına bakabilirsiniz…

  - Advertisement -  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz